بیت کوین در سبد سرمایه گذاری های بزرگان ! بررسی بیت کوین برای سرمایه گذاری .

توسط Hichkas

بیت کوین در مدتی کوتاهی که از عمرش گذشته، توانسته است جای خود را در سبد سرمایه‌گذاری بسیاری از سرمایه‌گذاران حقیقی باز کند و اخیراً برخی از شرکت‌های بزرگ هم در حال تخصیص بخشی از سبد سرمایه‌گذاری خود به بیت کوین هستند.روز به روز شاهد پیشرفت این رمز ارز هستیم تا جایی که پیش بینی خواهند کرد که جای طلا را خواهد گرفت این رمز ارز .

معمولاً بازار سهام به رشد خود ادامه می‌دهد و وضعیت سبد سرمایه‌گذاری شما هم بهتر می‌شود و اگر هم بهای بیت کوین روزی به صفر برسد، با این میزان تخصیص، مجبور نمی‌شوید که در خیابان بخوابید.

بیت کوین به‌عنوان ابزاری برای بیمه

می‌توان به این رمزارز به‌عنوان یک قرارداد اختیار فروش روی سیاست‌های مالی و پولی غیرمسئولانه نگاه کرد که بهای آن به‌محض فروپاشی چرخهٔ بدهی افزایش خواهد یافت. سرانجام روزی با انباشت بدهی‌های دولت ایالات متحده آمریکا، دولت‌های خارجی از خرید اوراق خزانهٔ این کشور منصرف می‌شوند.

طبق این سناریو، نظام مالی با سقوطی فاجعه‌بار مواجه خواهد شد که در نتیجهٔ آن، همه به‌دنبال تبدیل دارایی‌های خود به «پول سخت» خواهند بود که در این میان بیت کوین و طلا از جمله گزینه‌های احتمالی خواهند بود. با این حال، هنوز ارزهای ذخیره‌ای ماهیت خود را حفظ کرده‌اند و بعید به‌نظر می‌رسد که این سناریو دست‌کم در کوتاه‌مدت، رنگ واقعیت به خود بگیرد.

بیت کوین به‌عنوان یک قرارداد اختیار معامله روی طلای دیجیتال

با تقویت حلقهٔ سازندهٔ افزایش بهای بیت کوین و روی آوردن سرمایه‌گذاران به آن، افراد بیشتری به‌‌دنبال محافظت از ارزش دارایی‌های خود با استفاده از بیت کوین خواهند بود. بدیهی است که طلا همواره از گزینه‌های موردعلاقهٔ سرمایه‌گذاران بوده و خواهد ماند. با این حال، ارزش بازار کنونی بیت کوین چیزی در حدود ۷۰۰ میلیارد دلار است، حال که  طلا ارزش بازاری بالغ ‌بر ۱۰ تریلیون دلار دارد.

با افزایش مقبولیت روایت‌هایی که می‌گویند بیت کوین طلای دیجیتال است، تغییرات پله‌ای بهای بیت کوین می‌تواند به ورود سرمایه‌گذارانی به این بازار بینجامد که بدشان نمی‌آید روی افزایش قیمت بیت کوین شرط‌بندی کنند. نیال فرگوسن (Niall Ferguson)،‌تحلیل‌گر بلومبرگ، در این باره اینگونه بیان میکند که :

اگر روزی همه میلیونرهای جهان تصمیم بگیرند که تنها ۱ درصد از سبد سرمایه‌گذاری خود را به این رمزارز اختصاص دهند، بهای این ارز دیجیتال دست‌کم به بیش از ۷۵ هزار دلار خواهد رسید.

این رمزارز یک گریزگاه است !

