زلاتان ، از محبوب های عرصه ورزش و فوتبال ! بیوگرافی Zlatan Ibrahimović .

توسط Hichkas

زلاتان ابراهیموویچ (Zlatan Ibrahimović) در روز سوم اکتبر سال 1981 (11 مهر 1360) در شهر مالمو سوئد از والدینی بوسنیایی به دنیا آمد. پدرش سفیک ابراهیموویچ در سفری که در سال 1977 به سوئد داشت با زنی به نام جورکا گراویچ که یک مهاجر کروات بود ازدواج کرد. آن ها علاوه بر زلاتان سه دختر و دو پسر دیگر هم داشتند و در کنار هم در شهر زورنگارد زندگی می کردند.

آغاز فوتبال‌

زلاتان از 6 سالگی فوتبال خودش را آغاز کرد. او در همان کودکی در یکی از بازی هایی که تیمش نیمه اول با چهار گل عقب بود ابتدای نیمه دوم به زمین آمد و هشت گل به ثمر رساند. او اولین قرارداد ورزشی اش را در سال 1996 در سن 15 سالگی با مالمو امضا کرد و سه سال بعد موفق شد در ترکیب تیم اصلی این تیم در لیگ سوئد بازی کند این در حالی است که ابراهیموویچ می توانست بین تیم های ملی سوئد، بوسنی و کرواسی یکی را برای بازی انتخاب کند ولی انتخاب او تیم ملی زادگاهش، سوئد بود.


همسر زلاتان ابراهیموویچ

اسم همسرش هلنا سِگِر و دارای دو فرزند به نام‌های ماکسیمیلیان (متولد ۲۲ ستامبر ۲۰۰۶) و وینسنت (متولد ۶ مارس ۲۰۰۸) می‌باشند.

او هم‌اکنون در لس آنجلس به سر می‌برد ولی سالانه به خانه خود در مالمو سوئد نیز سر می‌زند.

وی به زبان‌های سوئدی، بوسنیایی، ایتالیائی، اسپانیولی و انگلیسی تسلط کامل دارد و به زبان‌های صِربی و فرانسوی نیز تسلط نسبی دارد. وی ریشه‌ای بوسنیایی و کروات دارد.

کتابی که او دربارهٔ زندگی خودش نوشته بود، به عنوان کتاب برتر سال در سوئد شناخته شد. عمل‌کرد فوق‌العاده زلاتان ابراهیموویچ باعث شده تا در سوئد، فعلی به نام زلاتانرا به معنای برتری داشتن و تسلط داشتن مورد استفاده قرار می‌گیرد. او یکی از محبوب‌ترین چهره‌های سوئدی است.


زلاتان در تیم ملی سوئد‌

ابراهیموویچ می توانست بین تیم های ملی سوئد، بوسنی و کرواسی یکی را برای بازی انتخاب کند ولی انتخاب او تیم ملی زادگاهش، سوئد بود.اولین بازی ملی ایبرا در روز 31 ژانویه 2001 در بازی دوستانه مقابل جزایر فارو بود که بدون گل ژایان یافت. او اولین بازی رسمی خودش را در بازی های مقدماتی جام جهانی 2002 مقابل آذربایجان انجام داد که یک گل هم به ثمر رساند. او در جام جهانی 2002 نیز مقابل تیم های سنگال و آرژانیتن به عنوان یار ذخیره به میدان رفت.

ایبرا در طول سال هایی که برای تیم ملی سوئد بازی کرد تلاش زیادی برای کسب جام انجام داد ولی موفق نبود. زلاتان در سال 2016 پس از بازی مقابل بلژیک در رقابت های یورو 2016 بعد از انجام 116 بازی ملی در طول 15 سال و زدن 62 گل از بازی های ملی خداحافظی کرد. او در حال حاضر بهترین گلزن ملی تیم سوئد به شمار می رود.

زندگی خصوصی زلاتان‌

نام همسر زلاتان، هلنا سگر (Helena Seger) است. آن ها دو فرزند به نام های ماکسیمیلیان و وینسنت دارند.

ایبرا در 17 سالگی کمربند مشکی تکواندو گرفته است و همچنین به زبان های سوئدی، بوسنیایی، انگلیسی، اسپانیایی و ایتالیایی تسلط دارد.

زلاتان خیلی سریع مورد توجه تیم های بزرگ قرار گرفت و در 22 مارس سال 2001 در حالی که آرسن ونگر مربی آرسنال هم خواهان جذب او بود با قراردادی معادل 80 میلیون کرون سوئد، به تیم آژاکس هلند پیوست. او در تیم قبلی خود یعنی  مالمو 40 بازی انجام داد که توانست 16 گل به ثمر برساند.

