DCEP ، ارز دیجیتال دولت چین ! همه چیز در مورد معرفی و پیشینه ارز DCEP .

توسط Hichkas

ارز دیجیتال DCEP از طرف دولت چین در سال 2020 میلادی معرفی و به همگان رونمایی شد . پس از مدت ها کشمکش و نارضایتی چین در مورد ارز دیجیتال بیت کوین بالاخره منجر به رونمایی از این ارز دیجیتال شد . با ما همراه باشید تا مروری کنیم بر اتفاقات پیش امده از آغاز پروژه رونمایی از DCEP .

ارز دیجیتال DCEP

ابتدا اگر می خواهید ریشه نام ارز DCEP را بدانید ، مخفف عبارت انگلیسی Digital Currency Electronic Payment است که معنی آن چیزی شبیه به “ارز دیجیتال الکترونیکی قابل پرداخت” است . مسئولیت انتشار این رمز ارز بر شونه های بانک خلق چین یا همان “People’s Bank of China” بوده است و از این رو ارز دیجیتال DCEP اولین ارز دیجیتال در دنیاست که دارای بانک مرکزی می باشد .

اولین هدف چینی ها برای عرضه این ارز دیجیتال بالا بردن گردش واحد پول چین و امکان دسترسی از همه نقاط جهان به آن است . هدف بعدی دولت چین از این اقدام انتشار ارزی نظیر دلار و یورو است که در همه جای دنیا به عنوان واحد پولی معیار وجود داشته باشد . در چند سال اخیر دولت چین همواره در کوشش و تکاپو بوده است تا برای مقابله با موج های سیستم های ارزی مانند لیبرا که توسط خالق فیسبوک ، مارک زاکربرگ معرفی شده است و آن را آینده دنیای رمز ارز ها میداند اقدامی صورت بدهد که ارز DCEP نتیجه آن تدبیرهاست . همچنین دولت چین بارها اعلام کرده است ارزهای دیجیتال باید از طریق بانک های مرکزی بین المللی پشتیبانی شود و لیبرا را تهدیدی بر حق حاکمیت چین می داند ! برخلاف اکثر رمز ارز ها DCEP قابل خرید یا فروش در صرافی ها نبوده و اساساً برای خرید و جمع کردن یا به قول خودمان احتکار طراحی نشده است .

ارز DCEP یگانه ارز دیجیتال معتبر در چین !

ارز دیجیتال DCEP مستقیماً توسط چین معرفی و پشتیبانی شده است . نمی توان آن را شبیه به ارز دیجیتال تتر یا ورژن چینی آن CNHT که از واحد پول چین پشتیبانی می کند دانست !

لازم به ذکر است که در حال حاضر در کشور چین تنها ارز دیجیتال مورد تایید رسمی و معتبر از طرف دولت چین DCEP است و چین محکم پای این ارز ایستاده و هیچ رمز ارز دیگری را به رسمیت نمی شناسد ! حتی معتبر ترین ارز های دیجیتال مانند اتریوم ، دوج کوین و بیت کوین نیز از نظر دولت چین رسمی و قابل قبول نیستند ! در تصویر زیر جدولی از مقایسه DCEP با ارز هی مطرح جهان مشاهده می کنید :

دلیل تاکید چین بر داشتن ارز ملی

مسلماً دلیل اول چین برای معرفی DCEP به عنوان ارز ملی جلوگیری کردن از خطرات معامله کردن با پول کاغذی مثل پولشویی یا جعل اسکناس و یا کلاه برداری در پرداخت هزینه ها می باشد . اکثر اهالی رمز ارز ها بر این باورند که ارز های دیجیتال می تواند تا حد زیادی از طرف قانون گذاران نظارت شود و مدیریت مالی را چند برابر سرعت می دهد . لازم به ذکر است که دلیل دیگر این است که هزینه های نگه داری ، چاپ ئ حمل و نقل پول های کاغذی شامل حال رمزارز های نخواهد شد .

دلیل بزرگ دیگر دولت چین از این اقدام ، پیشرفت کاربرد واحد پولی چین یا همان RMB در زمینه بین المللی است و همچنین دادن شکل جدید به سیستم دریافت و پرداخت مرزی می تواند دلیل محکمی باشد . حذف دو سیستم معروف CHIPS و SWIFT که هر دو از سیستم های تسویه بین بانکی بودند (و هردو نواقص خود را داشتند) در معملات برون مرزی از دیگر دلایل چین است .

چرا این رمز ارز ابزاری برای احتکار نیست ؟

مو چانگچون رئیس کل دپارتمان ارز های دیجیتال چین ، ارز DCEP را شکل دیجیتال واحد پول چین یعنی یوان توصیف کرد و تاکید نمود که هیچ طراحی خاصی برای نگه داری و احتکار نخواهد داشت . در ادامه کاربران آنلاین چین این ارز را حوصله سر بر و بی خاصیت خواندند و معتقدند هیچ تفریح و هیجانی در DCEP وجود ندارد و ظاهراً از وجود اینچنین ارزی در کیف پول دیجیتال خود ناامید هستند .

الزام به استفاده فروشندگان از DCEP

تمام فروشندگان کشور چین که از سیستم های پرداخت بین المللی مانند WeChat و ApplePay پیشتیبانی می کنند از طرف دولت چین مستقیماً مجاب به استفاده از ارز DCEP در خرید و فروششان ، در کنار سیستم های دیگر شده اند . به طوری که هر فروشنده این دستور را قبول نکند فوراً جواز کسب او باطل خواهد شد و اجازه خرید و فروش به هیچ روشی نخواهد داشت ، دولت چین دلیل این اقدام سختگیرانه را کمک به گسترده شدن ارز DCEP در کشور بزرگ چین و سرعت بخشیدن به بالا رفتن ارزش آن و پذیرفته شدنش در دنیا اعلام کرده است .

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهی بنویسید