بیت کوین ، محبوبترین ارز دیجیتال دنیا در وضعیتی است ؟ در حال رشد و رکورد زدن !

توسط Hichkas

رشد رکورد شکن بیت کوین

 به گزارش کریپتوپوتیتو، عبور قیمت بیت کوین از سد مقاومت ۲۰,۰۰۰ دلاری باعث شد تا تقریباً تمام خریداران این ارز دیجیتال وارد بازه سوددهی شوند. از سوی دیگر، هر کسی که بیت کوین‌هایش را در کف قیمت ماه مارس (اسفند ۹۸) خریده باشد، سودی ۵۰۰ درصدی برده است. با تکیه بر این عوامل، می‌توان این ارز دیجیتال را یکی از پربازده‌ترین دارایی‌ها در بازارهای مالی به حساب آورد. سؤال اصلی اینجاست که چه عواملی این جهش قیمتی را تسریع کرده‌اند؟ چه چیزهایی باعث شده است تا قیمت این ارز دیجیتال اوج سال ۲۰۱۷ را بشکند و به ۲۷,۰۰۰ دلار برسد؟ آیا این عوامل می‌توانند باعث تداوم روند فعلی شوند؟

قیمت این ارز دیجیتال، کمتر از ۲۴ ساعت پس از آنکه ۲۶,۰۰۰ دلار را پشت سر گذاشت، توانست تا مرز ۲۷,۰۰۰ دلاری هم بالا برود.

 پس از عملکرد فوق‌العاده قیمت این ارز دیجیتال در روزهای اخیر، بسیاری از معامله‌گران و کارشناسان بازار نسبت به روند این ارز دیجیتال گمانه‌زنی‌هایی کرده‌اند. برخی معتقدند که این ارز دیجیتال برای رسیدن به ۳۰,۰۰۰ دلار خیز برداشته است و برخی دیگر معتقدند که یک اصلاح پیش روی پادشاه ارزهای دیجیتال است.

و اما عبور از 27 هزار تا …!

به گزارش کوین دسک، قیمت بیت کوین توانست از ۲۷,۰۰۰ دلار هم عبور کند. در روزها و هفته‌های گذشته، قیمت این ارز دیجیتال رکوردهای قیمتی را یکی پس از دیگری شکسته است. این رکوردشکنی‌ها پس از آن آغاز شد که مقاومت روانی ۲۰,۰۰۰ دلار، ۱۶ دسامبر (۶ دی) شکسته شد.

روز جمعه برای اولین بار شاهد عبور قیمت بیت کوین از ۲۵,۰۰۰ دلار بودیم. ساعاتی پیش هم این ارز دیجیتال با رسیدن به محدوده ۲۶,۹۶۰ دلار، رکورد تازه‌ای ثبت کرد. با احتساب جهش ۷.۳۹ درصدی اخیر، قیمت بیت کوین از ابتدای سال ۲۰۲۰ تا به حال، رشدی ۲۵۰ درصدی داشته است.

این در حالی است که با قوت‌گرفتن روند صعودی این ارز دیجیتال، معامله‌گران بیشتری این پیش‌بینی را انجام می‌دهند که تا پایان سال جاری میلادی، شاهد رسیدن به ۳۰,۰۰۰ دلار باشیم.

برخی از معامله‌گران در حال بررسی شرایط احتمالی کوتاه‌مدت این ارز دیجیتال هستند. یکی از معامله‌گران سقوط از بالا به پایین این ارز دیجیتال را در دو هفته آینده پیش‌بینی کرده است.

کریپتو لئو با رسیدن قیمت به ۲۶,۵۰۰ دلار نوشت:

این روند در آخر هفته به طور کامل متوقف می‌شود. من گمان بر این دارم  که [کندل] چکش تا ۲ هفته آینده روی نمودار دیده شود.

دلایل روند تصاعدی بیت کوین پس از رسیدن به 20.000 ؟

دلایل زیای تا به اینجای کار پشت رشد سریع این رمز ارز وجود دارد که به سه  تا از عوامل مهم آن میپردازیم

مرگ دلار در مقابل بیت کوین پیش‌بینی میشود

با توجه به نمودار روزانه شاخص دلار تا به اینجای سال ۲۰۲۰، می‌توان تأیید کرد که دلار آمریکا در مسیری رو به افول قرار داد. در واقع، احتمال تمام‌شدن کار دلار به‌عنوان یک ارز ذخیره‌ای وجود دارد. روشیر شارما (Ruchir Sharma)، استراتژیست ارشد شرکت سرمایه‌گذاری مورگان استنلی (Morgan Stanley)، از جمله افرادی است که به شکلی صریح در ارتباط با این مسئله صحبت کرده است. او در صحبت‌های خود، تشریح کرد که چگونه دلار ۱۰۰ سال از جایگاه خود به‌عنوان ارز ذخیره‌ای دنیا بهره برده و چگونه دولت فدرال از انحصار این ارز در بازارهای مالی سوء استفاده کرده است.

