ماینر ، دستگاهی برای بیت کوین پارو کردن ! ماینر چیست و چه کاربردی دارد ؟

توسط Hichkas

از دستگاه های ماینر چه می دانید ؟

قبل از بحث ماینر ها باید بگوییم که بیت کوین و ارزهای دیجیتال در حال حاضر نسبت به سال های گذشته در بین افراد شناخنه تر شده و بسیاری علاقمند به استفاده از رمز ارزها و سرمایه گذاری در این حوزه شده اند.بنابراین افراد به سمت استخراج ارزهای دیجیتال سوق داده شدند. در این مقاله می خواهیم به شما بگوییم

دستگاه ماینر چیست ؟

چناچه از آمارها پیداست تعداد جستجوی کلمه ماینر چیست نیز افزایش داشته است.با توجه به اینکه ابتدا استخراج کردن آسان تر از حال حاضر بود از این رو با سیستم های ساده تر می شد به استخراج پرداخت .اما در حال حاضر با بالا رفتن سختی استخراج فقط سخت افزارهایی که صرفا جهت ماینینگ تولید شده اند برای رقابت در این عرصه مناسب هستند .دستگاه های Asic  همان دستگاه های قدرتمندی هستند که استخراج کردن جز با این دستگاه ها عملا صرفه اقتصادی ندارد.ASIC مخفف Application Specific Integrated Circuit می باشد. ماینر ها دستگاه های سخت افزاری هستند که از مدار های مجتمع تشکیل شده اند که اصطلاحا به آنها ‘ اِی سیک | ASIC ’ گفته می شود. از این دستگاهها برای استخراج ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین استفاده می شود .

منظور از استخراج ارز دیجیتال با دستگاه های ماینر چیست ؟

اینکه می گویند دستگاه بخریم و ارز دیجیتال مثلا بیت کوین استخراج کنیم منظور چیست؟ ابتدا باید به سراغ این بروید که بخواهید یک دستگاه های ماینر را بخرید. دستگاههای ماینر یا همان ای سیک ها باید یک سری محاسبات پیچیده را انجام دهند و به ازای حل آن محاسبات پیچیده یک پاداش دریافت کنند ، که این پاداش همان ارزهای دیجیتال مثل بیت کوین می باشد.

شاید سوالی در ذهن شما پیش آید که برای چه باید به ازای محاسبات پاداش دهد و این محاسبات به چه منظور است؟ زمانی که در یک نقطه از جهان می خواهید بیت کوین را از کیف پول خود به کیف پول دیگر جابجا کنید ، نیاز میباشد که این تراکنش ها ثبت شود . و افرادی این تراکنشات را تایید و ضبط کنند .

از آنجا که می دانید اطلاعات به صورت غیر متمرکز در یک دفتر کل بنام بلاک چین ذخیره می شود. حال دستگاه های ماینر باید بلوک هایی را در بستر بلاکچین ایجاد کند ، تا اطلاعات تراکنش در این بلوک ها ذخیره شود.

حال ماینر ها محاسباتی را برای ایجاد بلوک ها باید انجام دهند. و هر دستگاه که بتواند این محاسبات را سریعتر انجام دهد ، پاداشی را دریافت می کند.

شبکه بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال همانند آن غیرمتمرکز می باشند. غیرمتمرکز بودن یعنی اینکه توسط هیچ سازمان ، دولت و یا نهاد خاصی اداره نمی شوند.ارزهای دیجیتال و در اینجا بیت کوین توسط کاربران آن ها اداره می شود. به نحوی هر کاربری که مشترک شبکه بیت کوین باشد در اداره ان نقش دارد.

تایید و رد تراکنش ها !

زمانی که یک تراکنش در شبکه ایجاد می شود این ماینرها هستند که تراکنش ها را تایید و یا رد می کنند.بیت کوین از الگوریتم اجماع اثبات کار استفاده می کند.یعنی اینکه ماینرها خود را در اختیار شبکه قرارا داده و شبکه به آن ها پاداش می دهد که این پاداش همان بیت کوین یا هر ارز دیجیتالی است که قصد به استخراج آن را داریم .اما شبکه به همه ماینر ها پاداش نمی دهد.در واقع عملیات ماینینگ یا استخراج به این صورت است که ماینر ها باید به حل توابع ریاضی پیچیده بپردازند و زمانی که هرکدام از آن ها موفق به حل معادله شد و این جواب به تایید سایر ماینر ها رسید پاداش به ماینری که موفق به حل معادله شده است داده می شود.که این پاداش همان ارز استخراج شده است.

ممکن است این سوال برای افراد ایجاد شود که این فرآیند همیشه اینگونه هست و خواهد ماند ؟ خیر ! برای حفظ کردن تعادل در شبکه ارز دیجیتال موضوعی به نام سختی استخراج وجود دارد که هر چند وقت یکبار سختی استخراج بیشتر می شود تا این تعادل حفظ شود.مثلا برای بیت کوین به این صورت است که هر 10 دقیقه یکبار بلاک بیت کوین تولید می شود .بنابراین اگر تعداد ماینر ها بیشتر شود این زمان کاهش می یابد .پس با بیشتر شدن سختی استخراج تعادل شبکه حفظ شده و باعث می شود که زمان تولید بلاک حتی با بیشتر شدن تعداد ماینر ها هم چنان ثابت بماند.

