پوکر و سلامتی ! نکات مهم در مورد تغذیه ، ورزش و سلامتی بازیکنان حرفه ای Poker .

توسط Hichkas

 آن چیز که بسیار واضح میباشد این است که تغذیه مناسب به همراه پوکر می تواند به حفظ سلامتی کمک کند. ولی بسیاری از ما با اینکه به خوبی به این مسئله واقف هستیم، بازهم توجه چندانی به آن نداریم. در این مطلب برخی نکات سلامت و تغذیه مناسب برای پوکر را با هم مروری می کنیم.

نوشیدنی ها و پوکر

آب احتمالا انتخاب اول بسیاری از بازیکنان پوکر میباشد چرا که هیدراته نگه داشتن بدن، برای سلامت کلی بدن بسیار مهم میباشد. زمانی که آب در بدن کم باشد مغز انسان مثل موتور بدون روغن کار میکند .  انتخاب نوشیدنی احتمالا مهمترین تصمیم سلامتی است که در زمان نشستن پشت میز پوکر می گیرید. 

ولی در صورتی که می خواهید از نوشیدنی های دیگر استفاده کنید، نکات زیر را مد نظر قرار دهید:

نوشیدنی های ورزشی دارای کربوهیدرات هستند که برای بدن مفید است، اما قند بالا برای سلامتی مضر می باشد. راهکار دیگر این است که نوشیدنی های ورزشی پیدا کنید که قند پایینی داشته باشند. باید بدانید که علی رغم محبوبیت نوشیدنی های انرژی زا، این نوشیدنی ها موجب افزایش ضربان قلب شده و در صورت مصرف مقادیر بالا، ممکن است که خطراتی را برای فرد در پی داشته باشند برای همین برای افرادی که بیماری قلبی دارند و یا حامله هستند را از خوردن این نوشیدنی ها منع میکنند . . این مسئله خصوصا در بازی که قاعدتا در آن ضربان قلب شما نسبت به حالت عادی در نوسان است، نمی تواند برای سلامتی مفید باشد. اگر می توانید اصلا از این نوشیدنی ها استفاده نکنید و یا اینکه مصرف آنها را محدود به ۲ بطری در روز کنید.

آبمیوه و اسموتی ها انتخاب هوشمندانه

آب میوه و اسموتی هایی که قند و مواد نگهدارنده کمی دارند هم می توانند نوشیدنی های خوبی پای میز پوکر باشند. همچنین انواع نوشیدنی های میوه ای شبیه نوشیدنی های انرژی زا وجود دارد که حاوی مواد مغذی هستند و می توانند نسبت به نوشیدنی های انرژي زا، انتخاب های سالم تری باشند.

مصرف قهوه یا نوشابه کافئین دار در حد اعتدال هم می تواند جایگزین سالم تری نسبت به نوشیدنی های انرژی زا باشد. این نوشیدنی ها بدون اینکه فشار روی قلب وارد کنند، می توانند شما را در میز پوکر، هوشیار نگه دارند.

به یاد داشته باشید که آب پرتغال و سایر نوشیدنی های میوه ای حاوی مقادیر بالایی قند هستند که موجب بالا رفتن و افت ناگهانی قند خون می شوند. وقتی که قند خون افت کند، توانایی های ادراکی و شناختی شما دچار اختلال می شود که روی بازی پوکر شما اثر منفی می گذارد. بنابراین سعی کنید با نخوردن نوشیدنی هایی از این دست، همیشه قند خون خود را در یک سطح ثابت نگه دارید.

آب گوجه فرنگی هم نوشیدنی سالمی است که به مهار اشتها نیز کمک می کند.

الکل و پوکر

الکل سرعت عمل شما را کاهش داده و روی تصمیم های شما هم تاثر منفی می خواهد گذاشت ، قطعا این مورد نمی تواند برای پوکر که نیاز به تمرکز و سرعت عمل بالا دارد مفید واقع شود ولی حتی اگر خواستید در حین بازی پوکر مشروب بخورید، بهتر است که برخی نکات زیر را مد نظر قرار دهید:

در بین نوشیدن الکل، آب بخورید. نوشیدن آب باعث می شود که بدن خود را هیدراته نگه دارید و اثر الکل را هم کم کنید .

