دَش ، رمز ارز متن باز معروف ! نگاهی به تاریخچه و ماجراهای ارز دیجیتال DASH .

توسط Hichkas

دَش – DASH – یک ارز دیجیتال تقریباً نو ظهور است که از بیت کوین منشعب شده است و امکانات خاص و خارق العاده ای نسبت به رمز ارز های دیگر دارد . با مجله قمار همراه باشید تا نگاهی به ویژگی های رمز ارز DASH بندازیم .

دَش یا DASH چیست ؟

دَش از رمز ارز های متن باز یا Open Source به حساب می آید که در اصل آلت کوین یا کوین جایگزین است و از رمز ارز معروف بیت کوین منشعب شده است . این ارز دیجیتال از یک سازمان کاملاً مستقل و خود مختار تشکیل شده است که در واقع مدیریت اصلی ان با کاربرانش است که آنها را اصطلاحاً مستر نود – MasterNodes – می نامد ! و ادعایی که برای این رمز ارز عنوان شده است و آن را از بسیاری از رمز ارز ها جدا می کند غیر قابل ردیابی بودن آن است . جالب است بدانید که دَش در مقام 18 در لیست برترین 20 رمز ارز های دنیا قرار دارد .

تاریخچه DASH

دَش در ژانویه سال 2014 در ابتدا با نام اکس کوین – XCoin – به عنوان زیر مجموعه ای از بیت کوین توسط آیوان دافیلد معرفی و عرضه شد . این رمز ارز در ابتدا توسط منتقدین به کلاه برداری از نوع “بالا ببر و بفروش” (یعنی یک رمز ارز را معرفی کرده و بوسیله تبلیغات و جذب کاربران قیمت آن را بالا می برند و سپس با سود کلان آن را می فروشند و تمام ! ) متهم شد اما بعد ها این اتهام از اکس کوین برداشته شد . اما شایعات دست از سر این ارز دیجیتال بر نداشت و باز هم منتقدان و خبرگزاری های معروف بر این باور بودند که این ارز دیجیتال یک آلت کوین یا کوین جایگزین نیست بلکه یک دارک کوین یا کوین سیاه است ! و قرار است در فضاهای دارک وب و شبکه های اینترنتی سیاه مورد استفاده قرار بگیرد . به دنبال این حواشی پر سر و صدا در ماه مارس سال 2015 این ارز دیجیتال به دَش با نماد DASH تغییر نام داد و با اعلام گزارش هایی مبنی بر اینکه این ارز دیجیتال هیچ ربطی به دارک وب ندارد این حواشی پایان یافت .

روند رو به رشد دَش

در سال 2017 دافیلد موسس دَش به همراه تیم خود و کارمندانش به آنکوباتور کسب و کار در دانشگاه ایالتی آریزونا نقل مکان کرد و مدتی بعد آزمایشگاه اختصاصی تحقیقات روی بلاکچین ها را آنجا تاسیس کرد . یک سال بعد و در سال 2018 که ارز ها دیجیتال در اوج خود بودند و رشد زیادی کرده بودند ارزش بازار دَش به به 4 میلیارد دلار رسید و وارد لیست بهترین رمز ارز های دنیا شد . در هفته نامه اشپیگل در ماه فوریه سال 2019 دَش را یکی از موفق ترین ارز های دیجیتال مورد استفاده در ونزوئلا عنوان گرفت .

طراحی و سیستم DASH

در واقع دَش برای حکمرانی بر ارز دیجیتال معرفی شد تا بتواند با موج های سنگین خود اشکالات موجود در دنیای رمز ارز ها را برای همیشه مرتفع کند . این رمز ارز توسط یک سازمان کاملاً مستقل متشکل از کاربرانش که به آنها مسترنود می گوید اداره می شود . مسترنود ها امور استاندارد مربوط به بلاک چین دَش را اعم از یک نسخه پشتیبان از بلاکچین ، سنجش اعتبار تراکنش های انجام شده و ردیافت و ارسال پیام ها را در دست دارند . البته کسان دیگری هم در این راه به همراهی مسترنودها می آیند برای مثال استخراج کنندگان و نودهای استاندارد .

شرایط مسترنود شدن برای دَش !

اول از همه برای مستر نود بودن نیازمند 1000 واحد از رمز ارز دَش خواهید بود . همچنین باید از حد اقل سیستم سخت افزاری مورد نیاز این کار ( منظور کامپیوتری با CPU و Ram مورد نیاز) داشته باشید و یک آی پی آدرس مشخص و ثابت داشته باشید . پروتوکل های اثبات خدمات یا همان Proof of Service این را ضمانت می کنند که مسترنود ها به آخرین و به روز ترین نسخه بلاکچین ها دسترسی دارند و همیشه آنلاین هستند که به هیچ وجه در فرآیندهای استاندارد تعریف شده برای سرعت بلاکچین و کیفیت آن دچار مشکل نشوند .

دردسر غیر متمرکز بودن DASH

منتقدان بر این باورند که ویژگی غیر متمرکز بودن دَش دردسر ساز بوده و باعث سو استفاده می شود ! چرا که در آغاز کار تعداد بسیار زیادی کوین منتشر شد که منجر به قرار گرفتن بخش زیادی از کوین در دست عده مشخصی شد که به آنها قدرتی غیر منطقی بر بقیه شبکه در مورد تصمیمات آینده بلاکچین داد .

استخراج یا ماینینگ دَش و تراکنش های آن

کوینها در بلاکچین دَش بر پایه الگوریتم اثبات کار یا همان Proof of Work و با تابع درهم سازی منسوب به X11 استخراج می شوند. این الگوریتم مشمول 11 دور درهم سازی شده و متوسط زمان لازم برای استخراج یک کوین چیزی حدود 2.5 دقیقه است .

در مورد تراکنش های این رمز ارز باید گفت که مسترنود های امکان دو نوع تراکنش را در این مورد دارند :

  • InstantSend : در این روش انها فرایند ماینینگ را دور می زنند اما برای سریعتر کردن معاملات و سنجش اعتبار آن نیازمند گرد هم آیی مسترنود ها هستند .
  • PrivateSend : این روش برای غیر قابل ردیابی شدن معاملات معرفی شده است که قبل از انجام معامله دَش هزینه نشده کاربران شرکت کننده را هم ادقام می کند .

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهی بنویسید