جی-زی ، رپر و موزیسین موفق آمریکایی ! زندگینامه یکی از قطب های رپ جهان Jay-Z .

توسط Hichkas

بیوگرافی جی-زی / Jay-Z

شان کوری کارتر – Shawn Corey Carter – متولد ۴ دسامبر ۱۹۶۹ ، مشهور به جی-زی – Jay Z – رپر و تهیه کننده و تاجر آمریکایی می‌باشد. در سال ۲۰۱۲ مجله فوربز دارایی وی را نزدیک به ۵۰۰ میلیون دلار تخمین زد.تقریباً ۵۰ میلیون نسخه از آلبوم‌های او در سرتاسر جهان فروش رفته،حال آنکه برای فعالیت موسیقی خود ۱۷ جایزه گرمی دریافت کرده و به تعداد زیادی نامزد این جایزه شده است. جی-زی همیشه در جایگاه یکی از بهترین رپران تاریخ بوده است. او در سال ۲۰۰۶ در رتبه اوّل برترین رپران تاریخ که توسط شبکه ام تی وی رده بندی شده بود قرار گرفت. همچنین سه آلبوم او در جایگاه ۵۰۰ آلبوم برتر تاریخ از نظر مجله معتبر رولینگ استون قرار گرفته است.

جی-زی مالک برندهای موفق !

جی-زی یکی از مالکان و سهم‌داران کلوپ ورزش ۴۰/۴۰ و باشگاه بسکتبال نیوجرزی نتز و همچنین سازنده کمپانی لباس روکاورز میباشد. او مدیر اجرایی کمپانی موسیقی دف جم رکوردینگز بود، و در حال حاضر یکی از سه سازنده کمپانی موسیقی «راک-ا-فلا» و رییس کمپانی «راک نیشن» میباشد. به عنوان یک هنرمند، او رکورد بیشترین آلبوم‌های شماره ۱ را در بیلبورد ۲۰۰ دارا میباشد. او همچنین دارای چهار شماره ۱ در بیلبورد هات ۱۰۰ میباشد، که یکی از آنها به عنوان هنرمند اصلی و سه آهنگ دیگر همراه با ماریا کری، بیانسه و آلیشا کیز میباشد.  همراه با موفقیت مالی و موسیقی عالی‌اش، جی-زی به خاطر کارهای نزاع‌گونه همراه با دیگر رپرها همانند جنگ موسیقی جی-زی و ناس شناخته میشود. او در ۳ آوریل ۲۰۰۸ همراه با خواننده آر اند بی، بیانسه ازدواج کرد. جی-زی در ۱۱ دسامبر ۲۰۰۹ به عنوان ۱۰مین بهترین خواننده از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۹ از طرف مجله بیلبورد انتخاب شد. ( ۵ مین خواننده مرد تک برتر و ۴مین رپر برتر بعد از امینم، نلی و فیفتی سنت ).

همراه با موفقیت مالی و موسیقی عالی‌اش، جی-زی به خاطر کارهای نزاع‌گونه همراه با دیگر رپرها همانند جنگ موسیقی جی-زی و ناس شناخته میشود. او در ۳ آوریل ۲۰۰۸ همراه با خواننده آر اند بی ، بیانسه ازدواج کرد. جی-زی در ۱۱ دسامبر ۲۰۰۹ به عنوان ۱۰مین بهترین خواننده از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۹ از طرف مجله بیلبورد انتخاب شد. ( ۵مین خواننده مرد تک برتر و ۴مین رپر برتر بعد از امینم ، نلی و فیفتی سنت ).

سالهای اولیه

شاون کوری کارتر به صورت اصلی از مارسی هاوسینگ ، پروژه خانه‌سازی در بدفورد از بروکلین، نیویورک میباشد. جی-زی توسط پدرش رها شده بود و در سن ۱۲ سالگی به شانه برادرش به خاطر دزدیدن جواهراتش شلیک کرده بود. جی-زی در دبیرستان «الی ویتنی» در بروکلین همره با رپر ای زد همکلاسی بود. بعد از آن در مدرسه تکنیکی و کاری جرج واشینگتون شرکت نمود که همراه با رپرهایی چون نوتوریوس بی. آی. جی و باستا رایمز هم‌مدرسه‌ای شد. او همچنین در دبیرستان مرکزی ترنتون مشغول به تحصیل بود که فارغ‌التحصیل نشد. در یکی آهنگ‌هایش او به این نکته اشاره کرد که به فروش کوکایین مشغول بوده. مطابق به مادرش ، گلوریا کارتر، جی-زی در کودکی برادران و خواهرانش را شب با صدای طبل از میز آشپزخانه بیدار میکرد تا اینکه او برایش یک بوم‌باکس در روز تولدش خرید که علاقه‌اش به موسیقی را نشان بدهد. او در کودکی سبک آزاد را با نوشتن متن آهنگ‌ها و تقلید از خوانندگان بزرگ موسیقی در همان زمان شروع کرد. در همسایگی‌اش، او به عنوان «جازی» شناخته میشد، نامی که او به آرامی آنرا در حرفه موسیقی‌اش گسترش داد و به جی-زی تغییر داد.

