اتریوم ، ارز دیجیتال مورد توجه تریدرها ! بررسی حرفه ای آینده ارز اتریوم .

توسط Hichkas

آماده اوج گیری اتریوم باشیم ؟

در چند روز گذشته، نوسانات بازار ارزهای دیجیتال افزایش یافته است. در این بین، یکی از تحلیل‌گران اتریوم معتقد است که با تبدیل‌شدن ناحیه ۱,۲۵۰ به یک حمایت، احتمال دارد اوج تاریخی قیمت اتریوم شکسته شود.

به گزارش نیوز بی‌تی‌سی، در روزهای گذشته شاهد فرازونشیب‌های زیادی در بازار ارزهای دیجیتال بودیم. اتریوم هم از این قاعده مستنثی نبوده است.

در نمودار اتریوم و در ناحیه ۱,۲۰۰ دلاری، شاهد فشار فروش بالایی هستیم و این احتمال نیز وجود دارد که در کوتاه‌مدت شاهد کاهش قیمت باشیم.

در حال حاضر قیمت اتریوم ۱,۲۲۰ دلار است. در روزهای گذشته هم اتریوم عمدتاً‌در همین محدوده قیمتی معامله می‌شده است. این در حالی است که این ارز دیجیتال چند روز پیش تلاش کرد تا از ۱,۳۰۰ دلار عبور کند، اما فشار فروش در این محدوده به‌اندازه‌ای بود که مانع از شکستن ۱,۳۰۰ دلار شود.

آینده اتریوم تا حد زیادی به عملکرد خریداران بازار بستگی دارد. اگر آنها بتوانند در محدوده ۱,۲۰۰ تا ۱,۲۳۰ دلار یک حمایت قوی تشکیل دهند، احتمال افزایش بیشتر وجود دارد. نباید فراموش کرد که عکس این اتفاق نیز میتواند پیش بیاید .

یکی از تحلیل‌گران توییتر، در توییت اخیر خود نوشت که وضعیت اتریوم در حدوده ۱,۲۵۰ را بادقت زیر نظر دارد تا ببیند که آیا ۱,۲۵۰ دلار به یک حمایت تبدیل می‌شود یا نه.

وی با اشاره به این مسئله که اگر این محدوده شکسته شود، احتمال یک خیز دیگری برای ثبت اوج تاریخی تازه وجود دارد، او در ادامه افزود:

پیش‌بینی‌های من در حال حاضر در تایم‌فریم‌های کوچکتر و جهش‌ها در این ناحیه است. بهترین نسبت ریسک به پاداش برای زمانی است که ۱,۲۵۰ به حمایت تبدیل شود. باقی‌ماندن قیمت بالای ۱,۱۷۰ را زیر نظر داشته باشید.,

او معتقد است که خریداران باید از ناحیه ۱,۱۷۰ دلار حمایت کنند.

قیمت اتریوم در حال حاضر در محدوده‌ای پراهمیت قرار دارد. پاسخ این ارز دیجیتال به نقاط پراهمیت روی نمودار، تأثیر تعیین‌کننده‌ای روی نوسانات آینده در میان‌مدت خواهد داشت.

به گزارش کوین تلگراف، قیمت اتریوم از ماه نوامبر (آذر) تا به اینجا رشدی ۸۸ درصدی داشته است. این عملکرد باعث شده است تا خوش‌بین‌ترین معامله‌گران اتریوم هم متعجب شوند. قیمت اتریوم در این مدت توانست اوج قیمت ۲۰۲۰ خود (۷۵۰ دلار) را ثبت کند.

رشد قابل‌توجه ارزش اتریوم‌های قفل‌شده در پروتکل‌های دیفای (DeFi)، یکی از اصلی‌ترین عوامل در رشد قیمت اتریوم عنوان شده است. از سوی دیگر، بورس کالای شیکاگو (CME) هم اعلام کرده است که از ۸ فوریه (۲۰ بهمن) قراردادهای آتی اتریوم را عرضه خواهد کرد.

ارزش اتریوم‌های قفل‌شده در پروتکل‌های دیفای

داده‌های بالا نشان می‌دهد که حالا سرمایه‌گذاران علیرغم تعویق‌ها در راه‌اندازی به‌روزرسانی اتریوم، اطمینان بیشتری به اتریوم ۲.۰ و موفقیت آن دارند.

موجودی ماینرها و رسیدن آن به کمترین میزان در ۲ سال اخیر، یکی دیگر از عوامل صعودی حاکم بر بازار اتریوم است. این مسئله باعث کاهش احتمال افزایش فروش در بازار می‌شود و راه را برای جهش قیمت هموار می‌کند.

طی ۳ ماه گذشته قراردادهای اختیار باز اتریوم ۱۵۰ درصد افزایش یافته  است و مجموع آنها به ۸۸۰ میلیون دلار رسیده است. این اتفاق، همزمان با شکسته‌شدن مقاومت ۷۰۰ دلاری رخ داد و سبب شد تا به بیشترین میزان خود از ماه مه ۲۰۱۸ برسد.

