نایک یا همان نایکی از کجا توسط چه کسی به وجود آمد ؟ سرگذشت فیلیپ نایت و NIKE .

توسط Hichkas

نایک که امروزه به عنوان یکی از بزرگترین تولید کنندگان پوشاک و تجهیزات ورزشی در جهان شناخته می شود،در اصل در سال 1962 توسط Bill Bowerman و  Philip Knight تحت نام Blue Ribbon Sport در ایالات متحده امریکا تاسیس شد. هدف از تاسیس این شرکت توسط باورمن و نایت وارد کردن کفشهای ورزشی ارزان قیمت از ژاپن به آمریکا بود.

نایک یکی از دو تولید کننده برترپوشاک و لوازم ورزشی می باشد و با شرکت آدیداس آلمانی در رقابت می باشد.نام کمپانی نایک از نام الهه پیروزی در یونان باستان گرفته شده است و الان در مجله قمار قصد به آشنا کردن این فرد موفق را با شما داریم در ادامه با ما همراه باشید .

مؤسسان نایکی : فیلیپ و بیل

 داستان فیلیپ نایت

در اواخر دهه ۱۹۵۰ فیل عضو تیم دو میدانی دانشگاه ارگان بود. در آن زمان کفش‌های دو در آمریکا از مواد بازیافتی کمپانی‌های پلاستیک سازی ساخته می‌شد. قیمت یک جفت کفش جدید تنها ۵ دلار بود، ولی این کفش‌ها بیشتر از یک مسابقه دوی پنج مایلی دوام نمی‌آوردند. فیل کیفیت کفش‌های خود را تا جایی که می‌توانست بهبود داد و تا اندازه‌ای توانست به دوام بهتر کفشهایش مددی برساند . بعدها هنگامی که دانشجوی تحصیلات تکمیلی دانشگاه استنفورد شد، واحدی درسی درباره گسترش تجارت‌های کوچک برداشت . موضوع یکی از تکالیف ایجاد یک تجارت کوچک بود.

با توجه به تجربه  دوران دانشجویی‌اش به عنوان یک ورزشکار، فیل تولید و فروش کفش‌های ورزشی با کیفیت بهتر را به عنوان موضوع انتخاب کرد. در آن زمان تولید در ژاپن به مراتب کم هزینه تر از آمریکا بود و به منظور کاهش هزینه‌ها  کشور ژاپن را برای تولید در نظر گرفت. و پس از تولید، بازاریابی در آمریکا در رقابت با کانوِرس٫ کدس و دیگر نام‌های معروف تجاری آمریکایی پرداخت .

سفر فیلیپ به آسیا

فیل بعد از پایان تحصیلات تکمیلی به آسیای دور سفر کرد. در ژاپن به دنبال کفش‌هایی که در فروشگاه های دپارتمان دیده بود رفت. او  به خصوص تحت تأثیر مارک تایگر قرار گرفته بود. به سرعت با رییس شرکت تماس گرفت و با او درباره تجربه تلخش در رابطه با کفش‌های آمریکایی صحبت کرد. آن‌ها به منظور بررسی امکان داد و ستد تجاری با هم ملاقات کردند. و طلی نکشیدکه بعد از آن فیل امتیاز پخش کفش‌های تایگر در غرب آمریکا را بدست آورد.

فیل در مدتی که منتظر رسیدن نمونه‌ها بود، به عنوان حسابدار مشغول کار شد. همچنین در دانشگاه ایالت پورتلند به تدریس پرداخت. با وجود تجربه ای که از پروژه دوران تحصیل خود بدست آورده بود، فیل به این نتیجه رسید که هنوز درباره کفش‌های ورزشی به حد مقبول آگاهی ندارد . به همین دلیل، اوقات فراغت خود را صرف شناخت هر چه بیشتر این تجارت کرد.

یک سال بعد، زمانی که نمونه‌ها دریافت شد، او طرح تجاری خود را آماده کرده بود و توانسته بود با رابط‌‌های مهمی در آمریکا آشنا شود و به قولی پارتی پیدا کند . یکی از این رابط‌ها بیل بومن بود، مربی افسانه ای تیم دوی دانشگاه اورگن. فیل امیدوار گرفتن یک تایید از جانب بورمن بود. ولی بورمن کار بهتری برای او انجام داد. او موافقت کرد که شریک فیل شود.

این دو در ۲۵ ژانویه سال ۱۹۶۴ طی یک توافق غیر رسمی شرکت” ورزشهای روبان آبی” را تشکیل دادند و هر کدام از آنها به مبلغ ۵۰۰ دلار سرمایه گذاری کردند.

طی ۵ سال ، بیل مشغول ارتقا  طراحی کفش‌های خودشان شد و فیل نمونه های وارداتی ژاپنی را در پشت وانت مدل پلی موث والیانت خود به مسابقات دو میدانی، در پسفیک نورت‌وست می‌برد و می‌فروخت. در این فاصله هر دو  نفر کار روزانه خود را حفظ کردند. هیچ کدام از آن‌ها پس انداز و یا حقوقشان را در معرض ریسک قرار ندادند. آن‌ها کم کم شروع ناچیز خود را به یک تجارت کوچک، با ۴۵ نفر کارمند و فروشی نزدیک به ۱ میلیون کفش در سال تبدیل کردند.