نبردهای رپی جی-زی

جی-زی در چندین بتل رپ در مقابل رپرهایی چون ال ال کول جی در اوایل دهه ۹۰ شرکت کرده و برنده شده بود که نقشه‌ای برای شروع کارهای آینده‌اش شده بود. او در سال ۱۹۹۴ اولین بار به مورد توجه عموم قرار گرفت که در آلبوم «بیگ ددی کین» ظاهر شد و در همین زمان به «بیگ ددیز هایپ من» یا کمک‌یار بیگ ددی معروف شد، اگرچه او توضیح داد که به طور رسمی کمک‌یار او نبوده است و او فقط به صورت کمی در استیج ظاهر میشد. اولین رپ رسمی او با نام “نمی‌توانم با آن بیایم” ( I Can’t Get With That ) بود که بعدها موزیک ویدیویی برای آن ساخته شد.

رابطه با بیانسه

او با خواننده آمریکایی آر اند بی، بیانسه ازدواج کرده‌است. در سال ۲۰۰۲، جی-زی و بیانسه برای آهنگ «۰۳’ زیبا و کلاید» همکاری کردند. همچنین جی-زی در تک‌آهنگ پرطرفدار «مجنون عشق» و همچنین آهنگ «آن گونه این را دوست داری» از اولین آلبوم بیانسه، به طرز خطرناکی عاشق، حضور داشت. در دومین آلبوم بیانسه، زادروز، جی-زی در آهنگ‌های پرطرفدار سال ۲۰۰۶ یعنی «دژا وو» و «ترفیع تو» حضور پیدا کرد. در ویدئو آهنگ دوم، بیانسه به طرز خنده داری شروع به تقلید از ظاهر جی-زی می‌کند. این زوج معمولاً از گفتگو کردن دربارهٔ رابطه‌شان خودداری می‌کنند. بیانسه اظهار کرد که او باور دارد که عمومی نکردن گفتگو دربارهٔ روابطشان، به آن‌ها کمک شایانی کرده‌است. همچنین جی-زی در یک مقاله مجله پیپل گفت: «ما با روابطمان بازی نمی‌کنیم». آن‌ها به دور از توجه رسانه‌ها و عموم با یکدیگر قرار عاشقانه می‌گذاشتند و در آوریل ۲۰۰۸ با هم ازدواج کردند. در ۲۲ آوریل ۲۰۰۸ ازدواج آن‌ها به اطلاع عموم رسید. اما بیانسه انگشتر عروسی ۵ میلیون دلاری خود را که توسط لورین شوارتز طراحی شده بود تا کنسرت فشن راکس که در ۵ سپتامبر ۲۰۰۸ برگزار شد رونمایی عمومی نکرد.

جی-زی و بیانسه قدرتمندترین زوج !

بیانسه و جی زی به عنوان قدرتمندترین زوج در لیست ۱۰۰ زوج با بیشترین نفوذ سال ۲۰۰۶ مجله تایم جای گرفتند. در ژانویه ۲۰۰۹ فوربز آن‌ها را با درآمد مجموع ۱۶۲ میلیون دلار به عنوان پردرآمدترین زوج هالیوود رده‌بندی کرد. همچنین سال بعد نیز با درآمد مجموع ۱۲۲ میلیون دلار در جایگاه اول لیست قرار گرفتند.

در مراسم جایزه ام‌تی‌وی ۲۰۱۱، مشخص شد که بیانسه باردار است[۳۰] و در ۷ ژانویه ۲۰۱۲، در بیمارستان لنوکس هیل نیویورک، او دختر خود را با نام بلو آیوی کارتر به دنیا آورد. در ۹ ژانویه ۲۰۱۲ جی زی ترانه «شکوه» را منتشر کرد، ترانه مخصوص برای فرزندشان که بر روی وبسایت اجتماعیش قرار گرفت.

آلبوم ها ؛ سینگل ها و فیلم های Jay-z

Main articles: Jay-Z albums discographysingles, and videography

Studio albums

Reasonable Doubt (1996)

In My Lifetime, Vol. 1 (1997)

Vol. 2… Hard Knock Life (1998)

Vol. 3… Life and Times of S. Carter (1999)

The Dynasty: Roc La Familia (2000)

The Blueprint (2001)

The Blueprint2: The Gift & the Curse (2002)

The Black Album (2003)

Kingdom Come (2006)

American Gangster (2007)

The Blueprint 3 (2009)

Magna Carta Holy Grail (2013)

4:44 (2017)

Collaborative albums

Watch The Throne” with Kanye West (2011)

Filmography

Streets Is Watching (1998)

Backstage (2000)

State Property (2002)

Paper Soldiers (2002)

Fade to Black (2004)

The Great Gatsby (2013, executive producer)

Made in America (2013, documentary)

Annie (2014, producer)

Rest in Power: The Trayvon Martin Story (2018, executive producer)

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهی بنویسید