بازی‌های آسیایی یا آسیاد چیست ؟ معرفی رشته های جدید در مسابقات ورزشی AGF .

توسط Hichkas

بازی‌های آسیایی که آسیاد هم خوانده می‌شود، یک رویداد چند ورزشی قاره‌ای است که هر ۴ سال یکبار بین ورزشکاران کشورهای مختلف سراسر قاره آسیا توسط شورای المپیک آسیا برگزار می‌شود. این رویداد تا سال ۱۹۷۸ توسط فدراسیون بازی‌های آسیایی (AGF) برگزار می‌شد اما در نشست دهلی نو تصمیم گرفته شد که پس از آن توسط شورای المپیک آسیا (OCA) ساماندهی و برگزار شود.

تاریخچه بازی‌های آسیایی

مسابقات المپیک لندن در سال ۱۹۴۸ برگزار شد. در حاشیه این رخداد بین‌المللی، طرح برگزاری بازی‌های آسیایی موسوم به المپیک آسیایی توسط «ساندهی گورو دات» رئیس کمیته المپیک هندوستان مطرح شد که مورد توافق قرار گرفت. طبق توافق‌های صورت گرفته قرار بود نخستین دوره این بازی‌ها دو سال بعد از بازی‌های المپیک یعنی در سال ۱۹۵۰ در هندوستان برگزار شود اما این مسابقات با یک سال تأخیر در ۴ مارس سال ۱۹۵۱ آغاز شد.

بازی های جدید

 هجدهمین دوره بازی‌های آسیایی از جمعه به صورت رسمی در شهر جاکارتا پایتخت کشور اندونزی آغاز شد، رقابت‌هایی که تا ۱۱ شهریور ورزشکارانی از ۴۵ کشور جهان در ۵۸ رشته با یکدیگر به رقابت خواهند پرداخت. نکته جالب در این دوره از بازی‌های آسیایی، وجود ۱۰ رشته جدید است که برای اولین بار در تاریخ ۶۷ ساله این رقابت‌ها به رشته‌های رقابتی افزوده شده اند.

رشته های جدید بازی‌های آسیایی

  • بسکتبال سه نفره
  • کانترکت بریج
  • جت اسکی
  • پاراگلایدینگ
  • سامبو
  • اسکیت
  • پنچاک سیلات
  • جوجیتسو
  • صخره نوردی
  • کوراش
A close up shot of several people gathered around a table playing cards

حضور بازی کارتی بریج در مسابقات !!!

با توجه به ماهیت بریج و استفاده از کارت در این بازی ، شاید در نگاه نخست یک رشته ورزشی نباشد اما در واقع بریج نیز همانند شطرنج یک بازی فکری محسوب می شود و حالا ۱۱ سال بعد از تشکیل رسمی فدراسیون این رشته در سال ۲۰۰۷، بریج به صورت رسمی به عنوان یک رشته ورزشی در بازی های آسیایی جاکارتا محل رقابت ۲۱۷ ورزشکار از ۱۴ کشور خواهد بود.

هر مسابقه شامل ۴ بازیکن است و تیم ها به صورت ۲ به ۲ با یکدیگر به رقابت می پردازند. بازی با ۵۲ برگ پاسور برگزار می شود و هر بازیکن ۱۳ برگ دریافت می کند. بد نیست بدانید که این رشته ورزشی در بسیاری از کشورها، صاحب تیم ملی رسمی است. این رشته ورزشی مورد تایید کمیته بین المللی المپیک نیز قرار گرفته و بعید نیست که در دوره بعدی بازی های المپیک نیز ورود کند.

6 دسته برای این رشته در بازی های آسیایی

در بازی های آسیایی ۲۰۱۸ جاکاراتا، این ورزش در ۶ دسته و در دو بخش آقایان و زنان برگزار می شود و برای هر دسته هم ۶ مدال طلا، نقره و برنز مشترک در نظر گرفته شده. نکته جالب توجه در این رشته ورزشی اینست که تعداد مدال های طلای این رشته از رشته های کانون دوچرخه سواری جاده و تنیس روی میز بیشتر است و به این ترتیب شش مدال طلای این رشته قطعا در جدول رده بندی برای کشورهایی که در این رشته موفق ظاهر شوند، تاثیرگذار خواهد بود.

وجود بازی ورق در مسابقات عربستان

 در ادامه ورود این بازی به بازی های آسیایی عربستان که ولیعهد جوانی را این روزها به خود میبیند شاهد تغییراتی بود و آن هم اغاز بازی های پاسور در عربستان بود در سال 1397 اولین آن اتفاق افتاد . اولین دوره مسابقات ورق بازی در عربستان در شهر ریاض، پایتخت این کشور برگزار شد. ترکی آل الشیخ رییس ‌شورای اداره کل ورزش عربستان (بهمن 1397 ) رییس‌کمیته المپیک این کشور را مأمور برگزاری این مسابقه کرد.

جوایز نقدی به ارزش ۵۰۰ هزار ریال سعودی (۱۳۳ هزار دلار) برای این مسابقات در نظر گرفته شده و   برای نفرات اول تا چهارم به ترتیب، ۱۳۳ هزار دلار، ۶۶ هزار دلار، ۴۰ هزار دلار و ۲۶ هزار دلار به عنوان جایزه پرداخت شد. پیش از این، برگزاری چنین مسابقاتی ممنوع شده بود ولی تغییر همواره نشان از تکامل و انعطاف پذیری بوده است . این مسابقات شروعی ساده داشته است ولی پیشبینی میشود که درآمد های هنگفتی را شامل حال مردم این کشور کند تا سال های آینده

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهی بنویسید