هنرمند حکومتی ، از شایعه تا واقعیت ! آیا چیزی به نام آرتیست حکومتی وجود دارد ؟

توسط Hichkas

امروزه این دو کلمه به وفور به گوش خوانندگان و مخاطبین میرسد: هنرمند حکومتی و آرتیست جهت دار . در این نوشاه  قصد تخریب نداریم بلکه روشنگریست و در نهایت این خرد جمعی و فردی شماست که میتواند مرز میان حق و باطل بودن بیان مارا  مشخص کند .

هنرمند حکومتی

دولت ها و حکومت ها در طول تاریخ همیشه سعی بر آن داشته اند که از چهره های سرشناس و معروف در تمام ضمینه های هنری ,فرهنگی ,سیاسی, در جهت پروپاگاندای خود استفاده کنند و به واسطه آنها به عقیده و سیاست خود وجه ببخشند .

نقش هنرمندان و فعالان فرهنگی برای حفظ یک رژیم اگر بیشتر از نقش سرداران و ارتشیان و نظامیان نباشد، کمتر نیست. به همین دلیل است که برخی رژیم‌های دیکتاتور و خودکامه، حتی در شرایطی که مملکت‌شان با مشکلات عدیده و وحشتناک اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کند و مردم تحت حکومتشان در حال مرگ از بی‌نانی هستند، با تصویب بودجه‌های کلان و پرداخت هزینه‌های هنگفت، از «هنرمند»ان حمایت کرده و در راستای ماندگاری و بقای حکومتشان، آنها را استثمار کنند تا همه چیز را در کشورشان عادی جلوه دهند.

ایلومناتی …!

بسیاری از شما در محافل نقل میکنید که فلان خواننده مشهور ,محبوب ایلومناتیست یا فراماسون است . خوب اینها تنها محفل هستند که هنوز هم برگزار میشوند و آسیبی نمیرسانندد و دروغی به انسان با عادی سازی فجایع نمیگویند . خوب همین خواننده ها در شکل کوچک تر هم میتوانند در خدمت حکومت ها باشند و ارزش و نقش یک «هنرمند» خودفروخته در ماندگاری و بقای یک حکومت غیرقابل انکار است.

میتوان نوع خدمت را به چند گونه تقسیم کرد

👈خود اگاه

👈ناخودآگاه

👈جبری

خودآگاه :به اینصورت که هنرمند بعد از محبوبیت و یا قبل از ان توسط سیستم کشف و چون پتانسیل محبوبیت بین عوام دارد با پیشنهاد حکومت یا سیستم پا در عرصه خود فروشی هنری میگذارد.

ناخودآگاه :در این روش و سیستم کاری میکند که هنرمند برای بقا و فعالیت ناخوداگاه خودفروشی کند و نوعی جبر بر وی تحمیل میشود

جبری:در این روش هنرمند اصلا حاضر به همکاری نیست اما سیستم ها کاری میکنند که وی را تا مرز جنون و یا مرگ ببرند اگر همراه نشود حتما به این سرنوشت ها دچار میشود

هنرمند حکومتی اختیاری

در عرصه هیپ هاپ بارز ترین نوع اختیاری آن, رپری بنام حمید صفت است در حدی رسانه ها در خدمتش هست که خبر قتل پدرش را رسانه ای میکنند و تمام قد در اختیارش هستند فقط برای آنکه نامش را در میان عوام بیش از بیش پخش کنند(البته اگر قتلی در کار باشد و پروپاگاندا نباشد) پول و قدرت در کنار هم رشدش میدهد و او تربیون عقیدتی سیاسی میشود که به وفور میتوان رد پا را در آثارش پیدا کرد .

 ناخودآگاه 👈امیر تتلو

 نمونه بارز این نوع از هنرمندان است به واسطه دریافت مجوز و تبلیغ دست به انواع و اقسام تبلیغ زد در ابتدا دارای چهره ای غیر مذهبی و عقایدی مخالف سپس کاملا مذهبی شد روی ناو سوار شده و حتی ارتش را در خدمتش قرار میدهند (مربوط به زمانی که انرژی هسته ای حق مسلم بود)

و سپس بعد از دو سه بی مهری فراری شد و امروز به چیزی بدتر از قبل تبدیل شده.

شاید هم امروز با وعده هایی خود را به جای دیگر فروخته باشد .یادتان باشد خودفروشی اعتیاد آور است و این عادت را تکرار میکند .

هنر مند حکومتی جبری

شاید در ایران نتوان میان هنرمندان هیپ هاپ نام برد اما در خارج از کشور بریتنی اسپیرز میتواند مثال خوبی باشد که چه بلاهایی بر سرش اورده نشد تا زمانی که پرچم سفید را بالا گرفت و یا شایعاتی که در مورد مرگ مایکل جکسون فوق ستاره پاپ جهان وجود دارد این مورد سوم به نوعی انتخابش جبری و عدم انتخابش مرگ میشود یعنی یک هنرمند انقدر در دل مردم نفوذ دارد که یا باید بمیرد یا تن به همکاری دهد پیشنهاد میکنم سرگذشت مرحوم فریدون فرخزاد برادر بانو فروغ فرخزاد را بخوانید .

نمونه های کوچکتری نیز داشته ایم که رپر مداحی کرده و یا به واسطه اسمش برنامه تلویزیونی ساختند که بگویند شیطان پرست است بعد رپر در عکسی تاتو با نام امام علی برگردن برای تبرئه خود میزند, اما بعد ها که خرش از پل گذشت بردارد و باز فحاشی کند .و یا رپرهایی دیگر, تبلیغ برای پر شدن صندوق های رای در راستای تحقق اهداف سیستم کنند.

هنرمند حکومتی یا حزب باد

تاثیرات مهم و در دید این دست هنرمندان حتی اگر هم تغییر موضع دهند بر جامعه تربیت انسان هایی حزب باد چون خود است. چرا که پایگاه اجتماعی را دارند و از تعصب مخاطب نیز آگاه هستند که هنرمند بگویدماست سیاه است میپذیرند فلذا همین مهم سبب میشود که با رنگ عوض کردن هنرمند مخاطبانشان هم رنگ عوض کنند . جان کلام اینکه شما مخاطبین اگر عینک تعصب خود که بر فضای هیپ هاپ حاکم است را کنار گذاشته و با نگاهی آزاد و خردمندانه به سیر و سلوک ارتیست ها نگاه کنید به درستی میتوانید راه را از چاه تشخیص داده و مانع گمراهی خود و جامعه شوید .

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهی بنویسید