استیو و پوکر ! 5 نکته از Steve Jobs مرد موفق برای زندگی و پوکر (یک) !

توسط Hichkas

قسمت اول

استیو جابز یکی از برجسته ترین شخصیت های دنیای تجارت طی پنج دهه گذشته بود. البته آقای استیو جابز، قمارباز نبود، ولی در معاملات تجاری و زندگی حرفه ای خود، قمارباز قهاری بود.

استیو جابز ۱۹۵۵ – ۲۰۱۱

استیو جابز آن چنان که گفتیم اهل قمار و کازینو رفتن و لاس وگاس نبود. ولی اگر زندگی نامه او را بخوانید یا مستندی در مورد او تماشا کنید، هیچ کس نمی تواند انکار کند که او قمارباز بزرگی بوده است. او شرکتی را بنا کرد که حالا بزرگ ترین شرکت جهان نامیده می شود

شاید طرفدار استیو جابز در پوکر نباشید، یا تنها شناخت شما از او در حد همان مخترع و کارآفرین مشهور باشد که روزگاری شرکت اپل را اداره می کرد

۱. استیو جابز : زود شروع کنید

با زود شروع کردن، می توانید اطمینان داشته باشید که از بقیه زودتر شروع کرده اید و در بدترین حالت، حتی اگر پیشرفت خاصی هم نکنید، می توانید بگویید که از بقیه جلوترید!

جابز کودکی بود که از همان سنین پایین به وسایل الکترونیکی علاقه مند شد. او در سن ۱۲ سالگی می خواست دستگاه فرکانس شمار بسازد. دستگاهی که فرکانس های رادیویی را می شمارد. بله استیو جابز در سن ۱۲ سالگی سفر خود در دنیای کامپیوترها را شروع کرد. البته خود او هم نمی دانست پایان این سفر جذاب چه تاثیری روی دنیا خواهد گذاشت. با این حال، او می خواست حتی الامکان هرچه سریع تر یاد بگیرد.

استیو جابز هر روز ساعت ۶ صبح از خواب بلند می شد و بلافاصله شروع به کار می کرد. او یک یا دو ساعت کار می کرد و سپس به دفتر می رفت. بنابراین، او قبل از اینکه حتی اولین کارمندان پای خود را در شرکت گذاشته باشند، کارش را شروع کرده بود. بله، او نه تنها در زندگی زود شروع کرده بود، بلکه هر روز هم کار خود را زود شروع می کرد.

۲. از دیگران یاد بگیرید

این توصیه هم منطقی است و در شروع بازی پوکر آموزش داده می شود. احتمالا تمام بزرگان در تاریخ از کنفوسیوس تا لقمان حکیم چنین توصیه ای را به دیگران کرده اند. همه ی ما از دیگران یاد می گیریم. می توان از طریق آزمون و خطا هم آموخت، ولی از مشاهده هم می توانیم بیاموزیم. استیو جابز هم با کار و شرکت در سخنرانی ها و سمینارهایی که در هیولت پاکارد برگزار می شد، یاد می گرفت. او بعدا با کار در شرکت بازی های ویدئویی آتاری، چیزهای بیشتری آموخت. هنگامی که او اپل را در گاراژ خانه پدری شروع کرد، از کمک مهندسی به نام استیو وازنیک بهره برد.

اگر می خواهید بازی پوکر آموزش ببینید، آن را از دیگران بیاموزید. البته که می توانید از یک ویدئوی آموزشی، مقاله یا کتاب هم آموزش بازی پوکر به زبان فارسی را دریافت کنید. ولی به نظر شما آن ویدئو یا کتاب را چه کسی خلق کرده؟ بله یک شخص دیگر.

ولی آموزش بازی پوکر به زبان فارسی در اینجا متوقف نمی شود. بعد از دانلود بازی پوکر برای کامپیوتر  governor of poker 2، برای آنکه بازی پوکر آنوزش ببینید، باید با دیگران هم بازی کنید. از حرکات، «بازگویه ها (Tells)» و اشتباهات آنها بیاموزید. سپس لازم است که این آموختنی ها را در بازی خود پیاده سازی کنید. گذشته از همه ی اینها، مگر می توان پوکر را به تنهایی بازی کرد؟!

۳. استیو جابز : با بهترین ها دوست باشید

شما فرض را بر این بگیرید که اپر در جمعی باشید 3 نفره که هر سه نفر آنها دوست شما باشیند شما نفر چهارم آن گروه شمرده میشوید . اگر سه دوست شما سه مهندس باشند شما منش مهندس را میگیرید اگر سه دوست شما گزافه گو و شوخ طبع باشند شما نفر چهارم آن گروه میشوید و در کل در پوکر هم باید با کسانی نشست و برخاست کنید که بازیکنان خوبی هستند تا خودتان را وادار کنید، می توانید به سطح آنها برسانید

 اگر با بهترین ها بازی کنید، بازی شما هم بهتر خواهد شد

افراد شاخص و منحصر به فردی از جمله، استیو وازنیک، یکی از بنیانگذاران اپل و مهندس اصلی اپل وان، گای کاوازاکی، کسی که روی پروژه مکینتاش کار می کرد و به نوعی مشاور و مربی تیم کوک، مدیر عامل فعلی اپل بود، جان اسکالی، رئیس سابق پپسی کولا و مدیرعامل سابق اپل، بیل گیتس، بنیانگذار مایکروسافت بودند. البته اینها تنها معدود افراد شاخصی بودند که استیو جابز با آنها نشست و برخاست داشت.