افزایش نابرابری‌ها، به نارضایتی فزایندهٔ نسل هزاره منجر شده است. بهرهٔ اندک نیروی کار از ارزش افزودهٔ خلق‌شده و اثر افزایشی سیاست‌های پولی روی بهای دارایی‌های پایه، از جمله محرک‌های اصلی این نابرابری هستند. محبوبیت روزافزون سیاستمداران چپ از جمله برنی سندرز (Bernie Sanders) یا الکساندریا کورتز (Alexandria Ocasio-Cortez)، سناتور جمهوری‌خواه، از جمله علائمی است که تمایل نسل هزاره را به سیاست‌های سوسیالیستی آشکار می‌کند. با این حال، دنیای فناوری‌های مبتنی بر رمزنگاری هم گزینه‌های آزادی‌خواهانه‌تری را در اختیار قرار می‌دهد. نسل جدید می‌گوید:

اگر نظام کنونی برای من نفعی در پی نداشته باشد و تنها از ثروت والدینم محافظت کند، بهتر است که زمین بازی جدیدی را تعریف کنیم.

دنیای رمزنگاری همان زمین بازی جدیدی ا است که در بالا ذکر کردیم و  قواعد آن نیز از منظر الگوریتمی شفاف است. هرچه سن نسل هزاره بیشتر می‌شود، این زمین بازی جدید، میزبان سرمایه‌های بیشتری خواهد شد.

بیت کوین به‌عنوان ابزاری برای گسترش بازتابندگی

من به‌شخصه طرفدار پروپاقرص ایدهٔ بازتابندگی‌ای هستم که می‌گوید :

واقعیات عینی و ذهنی بسیار درهم‌آمیخته و پویا هستند. من بر این باورم که در سال ۲۰۲۱، به اوج بازتابندگی می‌رسیم و بیت کوین در این برهه به یک دارایی بازتابنده بدل می‌شود. ناوال راویکانت (Naval Ravikant)، سرمایه‌گذار و کارآفرین بزرگ آمریکایی-هندی می‌گوید:

پول حبابی است که هرگز نمی‌ترکد. درواقع پول چیزی نیست جز یک توهم جمعی.

من به‌شدت رویکردی صعودی در قبال این رمزارز دارم و این صرفاً به‌دلیل ویژگی‌های فناورانه آن نیست، بلکه حتی بیش از آن از قاعده رشد شبه‌مذهبی آن ناشی می‌شود. بسیاری هرگز این مذهب (بیت کوین) را نمی‌فروشند، در ادامه خیل مردم به این مذهب می‌گرایند و با عرضهٔ محدود، رشد شدید قیمت صد درصدی خواهد بود.

یک شروع تازه

درنهایت باید بگویم که انسان موجودی است اجتماعی و این موجود از روایت‌ها برای فهم معانی بهره می‌برد. در این میان بیت کوین، روایت قانع‌کننده‌ای را بازگو می‌کند که برای بسیاری از مردم از جمله جوان‌ها بسیار خوشایند است. هرچند سالخورده‌ها یا نسل انفجار، همان نسلی که با فرارسیدن سررسید بدهی‌های هنگفت دولت‌ها احتمالاً دیگر در قید حیات نخواهند بود، میانهٔ خوبی با این روایت ندارند.

ارزهای دیجیتال، ابزارهایی خارج از تعریف نظام‌های سیاسی حاکم کنونی هستند که توانسته‌اند تا اینجا خود را بر شرایط تحمیل کنند. این پدیده‌های نوپا را می‌توان سازوکاری برای خروج از بازی قدیمی‌ای دانست که سرنوشتی جز فروپاشی در انتظار آن نیست. حتی این احتمال وجود دارد که ارزهای دیجیتال بتوانند محملی برای انتقال عظیم ثروت میان نسل‌ها باشند که هرگز در نظام فعلی اتفاق نیفتاد؛ چراکه بانک مرکزی با دمیدن در تنور افزایش بهای دارایی‌ها مانع آن شد.

در پشت پرده سیرک سیاست‌های پولی و مالی حاکم، رویای بیت کوین کم‌کم جای خود را در سبد سرمایه‌گذاری‌افراد بیشتری پیدا می‌کند و روزی این رویا رنگ واقعیت به خود خواهد گرفت.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهی بنویسید