همین موقع بود که نام شرکت را تغییر دادند. ایده اولیه فیل-ـ بعد ششم ـ رد شد. سپس یکی از دوستانشان به نام جف جانسون نامی را پیشنهاد کرد که دریک خواب به او الهام شده بود. نام خدای یونانی پیروزی، خدایی بال‌دار: نایک

 راه اندازی خط تولید نایک

در ابتدای سال ۱۹۷۰ فروش شرکت به سه میلیون دلار افزایش یافت. در همین زمان بود که فیلیپ از کارخانه ی تایگر جدا شد تا بتواند کفش های خودش را طراحی کند و بنیان گذار برند نایک شود. سال ۱۹۷۲ شرکت بلو ریبونز نخستین خط تولید کفش خودش را با نام «نایک» راه اندازی کرد.

 اسم این برند، از اسم خدای پیروزی در فرهنگ یونان باستان برآمده شده است و در آن زمان طراحی لوگو شرکت نایک را به عهده یک دانشجوی رشته ی هنر سپردند و او بابت طراحی آن لوگو مبلغ ۳۵ دلار از فیلیپ دریافت کرد. فیلیپ آنچنان  در کسب و کار خودش به موفقیت رسید که در مدت کمتر از ده سال صنعت تولید کفش ورزشی را به دست گرفت و توانست برند نایک را به یکی از موفق ترین و مشهور ترین برندهای دنیا تبدیل کند.

شیوه تجارت فیلیپ نایت با نایک

شیوه ی تجارت فیلیپ نایت، بنیان گذار برند نایک خیلی ساده بود. زیرا به جای استفاده کردن از تبلیغات مختلف که خیلی از آن ها متنفر بود کفش های تولیدی کارخانه خود را به ورزشکاران معروف و سرشناس می داد تا در مسابقات خود از آن ها استفاده کنند.

در تابستان همان سال المپیک ورزش های میدانی در شهر او برگزار می شد و جالب است بدانید مربی تیم آمریکا کسی نبود  جز بیل باورمن شریک خود فیلیپ! فیلیپ نایت از این فرصت نهایت استفاده را کرد. و کفش های خودش را به ورزشکاران برتر و ماهر تیم هدیه کرد به این دلیل که وقتی مسابقات المپیک از تلویزیون های ملی نمایش داده می شود، کفش های نایک به چشم بخورد.

همان گونه که نایت تصور می کرد ، ورزشکاران نقش فراوانی در به  فروش رسیدن کفش های نایت داشتند. موضوع جالب این بود که بعد از این اتفاق فروش آن مدل از کفش نایک، از ۱۰ هزار جفت به یک میلیون جفت رسید و به این علت بود که فروش کفش نایک روز به روز افزایش یافت .

چرا که بسیاری از مردم دوست داشتند کفش هایی را بپوشند که بهترین و معروفترین ورزشکاران آن ها  را به پا می کردند . و از نکات قابل توجه این است که کارخانه ی نایک در همه ی مدت زمان فعالیتش فقظ یک شکست را تجربه کرده، آن هم به این علت بود که آن چنان بر روی ورزش های سنگین و بی هوازی تمرکز کرده بود که ورزش های ایروبیک را از یاد برده بود.

همین زمان بود که کارخانه ی ریبوک نیز از این غفلت سواستفاده کرد و از گوی سبقت را از نایک ربود.

علت کم شدن فروش نایک در سال های ۱۹۸۶ و سال ۱۹۸۷

در سال های ۱۹۸۶ و سال ۱۹۸۷ فروش نایک ۱۸ درصد کم تر شد . و فلیپ فهمید با وجود این که ورزشکاران مشهور و حرفه ای به محصولات نایک بسیار علاقه مند هستند، اما عده ای دیگر از مشتریان خیلی بیشتر به ظاهر کفش  توجه می کنند تا کیفیتش.

به همین علت نایک، محصول جدید خودش را به اسم «کفش چند کاره ی اِیر» روانه ی بازار کرد!  شاید نشود این مدل را به عنوان انقلاب در تولید کفش دانست ، اما قطعا فروش نایک را خیلی متحول کرد تا جایی که توانست ریبوک را از سر راه خود بردارد و اکنون نیز نایک همیشه  در صدر جدول تولید کنندگان قرار دارد.

فیلیپ نایت نیز امروزه  در حدود ۸2 سال سن دارد ، او یکی از بزرگ ترین صاحبان کارخانجات دنیا به شمار می رود. او در سال ۲۰۱۸ در مجله ی نایت فوربز به عنوان بیست و هشتمین فرد ثروتمند دنیا  به همه معرفی شد. ارزش دارایی فیلیپ نایت امروزه در حدوده 48.7 میلیارد دلار تخمین زده شده است. جالب است بدانید او مالک یک شرکت استاپ موشن یا انیمیشن سازی لایکا  نیز می باشد. که انیمیشن های مطرحی نیز ساخته و جوایز بزرگی هم کسب کرده است . 

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهی بنویسید