آیا بورس همیشه سودآور یا زیانبار است ؟ نگاهی به پربحث ترین موضوع سال !

توسط Hichkas


داغترین بحث سال 99 در ایران بدون شک بورس بوده.
بد نیست اطلاعاتی راجع به این مبحث مهم بدونیم.
کلمه ای که اقتصاد دنیا رو به دوش میکشه.

تعریف ساده !به زبان ساده بازاری است که در آن معامله گران می توانند موارد مختلفی را خرید و فروش کنند و در شرکت های سهامی عام که زیر نظر سازمان سهام خود را عرضه کرده اند سرمایه گذاری کنند و سهم این شرکت ها را بخرند. خریداران سهم می توانند شرکت های بزرگ سرمایه گذاری و یا افرادی مثل من و شما باشند؛ پس هرکس می تواند به اندازه پولی که دارد سهم بخرد و حداقل مبلغ برای خرید سهم یک شرکت در ایران در حال حاظر ۵۰۰ هزارتومان است. 

تاریخچهتاریخچه ی این موضوع در جهان به قرن ۱۵ میلادی برمیگردد ؛ در آن زمان تاجرها و بازرگانان در بروژ بلژیک در میدانی به نام “ تربورس” (TerBeurze) و در جلوی خانه اشراف زاده ای به نام واندر بورز جمع می شدند و به خرید و فروش اجناس خودشان می پرداختند ولی در آن زمان هیچ نظم خاصی وجود نداشت و هر کسی می توانست هر کالایی را مورد معامله قرار دهد. با گذشت زمان این تشکل ها سازمان پیدا کردن بطوری که فقط تاجران ، صراف ها و دلالان بودند که می توانستند به معامله بپردازند؛ همچنین با قانونمند شدن این موضوع شرکت های سهامی تشکیل شدند چرا که تجار همراه به دنبال راه هایی بودند تا مقدار ضرر و زیان احتمالی خودشان را کم کنند

اولین ها


اولین تجربه موفق تشکیل یک شرکت سهامی مربوط به کشور روسیه است که در سال ۱۳۵۳ میلادی تصمیم گرفت کالاهایی را بدون آنکه آفریقا را دور بزند از شمال اوراپا به شرق آسیا و چین ببرد. این تجربه و تجربه های موفق بعدی باعث تشکیل اولین بورس دنیا در قرن ۱۷ میلادی در شهر آمستردام هلند شد و امروزه اکثر کشورهای جهان این بازار پر سود و زیان را دارا هستند؛

بورس در ایران


در ایران هم در سال ۱۳۴۵ قانون تشکیل بورس به تصویب رسید و از ۱۵ بهمن ماه سال ۱۳۴۶ به طور رسمی آغاز به کار کرد


در ایران به سه دسته تقسیم میشود:

1- اوراق بهادار
2-بورس کالا
3-بورس ارز


البته مورد سوم در ایران فعال نیست.

بورس اوراق بهادار شامل: دارایی های مالی مثل سهام ، اوراق مشارکت ، قرارداد های اختیار خرید و فروش و…میشود.

بورس کالا شامل : خرید و فروش کالا های معینی مثل فلزات، مواد خام و اولیه شرکت های تولیدی، گندم، زعفران و انواع محصولات کشاورزی و … به صورت نقد ، نسیه یا اوراق سلف مورد معامله قرار می گیرد.

مزیت های سرمایه گذاری در بورس

    1-در بازار سرمایه می‌توان سود بیشتری به دست آورد. البته این امر مستلزم پذیرش ریسک‌های سرمایه‌گذاری نیز هست.

    2-قابلیت نقدشوندگی در بازار سرمایه بسیار بهتر از سایر بازارها است. کسانی که سهامی در بورس دارند، در صورت نیاز می‌توانند خیلی سریع‌تر از اغلب سرمایه‌گذاری‌های دیگر سرمایه خود را نقد کنند.

    3-در بورس، نهاد ناظری به نام سازمان بورس و اوراق بهادار وجود دارد که بر تمامی فعالیت‌ها نظارت می‌کند. همچنین، قوانین حاکم بر بازار بورس، آن را به مکانی امن برای سرمایه‌گذاری تبدیل کرده است.

    4-برای سرمایه‌گذاری در بازار بورس نیازی نیست که سرمایه زیادی داشته باشید. بد نیست بدانید که حداقل مقدار سفارش در سیستم‌های معاملات آنلاین ۵۰۰ هزار تومان است.

    5-اگر با آگاهی در بورس سرمایه‌گذاری کنید، ارزش دارایی و سهامی که خریده‌اید در برابر تورم حفظ می‌شود.

    6-از دیدگاه کلان، کنترل نقدینگی و تورم نیز از مزایای بازار سرمایه محسوب می‌شود

برای ورود چه باید کرد ؟؟


برای ورود ابتدا بهتر است کمی درباره آن مطالعه کنید. پس از کسب اطلاعات کافی باید به یکی از کارگزاری‌های مجاز مراجعه کرده و برای فعالیت در بورس، کد بورسی دریافت کنید. با دریافت کد بورسی و شروع خرید و فروش، رسماً وارد بازار سرمایه شده‌اید و می‌توانید سهام مختلف را معامله کنید.


همچنین این روزها بازار ارز دیجیتال هم داغ است و افراد زیادی در ایران درگیر سرمایه گذاری در بازارهای خارجی هستند . درواقع بورس ارز دیجیتال در کنار شرطبندی بزرگترین امید و فعالیت ایرانی ها در سال اخیر بوده.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهی بنویسید