زلاتان در آژاکس

وقتی که زلاتان به آژاکس پیوست در اوایل حضورش در این تیم فرصت زیادی برای بازی پیدا نکرد اما زمانی که رونالد کومان مربی آژاکس شد او در ترکیب اصلی قرار گرفت و زلاتان به تنهایی توانست در قهرمانی آژاکس در آن فصل نقش موثری داشته باشد. او در آخرین فصل حضورش در آژاکس در 22 اکتبر سال 2004 گل زیبایی مقابل ناک بردا به ثمر رساند که توسط بینندگان یورو اسپورت به عنوان بهترین گل سال انتخاب شد.

زلاتان در تیم آژاکس با 74 بازی و 35 گل به ثمر رساند و به تیم یونتوس پیوست

زلاتان در یوونتوس‌

زلاتان در یوونتوس‌

ابراهیموویچ در 18 آگوست سال 2004 در یک بازی دوستانه مقابل تیم ملی هلند باعث مصدومیت هم باشگاهی خود رافائل فان در فارت شد که او اتهاماتی را مبنی بر عمدی بودن این خطا به زلاتان وارد کرد. همین حادثه باعث شد تا تیم آژاکس او را به طور ناگهانی در 31 آگوست با قراردادی به ارزش 16 میلیون یورو به تیم یوونتوس بفروشد.

حضور او در تیم یوونتوس همزمان بود با مصدومیت دیوید ترزگه، بهترین گلزن این تیم؛ همین مساله باعث شد تا خیلی زود در ترکیب اصلی قرار بگیردو در اولین فصل حضورش 16 گل بزند. او دو سال در تیم یوونتوس بازی کرد و بعد از رسوایی فوتبال ایتالیا که منجر به کسر امتیاز و سقوط تیم یوونتوس به سری بی شد از این تیم جدا شد. زلاتان 70 بازی برای یوونتوس انجام داد و 23 گل به ثمر رساند.

زلاتان در اینترمیلان‌

زلاتان در اینترمیلان‌

زلاتان در تاریخ 10 آگوست 2006 با قراردادی 4 ساله به ارزش حدود 25 میلیون یورو به اینترمیلان پیوست و توانست در اولین فصل حضورش در این تیم با زدن 15 گل، بهترین گلزن اینترمیلان بشود و از عوامل اصلی قهرمانی اینتر بعد از 17 سال باشد. او در تیم اینتر میلان در 88 بازی توانست 57 گل بزند که رکورد فوق العاده ای برای یک مهاجم می باشد.

زلاتان در بارسلونا‌

زلاتان در بارسلونا‌

نوبتی هم باشد نوبت حضور ابراهیموویچ در تیم بارسلونا بود. او در سال 2009 به تیم بارسلونا پیوست. حضور او در این تیم به دلیل مشکلاتی که با پپ گواردیولا سرمربی وقت بارسا پیدا کرد چندان طولانی نشد و او در 20 آگوست 2010 به سری آ بازگشت و به طور قرضی به آث میلان پیوست. زلاتان 29 بازی برای کاتالان ها انجام داد و 16 گل به ثمر رساند.

زلاتان در آث میلان‌

آث میلان‌

زلاتان با این که به طور قرضی به آث میلان پیوسته بود ولی فصل بعد قراردادش را دائمی کرد و یک فصل دیگر برای این تیم بازی کرد. او در طول این دو فصل 61 بازی انجام داد و 42 گل به ثمر رساند.

زلاتان در پاریسن ژرمن‌

زلاتان در پاریسن ژرمن‌

حالا دیگر قیمت زلاتان نجومی شده بود و تیم های ثروتمندی همچون پاریسن ژرمن برای داشتن اش وسوسه می شدند. او در اواسط ژوئیه سال 2012 در ازای دستمزد سالانه 15 میلیون یورو به این تیم فرانسوی پیوست. او در این تیم به عنوان وب و رهبر تیم شناخته می شد و در طی 122 بازی ای که انجام داد 113 گل زد. حضور زلاتان در این تیم فرانسوی مصادف بود با 11 عنوان قهرمانی که چهار تای آن مربوط به قهرمانی در لوشامپیونه بود.

منچستر یونایتد‌

آخرین باشگاهی که زلاتان در آن بازی کرده است تیم منچستر یونایتد است. او در سال 2016 بعد از کش و قوس های فراوان به این تیم انگلیسی پیوست و همچنان در این تیم بازی می کند. او در اولین فصل حضورش در منچستر 28 بازی انجام داد و 17 گل به ثمر رساند.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهی بنویسید