پانزی چیست ؟ همه چیز در مورد تاریخجه پانزی ! و معرفی بزرگترین پانزی های تاریخ .

توسط Hichkas

پانزی ! روش نه چندان جدید کلاهبرداری در ایران که این روزها دوباره شدت گرفته است. حتما این روزها در کانال‌های تلگرامی یا سایت‌های اینترنتی به نوعی از سرمایه‌گذاری برخورده‌اید که در ازای پرداخت سرمایه برای یک فعالیت مولد، سودهای قطعی ماهانه نصیبتان می‌کنن. کارشناسان اقتصادی بر این باورند که حقه پانزی زمانی بروز می‌کند که یک اقتصاد به شدت دچار تورم شده و با رونق فاصله‌ای ملموس داشته باشد.  این چیزی است که در ایران به راحتی در اولین فروشگاه شاهدش خواهید بود .

این اتفاقات همواره در جهان نیز پیش می آید و حتما هم اقتصادی رو به افول را شاهد نمیباشند ولی کلاهبرداری با این روش همچنان در حا انجام است در این مقاله ما قصد داریم که بزرگترین این کلاهبرداری ها را مروری بکنیم ولی اول تاریخچه و آغازش به همان اندازه اهمیت دارد

پانزی کی بود ؟

ظاهراً چارلز پانزی بازرگانی آمریکایی بوده است. او را به عنوان بنیان‌گذار شیوه‌ای از کلاه‌برداری می‌دانند که به نام خود وی مشهور شده است. او با خرید کوپن‌های تخفیفی اداره پست و متعهد شدن برای تحویل آن‌ها در آمریکا و کشورهای دیگر به سرمایه‌گذاران وعده داده بود که طی 45 روز 50% و یا طی 90 روز 100% سود به ایشان پرداخت کند. او برای پرداخت سود سرمایه‌گذاران اولیه از پرداخت‌های سرمایه‌گذاران بعدی استفاده می‌کرد. 

او توانست در طی یک سال با استفاده از این روش حدود 20 میلیون دلار درآمد کسب کند و نیز توانست این کلاه‌برداری را چندین سال ادامه دهد که همین امر سبب شد تا این روش کلاه‌برداری به نام او شناخته شود.

چالرز پانزی

کمپانی پانزی

 این طور که شواهد نشان میدهد  در تابستان سال 1919 چارلز پانزی تصمیم گرفت دیگر برای دیگران کار نکند و شرکت خود را افتتاح نماید. او دفتر کوچکی در خیابانی در بوستون باز کرد تا فرصت‌های موجود را به کسانی که می‌خواستند ایده‌های خود را به کشورهای اروپایی بفروشند، معرفی کند. پس از چند هفته، یک شرکت اسپانیایی نامه‌ای درباره‌ی فرصت‌های تبلیغاتی در این کشور برای او فرستاد. داخل پاکت این نامه یک کوپن پاسخ بین‌المللی (international reply کالابرگ) که به‌اختصار IRC خوانده می‌شود، گذاشته‌شده بود.

 او پیش از آن هرگز یک IRC ندیده بود. او با پرس‌وجو درباره‌ی IRCها توانست ضعف‌های این سیستم را شناسایی کند و پتانسیل کسب درآمد از این راه را پیدا نماید. هدف ایجاد کوپن پاسخ بین‌المللی این بود که به گیرنده‌ی نامه که در کشور دیگری زندگی می‌کرد این امکان را بدهد تا با استفاده از آن هزینه‌ی ارسال پاسخ به کشور دیگر را بپردازد. IRC هایی که برای پرداخت هزینه‌های حمل‌ونقل پستی بین‌المللی خریداری می‌شدند، بسته به موقعیت و کشورهای مختلف، قیمت متفاوتی داشتند که شامل سودی بالقوه می‌شدند. 

معامله IRC

تورم پس از جنگ جهانی اول، سبب شده بود تا هزینه‌های پستی اتریش که به دلار محاسبه می‌شدند به‌شدت کم شود، به صورتی که قیمت IRC ها در ایتالیا نیز ارزان شد. با توجه به این مسئله پانزی ادعا کرد سود خالص این معاملات در پایان کار و صرف تمام هزینه‌ها بالغ بر 400 درصد خواهد بود. پانزی که این فرصت شغلی را دیده بود، کار ترجمه خود را رها کرد تا وارد معامله‌ی IRC ها شود. او برای خرید IRC با ارزهای اروپایی ارزان‌قیمت به سرمایه‌ی زیادی نیاز داشت.