اگر دوست دارید شراب بنوشید، شراب قرمز را انتخاب کنید. شراب قرمز از شراب سفید و سرخ برای قلب شما بهتر است در حدی که  برخی متخصصان سلامت و تغذیه توصیه می کنند که روزانه چند شراب قرمز بنوشید.

ورزش

اگر فرصتی دارید که در بین بازی های خود به باشگاه بروید، ۱۰ تا ۱۵ دقیقه راه رفتن قدرتی (پاور-واک) روی تردمیل، برای رسیدن خون کافی به مغز لازم است، می تواند ذهن شما را بازتر کندو برای سلامتی نیز مفید است. در غیر این صورت، شنا رفتن در هر جایی که هستید می تواند مفید باشد. توصیه می شود که حدود ۵ تا ۱۰ مرتبه شنا بروید، پس از استراحت هم می توانید ۳ سِت دیگر شنا بروید.

وقتی که هم مشغول بازی هستید قاعدتا نمی توانید شنا انجام دهید، با این حال حرکاتی هستند که می توانید بدون اینکه کسی متوجه شود انجام دهید. علاوه بر حفظ تناسب اندام، تمرین هایی که در اینجا ذکر می کنیم، به گردش خون در بدن کمک می کنند. این حرکات به خصوص برای جلسات طولانی پوکر مفید است.

تمرین های ورزشی مناسب میز پوکر

عضلات شکم خود را درست مانند وقتی که کسی به شما مشت می زند، سفت کنید. تا هر چند ثانیه که می توانید عضلات خود را سفت نگه دارید. زانوهای خود را محکم روی شکم فشار دهید و ۱۰ ثانیه همانطور نگه دارید، در طول شب هم چندین بار این حرکت را تکرار کنید.

گوی کف پای (بین انگشت و کف پا) خود را تا حد امکان به زمین فشار دهید و برای ۱۰ ثانیه این فشار را حفظ کنید. این حرکت را با پای دیگر انجام دهید. سپس پاشنه هر پا را به زمین فشار دهید و به همین ترتیب نگه دارید. همچنین چرخاندن پاها هم می تواند مفید باشد.

تغذیه

در صورتی که لازم بود، غذا بخورید، سعی کنید، یک وعده سبک را انتخاب کنید.

قبل از اینکه بازی شروع شود، می توانید یک وعده غذایی سالم را بخورید تا در حین بازی چندان وسوسه نشوید. اگر به صورت آنلاین بازی می کنید، بازهم بهتر است که قبل از بازی به یک میان وعده یا یک وعده غذای سبک بسنده کنید. به یاد داشته باشید که نباید پیش از بازی پرخوری کنید. وقتی که معده پر باشد، خون بیشتری به دستگاه گوارشی پمپاژ می شود و همین حال هم باعث می شود که احساس خواب آلودگی کنید.

امگا 3

غذاهایی سرشار از اسیدهای چرب امگا ۳ بخورید که از عملکرد مغز محافظت کرده و به پویایی و حفظ عملکرد شناختی شما کمک می کنند. برخی غذاها مانند گردو، آووکادو و بیشتر مانند ماهی آزاد (سالمون)، ماهی تن، ساردین، ماهی قزل‌آلا و همچنین دانه‌ی‌کتان سرشار از امگا ۳ هستند.

بازی پوکر خصوصا به صورت آنلاین، به راحتی می تواند باعث تنبلی بازیکنان پوکر شود. ولی به یاد داشته باشید که پوکر و هر بازی ذهنی دیگری، نیاز به بدنی سالم دارد. امیدواریم توصیه هایی که در این مطلب شده اند بتوانند به شما کمک کنند سطح بازی پوکر را ارتقا دهید و به مسیر پیشرفت و موفقیت در این بازی مهیج راه امید داشته باشید .

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهی بنویسید