استیو جابز در پوکر آدم باهوشی بود. ولی او هم از محدودیت هایش خبر داشت. همه ی ما محدودیت هایی داریم و قرار نیست به خودی خود کامل باشیم. او خود را در محاصره افراد باهوشی قرار داده بود تا از آنان بیاموزد.

در بازی تگزاس پوکر اندروید هم باید با کسانی نشست و برخاست کنید که بازیکنان خوبی باشند تا به این ترتیب، خودتان را وادار کنید به سطح آنها برسانید.

بنابراین اگر با بازیکنان متوسط و ضعیف بازی می کنید، تصور نمی کنیم بتوانید پیشرفت چندانی در بازی خود داشته باشید. اگر با بهترین های بازی تگزاس پوکر اندروید بازی کنید، بازی شما هم بهتر خواهد شد.

۴. تنها در یک جا نمانید، شهرها و کشورهای دیگر را هم ببینید

اصل دیگر در آموزش بازی پوکر به زبان فارسی که استیو جابز در پوکر هم اجرا کرد، حرکت و پویایی بود. استیو جابز در دهه ۱۹۷۰، به بودائیست گروید. او در حین مطالعاتش در سال ۱۹۷۱ به هندو سفر کرد. هدف اصلی او از زیارت هند، ملاقات با یکی از اساتید ذِن بود. با این حال، وقتی به آنجا رسید که متوجه شد، کسی که می خواست با او ملاقات کند، یک سال قبل از دنیا رفته است. با این وجود، جابز هفت ماه را در هند به سر برد. او طی این مدت به اقصی نقاط کشور از دهلی تا اوتارانچال و هیماچال پرادش در هیمالیا سفر کرد.

وقتی با اشخاص تازه و روش های جدیدی آشنا شوید، رشد می کنید و همین به شما این امکان را می دهد که خارج از چارچوب فکر کنید

بله، اصول اولیه یکسان هستند، اما تغییرات مختلف در سبک و نحوه بازی تگزاس پوکر اندروید وجود دارد. همانطور که در نکته قبل گفتیم، اگر همیشه با بازی با همان گروه همیشگی بازی پوکر آموزش ببینید، قطعا پیشرفتی نمی کنید و در یک سطح ثابت باقی می مانید. ولی وقتی با اشخاص تازه و روش های جدیدی آشنا شوید، رشد می کنید و همین به شما این امکان را می دهد که خارج از چارچوب فکر کنید.

۵. استیو جابز : همه دیر یا زود شکست را تجربه می کنند

در زندگی و بازی پوکر آموزش می بینید که هیچ تضمینی وجود ندارد. همه ی ما شکست را تجربه می کنیم. همه دست هایی را خواهیم باخت. ممکن است که باخت های پیاپی داشته ایم یا اینکه آنچنان دست قوی را باخته باشیم که باور نکردنی بوده باشد. ولی مهم این است که از شکست های خود چه درس های گرفته باشیم. اینکه آیا توانسته ایم از این باخت ها برای خود سکوی پرتابی بسازیم و راه خود را به سوی موفقیت هموار کنیم یا خیر. در سال ۲۰۰۵ از استیو جابز خواسته شد تا در جشن فارغ التحصیلی دانشگاه استنفورد در كالیفرنیا، سخنرانی ایراد کند. بعدها این سخنرانی به یکی از برجسته ترین سخنرانی هایی تاریخ دانشگاه های آمریکا تبدیل شد. جابز در این سخنرانی تاریخی، سخنان آموزنده و اندیشه های خود را با دانشجویان و دانش آموختگان به اشتراک گذاشت. یکی از این موضوعات آموزنده او، برکناری او از شرکت اپل بود. او در سال ۱۹۸۵ آن اتفاق را یک شکست بزرگ قلمداد می کرد.

می توانیم بگذاریم تمام اندیشه های منفی همچون موجی خروشنده ما را با خود ببرد یا اینکه غبار شکست را به آرامی زدوده و از نو آغاز کنیم

با این حال، ۲۰ سال بعد، او در سخنرانی خود چنین گفت: «آن موقع متوجه نبودم، ولی بعدا معلوم شد که اخراج از اپل، بهترین اتفاقی بود که می توانست برای من بیافتد. سنگینی موفقیت جای خود را به سبکی یک مبتدی داده بود، حالا دیگر کمتر نسبت همه چیز اطمینان خاطر داشتم. همین نیز مرا رها کرد تا وارد یکی از خلاقانه ترین دوران های زندگی خود شوم.»

همین نیز مرا رها کرد تا وارد یکی از خلاقانه ترین دوران های زندگی خود شوم

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهی بنویسید