ماه گذشته، شاخص دلار به کمترین میزان خود از سال ۲۰۱۸ رسید

بسته‌های حمایتی بزرگ دولت آمریکا برای مبارزه با ویروس کرونا، باعث افزایش فشار روی دلار شد.  از زمان عرضه اولین بسته حمایتی دولت آمریکا، دلار روندی نزولی پیدا کرده است .

این اتفاق به روند صعودی این ارز دیجیتال نیز  کمک کرد. آغاز صعود بیت کوین که از ماه آوریل (فروردین) را می‌توان گواهی بر این ادعا دانست. سرمایه‌گذاران در این مدت به‌سمت بیت کوین روی آوردند تا از آن به‌عنوان یک سرپناه امن برای سرمایه‌های خود استفاده کنند. در نهایت، تزریق پول به اقتصاد باعث شد تا موج صعود این ارز دیجیتال قوت بیشتری بگیرد و مقاومت ۲۰,۰۰۰ دلاری خود را بشکند.

این در حالی است که تصویب لایحه ۹۰۰ میلیارد دلار بسته حمایتی جدید که توسط قانون‌گذاران آمریکایی ارائه شده است، می‌تواند تیر خلاص دلار باشد و قیمت این ارز دیجیتال را بیش از پیش بالا ببرد.

بیت کوین و مشارکت در دیفای

حوزه امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) در سال ۲۰۲۰ به لطف افزایش دیوانه‌وار تب‌وتاب کشت سود رشد قابل‌توجهی داشته است. همزمان با این افزایش، شاهد بازشدن پای این ارز دیجیتال روی شبکه اتریوم بودیم.

بیت کوین‌های روی شبکه اتریوم

نمودار بالا نشان می‌دهد که بسیاری از افراد با قفل‌کردن بیت کوین‌های خود در پروتکل‌های دیفای، به‌دنبال کسب سود از آنها هستند. این مسئله باعث شده است تا فشار خرید در بازار این ارز دیجیتال بیشتر شود و قیمت آن هم افزایش پیدا کند. در حال حاضر بیش از ۱۴۰,۰۰۰ این ارز دیجیتال در شبکه اتریوم قفل شده است. این یعنی حدود ۳.۳ میلیارد دلار بیت کوین!

ترس از دست دادن از طرف سرمایه‌گذاران خرد

طی یک سال گذشته، علاقه به جستجوی عبارت انگلیسی «بیت کوین» در گوگل سه برابر شده است؛ می‌توان گفت که این مسئله به معنای آمادگی ورود سرمایه‌گذاران خرد به بازار است.

نکته جالب اینجاست که با وجود سه برابر شدن این میزان، به‌نسبت اوج جستجوها در گوگل بسیار ناچیز است. صد البته نباید نقش سرمایه‌گذاران نهادی در بازار بیت کوین را نادیده گرفت. در صورتی که ترس از دست دادن (FOMO) در بازار بیت کوین حاکم شود، رشد بیشتر نیز محتمل خواهد بود.

تبدیل منتقدان به حامیان

افزایش چاپ پول از سوی بانک‌های مرکزی در دنیا، باعث شده است تا متخصصان اقتصادی و میلیاردرهای وال استریتی دورنمایی تاریک، وحشتناک و پر از تورم برای آینده اقتصادی جهانی متصور شوند.

از طرف دیگر، همین افراد که پیش‌تر به‌عنوان منتقدان بیت کوین شناخته می‌شدند، حالا به این ارز دیجیتال به‌عنوان ذخیره ارزش واقعی نگاه می‌کنند.

ری دالیو (Ray Dalio) یکی از این افراد. این میلیاردر مشهور که بنیان‌گذار و مدیر صندوق پوششی بریج واتر (Bridgewater) است، مدتی است که دیدگاهی نرم‌تر در ارتباط بیت کوین اتخاذ کرده است. او که پیش‌تر می‌گفت بیت کوین نه ارز است و نه یک ذخیره ارزش، حالا اذعان می‌کند که بیت کوین یک جایگزین برای طلاست.

منتقدین بیت کوین هم علاقه مند میشوند !

جورج بال (George Ball)، مدیر شرکت سندرز موریس هریس (Sanders Morris Harris) و یکی از مشهورترین منتقدان بیت کوین، اوایل امسال دست از انتقاد از بیت کوین برداشت. او در اظهارنظری، بیت کوین را یک سرمایه‌گذاری بلندمدت خارق‌العاده خواند.

او در بخشی از صحبت‌های خود با بیان اینکه سرمایه‌گذاران و معامله‌گران باید سبد سرمایه‌گذاری خود را با بیت کوین همسو کنند و بخشی از آن را به بیت کوین اختصاص دهند گفت:

[بیت کوین] چیزی است که دولت‌ها نمی‌توانند آن را نادیده بگیرند و بی‌ارزش نمی‌شود.

تغییر رویکرد سرمایه‌گذاران و ایجاد دیدگاه‌های مثبت در ذهن آنها، عاملی مثبت تلقی می‌شود؛ چراکه سرمایه‌گذاران بیشتری را به‌دنبال خود وارد این حوزه می‌کنند.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهی بنویسید