لایت کوین ، ارز دیجیتال مورد علاقه سرمایه گذاران ! بررسی رمز ارز LiteCoin .

توسط Hichkas

مدتی بعد از معرفی بیت کوین و اتریوم و با جذب سرمایه گذاران زیاد به سمت رمز ارز ها ، تعداد بسیاری به سمت سرمایه گذاری بر روی ارز های دیجیتال کشیده شدند . لایت کوین – LiteCoin – یکی از رمز ارز هایی بود که برای سرمایه گذاران به شدت سود آور بود به طوری که از سال 2017 تا به حال چیزی حدود 7292% افزایش قیمت داشته است . با مجله قمار همراه باشید با بررسی ارز دیجیتال لایت کوین .

ابداع کننده لایت کوین

برخلاف بیت کوین که منتشر کننده آن (ساتوشی ناکاموتو) در شک و شبهه معرفی شد ، لایت کن توسط آقای چارلی لی ابداع و منتشر شد . او قبل از این کار کارمند کمپانی بزرگ گوگل بود و در شبکه ها اجتماعی بی نهایت فعال بوده و هست ! و همیشه فکری در سر داشت که نسخه ای سبک تر و ارزان تر از بیت کوین را معرفی کند . برای درک بهتر اگر بیت کوین را اسکناس 100 دلاری در نظر بگیریم ، لایت کوین اسکناس 10 دلاریست که کار را برای مبادله و جابه جایی هزینه راحت تر کند . لایت کوین بوسیله کلاینتی در سایت گیت هاب – GitHub – انتشار یافت البته شبکه لایت کوین مدتی بعد در سال 2011 راه اندازی و فعال شد . پیشنهاد ما به شما برای درک بهتر لایت کوین خواندن مقاله بیت کوین (کلیک کنید) است . ابداع کننده لایت کوین می گوید که این رمز ارز در واقع به زبان ساده تر یک شبه ارز وام گرفته شده از بیت کوین است .

استخراج و ماینینگ این ارز

از تفاوت های بیت کوین و لایت کوین می توان به تفاوت آنها در جزئیات استخراجشان اشاره کرد . آنها هر دو از روش POW استخراج می شوند . این روش مکانیزم ساده ای دارد که به آن می پردازیم .

درواقع ماینر های و کامپیوتر های مخصوص استخراج باید مسائل پیچیده ریاشه را حل کنند که این مسائل حتی برای قوی ترین کامپیوتر ها هم پیچیده به حساب می آیند . البته باید هم اینطور باشد چرا که در غیر این صورت ممکن بود تمام رمز ارز ها توسط یک کامپیوتر استخراج شود . از طرفی در کنار اینکه مسئله ها پیچیده هستند ، درست و غلط بودن راه حل آنها نیز مطرح می باشد و مکانیزم POW در واقع همین کار را می کند .

بیت کوین برای رمز گذاری از روش SHA-256 پیروی می کند . برخی معتقدند که اشتخراج کنندگان این ارز می توانند با اتحاد و همکاری یکدیگر و استفاده از پردازش موازی قدرت استخراج خود را به شکل قابل توجه ای بالا ببرند . در حا حاضر با توجه به دستگاه های فوق پیشرفته در عرصه ماینینگ یا استخراج دیگر شانسی برای مردم عادی در استخراج بیت کوین وجود ندارد و این از فکری که برای آینده بیت کوین می کردند فاصلعه دارد !

روش Scrypt در لایت کوین

این روش که در ابتدا S-Crypt نامیده شده بود و بنا به دلایلی نامش به نام فعلی تغییر کرد تقریبا شبیه به روش SHA-256 است و از این روش الهام گرفته شده و تغییراتی در آن لحاظ شده است که محاسبات آن ترتیب و نظم بیشتری را می طلبد .

اجازه بدهید با یک مثال ساده ماجرا را جا بیاندازیم : فرض کنید برای استخراج یک رمز ارز باید دو مسئله X و Y حل شود . در استخراج بیت کوین می توان بدون ترتیب هر کدام را به جدایی حل کرد و در آخر در کنار یکدیگر به جواب صحیح رسید . اما در لایت کوین این موضوع یک تفاوت بزرگ دارد ! آن هم این است که حتماً باید ابتدا X پیدا شود و سپس سراغ Y رفت و این مسئله را منظم تر خواهد کرد .

در واقع این مسئله در روش Scrypt باعث می شود که در کنار پردازنده ، برای یک استخراج خوب حفظه خوبی هم در اختیار داشته باشید یعنی در اصل بپیش نیاز استخراج این رمز ارز داشتن پردازنده و حافظه خوب در کنار هم است . این مسئله باعث می شود که مردم عادی بتوانند با اضافه کردن حافظه به سیستم معمولی خود بتوانند عمل استخراج را انجام بدهند و لزومی به خرید یک سیستم حرفه ای نیست .

مدت زمان تراکنش و ماینینگ

مدت زمانی که برای استخراج هر بلاک (بلوک) از لایت کوین مورد نیاز است چیزی در حدود دو و نیم دقیقه است . برای اینکه بهتر متوجه شوید باید گفت که این عدد برای بیت کوین ده دقیقه است . این زمان تراکنش پایین باعث می شود که راحت تر برای تراکنش های روزانه بتوان از آن اسفاده کرد اما به دلیل زمان آهسته شبکه و ترافیک شبکه ها در موقعی خاص این عدد می تواند تا 29 دقیقه هم پیش برود . این زمان کوتاه تراکنش علاوه بر اینکه باعث می شود ماینر ها زود تر به نتیجه مورد نیاز خود برسند باعث این می شود که توزیع رمز ارز ها بین استخراج کنندگان عادلانه تر اتفاق بیافتد . ممنون که با مجله قمار همراه بودید .

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهی بنویسید