روند استخراج با ماینر

زمانی که ماینر را خریداری نمودید. سپس آن را به اینترنت متصل می کنیم و نگاه می کنیم که IP دستگاه چند است .

برای آنکه راحت تر بتوانیم در محاسبه حل معادلات پیروز شویم و پاداش را دریافت کنیم و از آنجایی که سختی شبکه های استخراج ارز دیجیتال مثل بیت کوین بسیار بالا است همواره بهتر است برای استخراج ارز دیجیتال ، ماینر یا همان ای سیک را به استخر های استخراج متصل کنیم

کاربرد ماینر ها – کاربرد ASIC

قبل ها  برای ماینینگ ارزهای دیجیتال کافی بود از پردازشگر های خانگی و یا کارت گرافیک استفاده کنیدو درآمدی نیز حاصل شود برایتان ولی  در حال حاضر به دلیل بالا بودن سختی شبکه ، همه فعالان حوزه استخراج ارز دیجیتال از دستگاه ماینر یا همان اِی سیک ها استفاده می کنند .

البته لازم به  ذکر است که تمام رمز ارز های موجود با یک الگوریتم خاص پیاده سازی میشوند . و برای استخراج ارز دیجیتال مورد نظر باید به سراغ ماینر هایی رفت که از الگوریتم آن ارز مورد نظر شما پشتیبانی می کند.

منظور این است که اگر میخواهید بیت کوین را استخراج کنید باید سراغ دستگاه هایی بروید که تمرکزشان بر الگوریتم ویژه استخراج بیتکوین میباشد .

مصرف برق

یکی دیگر از مواردی که بر قیمت دستگاه ماینر تاثیر گذار است مصرف برق دستگاه می باشد. هر چقدر مصرفی برق دستگاه پایین تر باشد . پس ماینر هزینه کمتری را برای استخراج ارز به همراه دارد. از آنجایی که مصرفی برق دستگاه ها بالا می باشد و تعرفه های مصرف برق در کسب و کار ماینینگ نسبتا بالاتر است.
پس افراد به سراغ دستگاههایی می روند که مصرف برق پایین تری داشته باشند

مصرف برق در کنار هش ریت مهمترین متغیری است که بر سودآوری ماینینگ ، بازگشت سرمایه و در نتیجه قیمت ماینر تاثیر مستقیم دارد. در کشورهایی که تعرفه برق بالاست ، دستگاه‌های ماینینگِ پر مصرف ( نسبت به قدرت ) بسیار ارزان می‌شوند.

مصرفی برق رایج دستگاه‌های ماینر در ایران در محدوده ۱,۵۰۰ تا ۲,۵۰۰ وات دارند.

آیا خرید ماینر در ایران قانونی است ؟

شایان ذکر است که در رابطه با ترخیص دستگاه های استخراج ارزهای دیجیتال به گمرک ها ابلاغ شده است که افراد واردکننده با تعرفه هایی می توانند به صورت قانونی دستگاههای ماینر را وارد کنند. البته همان طور که می بینیم دستگاه هایی که به صورت غیر قانونی وارد بازار شده کمی ارزان تر از دستگاه هایی است که با مجوز وارد کشورمان شده است. اما خب این دستگاههای مشکلاتی را در بر دارد که در ادامه به آن میپردازیم .

1- داشتن برگه سبز واردات برای دستگاههای ماینر ، برگه سبز به کالاهایی اختصاص داده می شود که به صورت قانونی وارد ایران می شود .و شما در ایران در صورتی می توانید مجوز کسب و کار جهت استخراج بگیرید که تعهدی اخلاقی داشته باشید در رابطه با خرید دستگاههای ماینر.

2- زمانی که یک دستگاه قانونی وارد کشور شود .شرکت هایی هستند که آن دستگاه ها را گارانتی می کنند . زمانی که شرکتی دستگاهی را گارانتی معتبر می کند پس تجهیزات جانبی آن را موجود دارد . این امر موجب م یشود که در صورتی که دستگاه ماینر شما خراب شد ، بتوانید به راحتی آن را تعمیر کنید.

3- مورد سوم این است که زمانی که شما یک فارم را ایجاد میکنید قطعا سرمایه ای را آنجا قرار دادید.اصولا با قانونی شدن کسب و کار های جدید اصنافی ایجاد می شوند که از این کسب و کارها بازدید به عمل می آورند . و اگر دستگاه های ماینر شما دارای برگه سبز باشد .دیگر برای کسب و کار و شما مشکلی ایجاد نمی شود.

4- مورد چهارم بر این اساس است که اگر بخواهید کسب و کار ماینینگ خود را بیمه نمایید .اصولا دفاتر بیمه بر این اساس قرار دادشان با شما قانونی است که شما از دستگاه هایی با برگ سبز و مجوز دار استفاده کنید.

5- مورد پنجم اینگونه است که اگر سرقتی برای دستگاه شما اتفاق افتاد شما بتوانید به صورت قانونی از طریق دستگاه های مربوطه شکایت کنید.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهی بنویسید