 او در ابتدای کار کوشید برای خرید این IRC ها، پولی از برخی بانک‌ها از جمله موسسه مالی معتبر هانوور وام بگیرد، اما نتوانست آن‌ها را قانع کند. پانزی ناامید نشد، او یک شرکت سهامی تأسیس کرد تا بتواند پول مورد نیاز خود را از مردم بگیرد. او به چند تن از دوستانش در بوستون وعده داد که می‌تواند سرمایه‌ی آن‌ها را در طول 90 روز دو برابر کند. او بعدها این مدت را به دو تا 45 روز با سود 50% تقسیم کرد، یعنی سرمایه‌ی سرمایه‌گذاران تنها ظرف 3 ماه دو برابر می‌شود. 

این پیشنهاد در حالی مطرح‌شده بود که بانک‌ها تنها 5% سود سالانه به سرمایه‌گذاران پرداخت می‌کردند. تنها توجیه پانزی برای عرضه‌ی این سود، بازدهی فوق‌العاده بالای IRC ها بود. برخی از افراد با شنیدن توضیحات وی و با توجه به وعده‌ی سود بالایی که مطرح می‌کرد شروع به سرمایه‌گذاری در این طرح نمودند.

در ادامه به چند مورد از پانزی های بزرگ میپردازیم

پانزی آقای برنارد مدوف

پانزی آقای برنارد مدوف

سال ۲۰۰۸ یکی از بزرگترین اختلاس های تاریخ به سوژه اول رسانه های آمریکایی تبدیل شد. شرکت سرمایه گذاری برنارد مدوف در وال استریت که از سال ۱۹۶۰ شروع به کار کرده بود به خاطر رسوایی مالی مدیر آن به کار خود پایان داد. یکی از اصلی ترین اتهامات مدوف استفاده از سیستم پونزی برای پرداخت سود به سرمایه گذاران بود. سیستم پونزی زمانی است که صاحب بنگاه بدون اینکه فعالیت اقتصادی خاصی با پول سرمایه گذاران انجام دهد، تنها با پول سرمایه گذاران جدید به سرمایه گذاران قبلی سود بدهد.

مدوف به خوبی از پس این کار برآمد و توانسته بود اعتبار هنگفتی برای شرکتش کسب کند تا جایی که بسیاری از چهره های مشهور رسانه ای، هنری و سیاسی جزو مشتریان او محسوب می شدند. همزمانی رسوایی مدوف و بحران مالی جهانی باعث شد تا افکار عمومی با حساسیت و خشم بسیاری پرونده او را دنبال کنند. در نهایت مدوف به اتهام جعل اسناد، پولشویی، فریب سرمایه گذاران و همچنین اختلاس ۷۵ میلیارد دلار به ۱۵۰ سال زندان و پرداخت غرامتی ۱۷۰ میلیارد دلاری محکوم شد.

البته هزینه هایی که مدوف بابت اختلاسش پرداخت محدود به زندان و غرامت نمی شود. مارک مدوف، پسر برنارد مدوف، دو سال بعد از زندانی شدن پدرش در شرایطی با حلق آویز کردن خود به زندگی اش پایان داد که خانواده اش در اتاق های دیگر خانه خوابیده بودند. به نظر می رسد که فرجام تلخ اختلاس مدوف تا مدت ها بر وال استریت و رسانه های آمریکا سایه بیفکند.

میخائیل خودورکوفسکی

مردی که زمانی ثروتمندترین فرد جهان و شانزدهمین ثروتمند جهان بود باید تا سال ۲۰۱۷ را در زندان سپری کند. خودورکوفسکی بنیانگذار نخستین بانک خصوصی روسیه بود و اوضاع مالی اش با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی روز به روز بهتر می شد. ارتباطات او با حزب کمونیست شوروی و مراکز قدرت باعث شده بود تا هنگام فروش شرکت های دولتی شوروی سابق به بخش خصوصی، او بتواند اموال زیادی را کسب کند. اما در سال ۲۰۰۳ ورق برای خودورکوفسکی برگشت.

