ارزهای دیجیتال ثروتمندان را مجذوب خود کرده اند ! نظر ثروتمندان جهان درباره رمزارزها .

توسط Hichkas

در این دهه ای که گذشت ، بلاک‌چین، بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال، در تمامی  حوزه‌ها دستی برده‌اند. فناوری بلاک چین و دیگر ارزهای دیجیتال برای ایجاد انقلاب در بسیاری از صنایع وارد عرصه شده‌اند، اما در مقطع فعلی هنوز در ابتدای راه قرار دارند.

با وجود شور و اشتیاق زیادی که  پیرامون ارزهای دیجیتال است بسیاری از ثروتمندترین افراد جهان نظرات متفاوتی را درباره این فناوری مطرح کرده‌اند.

برای مثال، برخی از میلیاردرها، نظیر وارن بافت (Warren Buffet)، منتقد پر و پا قرص بیت کوین هستند و بعضی دیگر مثل تیم دراپر (Tim Draper)، طرفدار دو آتشه آن.

بافت در سال ۲۰۱۸، پیش‌بینی کرد که بیت کوین سرانجام بدی خواهد داشت.البته از این پیشبینی ها زیاد است . به عنوان نمونه آقای robert Metcalfe که از توسعه دهندگان اینترنت و مخترع ethernet هم بود میگفتند که اینترنت عمری نمیکند وتا 1996 از هم میپاشد ولی اینگونه نشد و این نشان بر انی است که باید به هوش خود تکیه کنیم و اطلاعات را از همه جوانح بسنجیم  . ما در این مقاله قصد توضیح چند تن از ثروتمند ترین  افراد جهان را داریم .

جف بزوس

جف بزوس (Jeff Bezos) بر اساس لیست مجله فوربز ثروتمندترین مرد دنیا، با سرمایه‌ای به ارزش ۱۳۰ میلیارد دلار است. بارها و بارها شایعه شده است که موسس سایت آمازون (Amazon)، این غولِ تجارت الکترونیک، در بیت کوین سرمایه‌گذاری کرده است. به‌علاوه، مدیرعامل صرافی بایننس (Binance)، چانگ‌پنگ ژائو در اظهارنظری گفته است که انتظار دارد وب‌سایت آمازون با پذیرش بیت کوین، تسریع‌کننده جهش بعدی بیت کوین باشد.

هرچند که هیچ‌کدام از این شایعات تأیید نشده است، آمازون نیز هرگونه برنامه‌ای برای پذیرفتن بیت کوین یا دیگر ارزهای دیجیتال را رد کرده است. شرکت آمازون تنها در زمینه توسعه بلاک چین فعالیت خوبی دارد.

ارزهای دیجیتال و بیل گیتس

بیل گیتس (Bill Gates) با سرمایه‌ای به ارزش ۱۰۰ میلیارد دلار، مدت‌هاست در بین ثروتمندترین‌های جهان عرض اندام می‌کند. در سال ۲۰۱۴، گیتس نسبت به بیت کوین علاقه نشان داد. او در گفتگو با نشریه بلومبرگ (Bloomberg) گفت که بیت کوین از دیگر ارزهای دنیا بهتر است. وی بعدها اظهارات خود را پس گرفت و عنوان کرد که ناشناس بودنِ ارزهای دیجیتال، ویژگی خوبی برای تراکنش‌ها نیست.

علاوه بر این، گیتس طی گفتگو با شبکه CNBC در سال ۲۰۱۸، گفت:

با این حال، او هم مانند دیگر منتقدان، حساب بلاک چین و ارزهای دیجیتال را از یکدیگر جدا کرد و گفت که این فناوری ویژگی‌های مثبت خودش را دارد.

وارن بافت

بافت منتقد دیرین بیت کوین و ارزهای دیجیتال است. او در سال ۲۰۱۸ بیت کوین را «سراب» و حتی «مرگ موش» خواند و گفت که نمی‌توان آن را یک «ارز» نامید.

با این حال، مدیرعامل ترون (Tron)، جاستین سان (Justin Sun) چندی پیش بیان کرد که بافت از تکنولوژی‌های جدید استقبال می‌کند. این اظهارات پس از ضیافت ناهار سان با پیشگوی اوماها (لقب وارن بافت)، در حالی که مدیرعامل جوان سعی داشت پتانسیل ارزها را برای بافت توضیح دهد، عنوان شد.

