ماسک چه نوساناتی می سازد ؟ نگاهی به تاثیرات ایلان ماسک بر قیمت رمزارزها .

توسط Hichkas

در چند روز گذشته شاهد بودیم که فرد شماره یک پولدار جهان تنها با توئیت هایی که کرد چه نوساناتی را باعث شد هم در بیت کوین هم در داچ کوین. ایلان ماسک که صاحب کمپانی های بزرگی میباشد از جمله اپیس ایکس و تسلا اخیرا سیاسیت هایی را که قبلا در راستای کاری خود قرار میداد را تغییر داده است .

تسلا به خاطر تبعیت از استانداردهای مختلف زیست محیطی مربوط به عدم انتشار کربن، گازهای گلخانه‌ای، مصرف بهینه سوخت، انرژی تجدیدپذیر و سوخت پاک اعتبارات بانکی قابل مبادله (tradable credits) از دولت آمریکا دریافت کرده و سپس آنها را به اتومبیل سازانی که نمی‌توانند از استانداردهای مربوط به تصاعدات کربنی و مصرف سوخت تبعیت کنند، می‌فروشد.

تسلا سال ۲۰۲۰ از طریق فروش همین اعتبارها از کسب درآمد ۱.۵۸ میلیارد دلاری خبر داد. اما نکته جالب اینجاست که تسلا بدون فروش این اعتبارات نمی‌توانست به سوددهی برسد و ضرر می‌کرد. سوال مهم‌تر اینکه تسلا با پول ناشی از فروش اعتبارات چه کار می‌کند؟ خرید بیت کوین.

انتقاد بر سرمایه گذاری ایلان ماسک بر بیت کوین

اما چرا برخی کارشناسان نظر منفی در مورد سرمایه گذاری تسلا در بیت کوین دارند؟ این رمزارز از لحاظ مصرف انرژی و مسائل زیست محیطی یک «فاجعه» است. بر اساس آمارهای مرکز امور مالی جایگزین دانشگاه کمبریج، شبکه بیت کوین در حال حاضر حدود ۱۱۶.۸۷ تراوات-ساعت برق در هر سال مصرف می‌کند که به اندازه مصرف برق یک کشور کوچک یا هفت نیروگاه هسته‌ای است.

پس از تایید تسلا از خرید ۱.۵ میلیارد دلاری بیت کوین، قیمت این رمز ارز در کمتر از ۲۴ ساعت با رشد ۱۸.۵۲ درصدی از مرز  ۴۷ هزار دلار گذشت و به نظر می رسد اگر با همین شیب صعود کند، شاید بتواند قله جدید ۵۰ هزار دلاری را نیز فتح کند.

سرمایه گذاری یک و نیم میلیاردی ماسک

براساس سند دولتی مربوط به کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده موسوم به «SEC»، تسلا اعلام کرد که در مجموع رقمی به ارزش ۱.۵ میلیارد دلار در بیت کوین سرمایه گذاری کرده است و در آینده نزدیک نیز قصد دارد از این رمز ارز به عنوان گزینه‌ پرداخت برای محصولات خود استفاده کند.

پس از انتشار این خبر، قیمت بیت کوین در ساعت‌های اولیه از مرز ۴۴ هزار دلار گذشت و اکنون با گذشت زمانی کمتر از ۲۴ ساعت با رشد ۱۸.۵۲ درصدی در بالاترین رقم طی ساعات گذشته به ارزش ۴۷۱۹۲ دلار دست یافت. این نخستین بار است که ارزش بیت کوین توانسته چنین رکوردی را به نام خود ثبت کند و به نظر می رسد که این روند صعودی ادامه داشته باشد.

علاقه مندی به بیت کوین

ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا طی هفته‌های اخیر علاقه زیادی به بیت کوین نشان داده است و اعلام کرده که سیاست سرمایه‌گذاری خود را تغییر داده و قصد دارد دارایی‌های خود اعم از دارایی های دیجیتالی، شمش طلا، صندوق های معامله در بورس طلا و سایر دارایی ها را در بیت کوین سرمایه گذاری کند.

علاوه بر خرید 1.5 میلیارد دلار بیت کوین، تسلا همچنین قصد دارد به زودی برای پرداخت محصولات خود به صورت محدود از بیت کوین استفاده کند. با این حساب، تسلا اولین خودروسازی است که چنین کاری را انجام می دهد. پس از انتشار این خبر علاوه بر رشد ارزش بیت کوین و جهش لحظه‌ای آن، ارزش سهام تسلا نیز دو درصد افزایش یافت.

اوایل بهمن ماه نیز فقط با اضافه کردن هشتگ بیت کوین به بیوگرافی پروفایل توییتر خود، ارزش بیت کوین در حدود ۱۴ درصد بالا رفت.

نقض توافق ؟

دو سال قبل ماسک و تسلا به خاطر توییت‌های مرموز ماسک در مورد سهامی خاص کردن تسلا و ایجاد نوسان در بورس، ۴۰ میلیون دلار به کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا جریمه دادند. ماسک به خاطر کلاهبرداری در بورس مجرم شناخته شد و در توافق با دادگاه از هیئت مدیره تسلا کناره گیری کرد ولی همچنان مدیرعامل آن باقی ماند.

ظاهراً ماسک از این اتفاق درس نگرفته است. ماه گذشته میلادی، یعنی درست همان موقعی که تسلا احتمالاً مخفیانه در حال خرید بیت کوین بوده، ماسک فقط با اضافه کردن کلمه «bitcoin» به بیوگرافی پروفایل خود در توییتر قیمت آن را ۲۰ درصد بالا برد. ماسک مدت کوتاهی پس از این کار گفت: «عطف به سابق، این اتفاق اجتناب ناپذیر بود.» از این توییت مرموز ماسک می‌توان اینطور برداشت که تسلا در حال سرمایه گذاری در بیت کوین بوده است.

و باز هم جهش بیت کوین…

خبر دیروز سبب شد تا ارزش بیت کوین با جهش ۱۸ درصدی به بیش از ۴۴ هزار دلار رسیده و رکورد جدیدی ثبت کند.

ماسک در هفته‌های اخیر با اعلام حمایت از بیت کوین و ارزهای دیجیتال دیگر و حتی رمزارز (سابقاً بی‌ارزش) دوج کوین به نوعی در بازار اختلال ایجاد کرده و به نظر می‌رسد در حال نقض توافق قبلی خود با کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکاست. آیا او دوباره، این بار برای اختلال در بازار رمزارزها، به دادگاه می‌رود؟

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهی بنویسید