نسبت اختیار فروش به خرید صعودی است

. به‌طور کلی، قراردادهای خرید یک استراتژی صعودی تلقی می‌شود و برعکس، قراردادهای اختیار فروش، یک استراتژی نزولی است.

با برآورد اینکه کفه ترازو در بازارهای اختیار به سمت اختیار خرید (Call) یا اختیار فروش (Put) سنگینی می‌کند، می‌توان فهمید که وضعیت احساسات در بازار چگونه است

نسبت قراردادهای اختیار اتریوم

علیرغم جهش قیمت اخیر قیمت اتریوم، نسبت اختیار فروش به خرید به‌شدت کاهش یافته است؛ این یعنی تعداد قراردادهای خرید که عاملی صعودی است، حجم بیشتری را به خود اختصاص داده است. در سناریویی دیگر، هر گاه معامله‌گران سودهای خود را  برداشت کنند یا خود را برای سقوط احتمالی آماده کنند، می‌توان گفت که معامله‌گران انتظار کاهش قیمت را دارند.

دو هفته گذشته این نسبت در محدوده ۰.۹۴ قرار داشت که نشان می‌دهد قراردادهای فروش به خرید، در محدوده‌‌ای متعادل قرار داشت.

احتمال جهش ۲۰ درصدی و رسیدن به ۸۸۰ دلار

احتمال رسیدن به قیمت توافقی در معاملات اختیار در بازده زمانی مشخص از طریق مدل بلک اند شولز (Black & Scholes) محاسبه می‌شود. دلتا در واقع درصدی از احتمال رسیدن به قیمت توافقی است.

و صرافی دریبیت (Deribit) این داده‌ها را به‌صورت دلتا منتشر می‌کند. دلتای قراردادهای اختیار اتریوم

بر اساس داده‌های بالا، قیمت توافقی ۸۸۰ دلار با تاریخ سررسید ۲۵ ژانویه، احتمالی ۳۴ درصدی برای تحقق دارد. این در حالی است که رسیدن قیمت توافقی ۹۶۰ دلار، بر اساس این مدل، احتمالی ۲۵ درصدی دارد.

همان‌طور که از جدول بالا می‌توان فهمید، داده‌ها تا حدودی محافظه‌کارانه هستند. مثلاً قیمت توافقی ۷۲۰ دلاری، احتمالی ۵۹ درصدی دارد.

قراردادها با سررسید ماه مارس به‌شدت صعودی هستند

۸۶ روز تا سررسید قراردادهای ماه مارس ۲۰۲۱ مانده است. با این حال احتمال رسیدن قیمت اتریوم به ۸۸۰ دلار تا آن زمان بالا میباشد .

دلتای قراردادهای اختیار اتریوم

بر اساس مدل بلک اند شولز، این قیمت در حال حاضر احتمالی ۴۹ درصدی دارد. از سوی دیگر، قیمت توافقی ۱,۱۲۰ دلار، احتمالی ۳۳ درصدی دارد.

همان طور که در نمودار بالا دیده می‌شود، حجم معاملات این قراردادها در سطح قابل قبولی است و هر قرارداد هم قیمتی  معادل ۱۱۴ دلار دارد. این داده‌ها حاکی از احساسات مثبت حاکم بر بازار میباشد .

وضعیت صعودی بازار قراردادهای آتی

یکی از بهترین ابزارها برای برآورد وضعیت احساسات معامله‌گران حرفه در ارتباط با یک بازار، بررسی اضافه ارزش (پریمیوم) در بازار قراردادهای آتی است. پریمیوم از طریق محاسبه اختلاف قیمت قراردادهای آتی بلندمدت‌تر و قیمت فعلی اتریوم به دست می‌آید.

اضافه ارزش قراردادهای آتی اتریوم

نمودار بالا نشان می‌دهد که این شاخص ۱۹ دسامبر در محدوده ۵.۸ درصد قرار داشت و سه روز پیش هم بار دیگر به این محدوده رسید. ۲۸ نوامبر روزی بود که قیمت اتریوم اوج چندساله خود را ثبت کرد. وقتی اضافه ارزش قراردادهای آتی بالای ۳.۵ درصد باشد، بیانگر آن است که احساسات حاکم بر بازار صعودی است.

در حال حاضر اضافه ارزش روی ۴.۳ درصد قرار دارد که بیانگر اضافه ارزش سالیانه ۱۸ درصدی است. این درصد بسیار بیشتر از میزانی است که در ماه‌های گذشته شاهدش بودیم. بر اساس این داده‌ها می‌توان گفت که علیرغم رسیدن به ۷۵۰ دلار، سرمایه‌گذاران حرفه‌ای همچنان به جهش بیشتر اتریوم در آینده امیدوارند.

شاید کمی زود باشد که بگوییم چه زمانی احساسات حاکم بر بازارهای مشتقه نزولی‌تر خواهد شد،‌ولی در حال حاضر خریداران و گاوهای بازار کنترل کامل نوسانات را در اختیار دارند.

نباید فراموش کرد که قیمت اتریوم ممکن است هر لحظه اصلاح شود، اما این اصلاح به‌اندازه‌ای قوی نیست که باعث ایجاد هرج‌ومرج شود.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهی بنویسید