گرچه بافت مقداری ترون را به عنوان هدیه از سان پذیرفت، اما اظهار کرد که هیچ ارز دیجیتالی ندارد و بیان کرد از آنجایی که ارزش آن‌ها صفر است، هیچگاه ارز دیجیتال نخواهد خرید.

ارزهای دیجیتال و لری الیسون

لری الیسون (Larry Ellison) یکی از بنیان‌گذاران اوراکل (Oracle)، با سرمایه‌ای به ارزش ۵۰ میلیارد دلار به عنوان هفتمین مرد ثروتمند جهان در لیست ما جای گرفته است. او از معدود میلیاردرهایی است که خیلی صریح در مورد بیت کوین صحبت و نکات مثبتی در مورد شایستگی‌های تکنولوژی بلاک چین مطرح کرده است.

 در مقاله‌ای از بیزینس اینسایدر (Business Insider) در سال ۲۰۱۷، به نقل از الیسون عنوان شد که بلاک چین‌ها اغلب زیر سایه بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال شناخته می‌شوند. در بخشی از این مقاله می‌خوانیم:

شرکت‌ها بیش از پیش، در بخش‌هایی به جز امور مالی، در حال استفاده از فناوری بلاک چین هستند تا از آن به عنوان جایگزینی برای شیوه‌های قدیمی احراز هویت در قانون، املاک و حمل و نقل استفاده کنند.

مارک زاکربرگ

پس از برنامه جنجالی فیس‌بوک در ارتباط با عرضه استیبل کوین (ارز دیجیتال باثبات) لیبرا (Libra)

، بسیاری از افراد ابراز نگرانی کردند که اگر تمام کاربران فیسبوک، لیبرا را به عنوان ارز بپذیرند، اکثر ارزهای رایج (فیات) دنیا در معرض خطر قرار می‌گیرند.

درحالی که ناظران نگران این بودند که آیا تهدید لیبرا شامل بیت کوین هم می‌شود یا خیر، مارک زاکربرگ، مدیرعامل فیس‌بوک، اعلام کرد:

وقتی ما کارهایی انجام می‌دهیم که برای جامعه بسیار حساس هستند، در واقع می‌خواهیم دوره‌ای داشته باشیم که بتوانیم در مورد آنها صحبت کنیم، با مردم مشورت کنیم و از آنها بازخورد بگیریم تا قبل از آنکه تصمیم نهایی را اتخاذ کنیم، [بتوانیم] مشکلات را رفع کنیم.

زاکربرگ از سال ۲۰۱۸، در مورد فناوری بلاک چین موضع مثبتی داشته است. او می‌گوید:

تکنولوژی قدرتمندِ پشتِ بیت کوین در آینده می‌تواند به بهتر شدن فیس‌بوک کمک کند.

ارزهای دیجیتال و مایکل بلومبرگ

مایکل بلومبرگ (Michael Bloomberg) جدا از اینکه در لیست ۱۰ ثروتمند برتر دنیا قرار دارد، در حال حاضر کاندیدای ریاست جمهوری حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ ایالات متحده نیز هست.

بر خلاف دیگر سیاستمداران عالی رتبه، از جمله رییس جمهور آمریکا دونالد ترامپ (Donald Trump)، که در مورد بیت کوین و لیبرای فیسبوک نظراتی منفی منتشر کرده بود، بلومبرگ نگرش‌های مثبتی در خصوص ارزهای دیجیتال و تکنولوژی بلاک چین از خود نشان داده است.

بلومبرگ در این باره گفته است:

بازار ارزهای دیجیتال به بازاری به ارزش صدها میلیارد دلار تبدیل شده‌است، اما نظارت مراجع قانون‌گذار بر آنها همچنان ناقص و توسعه نیافته است. با وجود همه‌ی ظرفیت‌های بلاک چین، بیت کوین، و عرضه اولیه سکه، درباره آن‌ها تبلیغات اغراق‌آمیز، کلاهبرداری و موارد مجرمانه هم وجود دارد.

بلومبرگ، شهردار سابق نیویورک، همچنین ارزهای دیجیتال را به عنوان کلاسی از دارایی به رسمیت شناخته و آن‌ها را در سیاست‌های کمپین تبلیغاتی خود گنجانده است. به گفته او، برنامه‌هایش سبب محافظت از مشتریان در برابر کلاهبرداری‌های مرتبط با ارزهای دیجیتال می‌شود.