اختلافات سیاسی او با ولادیمیر پوتین باعث شد تا به انواع و اقسام جرایم مالی از جمله اختلاس و فرار مالیاتی متهم شود. روند دادگاه قائم مقام سابق وزارت سوخت و انرژی روسیه با انتقاد بسیاری از محافل مواجه شد اما دادگاه در نهایت وی را مجرم شناخت و به ابتدا او را به ۹ سال حبس محکوم کرد اما سال ۲۰۰۹ بار دیگر دادگاهی برای خودورکوفسکی برگزار شد و این بار او به اختلاس و پولشویی محکوم شد.

انتظار می رود که او تا سال ۲۰۱۷ در حبس باقی بماند. ظهور و سقوط خودورکوفسکی در صحنه اقتصاد روسیه یادآور این عبارت مشهور است که “دولتی که آنقدر بزرگ است که می تواند هر آنچه شما احتیاج دارید برایتان فراهم کند، همان دولت بزرگی است که می تواند هر آنچه دارید از شما بگیرد.”

پانزی آقای فردیناند مارکوس

پانزی آقای فردیناند مارکوس

مارکوس دیکتاتور فقید فیلیپین بود که از سال ۱۹۶۵ تا ۱۹۸۶ رئیس جمهوری این کشور را در اختیار داشت.

هرچند مارکوس در دوران ریاست جمهوری خود مبالغ هنگفتی را از طریق استقراض خارجی در صنایع و زیرساخت های فیلیپین سرمایه گذاری کرد و اصلاحات اقتصادی گسترده ای را به کار گرفت اما دولت او از لحاظ مالی یکی از فاسدترین کارنامه های دوران معاصر را از خود بر جای گذاشت، فسادی که شامل اختلاس گسترده منابع مالی دولت توسط اطرافیان مارکوس می شد.

تخمین زده می شود که میزان اختلاس او طی ۳۱ سال فعالیت به عنوان رئیس جمهور فیلیپین، مبلغی بین ۵ تا ۱۰ میلیارد دلار باشد.

سوهارتو

محمد سوهارتو دومین رئیس جمهور اندونزی بود که بعد از به سر کار آمدن از طریق کودتا در سال ۱۹۶۷ برای ۳۲ سال بر این کشور حکومت کرد تا اینکه در سال ۱۹۹۸ با استعفای خود قدرت را به مردم واگذار کرد. سوهارتو اقتصاد اندونزی را متحول کرد.

تورم لجام گسیخته را تحت کنترل درآورد و اقدامات بسیاری را برای تشویق سرمایه گذاری خارجی در اندونزی انجام داد. خصوصی سازی گسترده در منابع طبیعی و اصلاح قانون کار به نفع شرکت های چند ملیتی باعث شد تا سرمایه گذاران بین المللی رویکرد بهتری نسبت به اندونزی پیدا کنند. همچنین سوهارتو موفق شد تا از نهادهای غربی مانند بانک جهانی وام بگیرد.

او درهای اقتصاد اندونزی را به روی اقتصاد جهان باز کرد و شرکت های دولتی را به فروش رساند، در همین دوران بود که بسیاری از معادن اندونزی در اختیار شرکت های غربی قرار گرفت. اما به رغم اقداماتی که سوهارتو به نفع اقتصاد اندونزی انجام داد بخش قابل توجهی از ثروت این کشور را هم به جیب زد. میزان اختلاس سوهارتو در دوران زمامداری بین ۱۵ تا ۳۵ میلیارد دلار تخمین زده می شود.

سرانجام بازداشت !

در سال ۲۰۰۰ با شروع تحقیقات در مورد فساد مالی سوهارتو، او تحت بازداشت خانگی قرار گرفت. او متهم بود که تنها در یک مورد ۵۷۱ میلیون دلار از پول های دولت را به بنیادی تحت نظر خود بخشیده و از آن پول جهت سرمایه گذاری خانوادگی بهره برده است. هرچند شرایط جسمانی نامناسب سوهارتو باعث شد که وی از حضور در دادگاه معاف شود اما در سال ۲۰۰۲ پسر سوهارتو به خاطر فساد مالی و جرایم دیگر به ۱۵ سال زندان محکوم شد.

دامنه محکومیت خانواده سوهارتو به اینجا محدود نشد و در سال ۲۰۰۳ نیز برادر ناتنی وی به جرم فساد مالی و اختلاس ۱۰ میلیون دلاری از منابع دولتی به ۴ سال زندان محکوم شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهی بنویسید