ایلان ماسک

ایلان ماسک (Elon Musk)، به‌تازگی برای توییت سربسته‌اش در مورد بیت کوین مورد توجه قرار گرفته است. مدیرعامل و موسس تسلا (Tesla) در نهایت با  قبول ارزشمند بودن بیت کوین آشکار کرد که نه منتقد و نه طرفدار بیت کوین است. او ضمن بیان اینکه بیت کوین بیشتر برای تراکنش‌های غیرقانونی استفاده می‌شود بیان کرد:

شاید این حرف‌ها باعث عصابیت جامعه ارزهای دیجیتال شود، اما تراکنش‌هایی وجود دارد که قانونی نیستند.

او در ادامه بیان کرد که ارزهای دیجیتال فعلی را جایگزین مناسبی برای اسکناس می‌داند اما نه یک جایگزین اصلی. هر چند ماسک ارزهای دیجیتال را کاملا تأیید نمی‌کند، طبق اظهارات او، تغییر در راه است و موسسات مالی و بانک‌ها باید خود را در این رابطه آماده کنند.

ارزهای دیجیتال و پیتر تیل

پیتر تیل (Peter Thiel) یکی از شناخته‌شده‌ترین افراد در حوزه فناوری‌های مالی و اقتصادی به شمار می‌رود. وی که هم‌بنیان‌گذار سرویس مشهور پی پال است، در سال ۲۰۱۸ چیزی در حدود ۱۵ الی ۲۰ میلیون دلار در بیت کوین سرمایه‌گذاری کرد و هم‌اکنون سرمایه‌گذار یک فارم بزرگ ماینینگ در آمریکا است.

تیل در سال ۲۰۱۷ گفت که بیت کوین بسیار «دست‌کم» گرفته شده است و بیشترین شانس را برای تبدیل شدن به طلای دیجیتال دارد. با این حال او احتمال از بین رفتن بیت کوین را هم رد نکرد.

جک دورسی

جک دورسی (Jack Dorsey)،  وی که مدیرعامل توییتر و شرکت خدمات پرداخت اسکوئر، از بزرگ‌ترین حامیان بیت کوین میباشد . او بارها با شرکت در برنامه‌هایی از جمله  لایتنینگ و ایجاد ایموجی (Emoji) مخصوص بیت کوین در توییتر، به ترویج این ارز دیجیتال کمک کرده است. همچنین اسکوئر، شرکت خدمات پرداخت دورسی، از بیت کوین پشتیبانی می‌کند.

جک دورسی معتقد است که جهان به یک ارز واحد نیاز دارد و بیت کوین می‌تواند آن ارز باشد. او در گفتگو با نشریه‌ی کوارتز، بیان کرد:

بیت کوین تنها موقعیت ما برای ایجاد اتحاد در جوامع و کشورهای سراسر جهان است. این ارز دیجیتال، به اعتقاد من، شفافیت و ابتکار زیادی به ارمغان آورده و مهمتر از آن، به مردم بیشتری امکان دسترسی به پول را خواهد داد.

دورسی همچنین در سال ۲۰۱۸ در توییتی اعلام کرد که تنها ارز دیجیتالی که نگهداری می‌کند بیت کوین است

ارزهای دیجیتال و بیل هریس

بیل هریس (Bill Harris) مدیرعامل سابق و یکی از موسسین پی پال (PayPal) به عنوان یکی از سرسخت‌ترین منتقدان بیت کوین شناخته می‌شود. مدیرعامل سابق پی پال در مقاله‌ای که در سال ۲۰۱۸ نوشته بود، بیت کوین را یک روش کلاهبرداری خطاب کرد و بیان کرد:

بیت کوین، تنها یک استراتژی پامپ و دامپِ (Pump-and-Dump) خیلی بزرگ است که جهان مانند آن را هرگز به خود ندیده است.

در گفتگو با CNBC، هریس اشاره کرد که  هیچ رابطه‌ای بین ارزش و سودمندی در بیت کوین و فضای ارزهای دیجیتال وجود  ندارد ولی با این حال، مانند دیگر منتقدان هریس هم موافق است که تکنولوژی بلاک چین «کاربردهای فوق‌العاده‌ای» دارد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهی بنویسید