الگوریتم برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا چگونه است ؟ زیر و بم انتخابات آمریکا

توسط Hichkas

مقدمهشاید فکر کنید انتخابات تمام شده و کار تمام است.
ولی خیر سخت در اشتباهید.
راه درازی در پیش است
انتخابات امریکا پروسه ی پیچیده ای دارد که در ادامه توضیح میدیم . این پروسه ماه ها طول میکشد تا تایید نهایی بشود . علاوه بر آن حتی اگر به تایید هم برسد تا اواخر ژانویه یا همون دی ماه خودمون باید صبر کنیم تا دولت جدید شروع به کار کند و حتما روزای سخت و پر نوسانی در پیش داریم.
از قدیم یکی از شرطبندی های محبوب کل جهانیان لاتاری بوده است . تمام دنیا دلشون میخواهد که با بردن لاتاری و این شانس بزرگ مسیر زندگیشان تغییر کند اما با روی کار آمدن ترامپ که او را از بزرگترین قمار بازان میشناسند این شانس برای ایرانی ها کم و کمتر شده چرا که ورود ایرانیان بع امریکا ممنوع شده.
پس تا ژانویه چشم به اخبار میمانیم.
بعد از اون تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری ایران آغاز به کار میکنه و ما تا خرداد 1400 عملا درگیر این مسائل هستیم.
حالا بریم ببینیم انتخابات امریکا به چه صورت است.

انتخابات امریکا1- تاریخ برگزاری

انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نیز مانند ایران هر چهار سال یکبار برگزار می شود اما آنها اصرار دارند که این انتخابات در روزی مشخص برگزار شود، در واقع امریکایی ها هر چهار سال یکبار برای تعیین اینکه چه کسی به کاخ سفید برود، اولین سه شنبه بعد از اولین دوشنبه ماه نوامبر پای صندوق های رای می روند که امسال برگزاری انتخابات 2020 آمریکا سوم نوامبر یا همان 13 آبان است

چرا این تاریخ ؟

دلیل انتخاب چنین روزی به قرن 19 بر می گردد، آن دوران مردم آمریکا که امروز خود را مهد تکنولوژی می دانند؛کشاورز بودند، با فرا رسیدن ماه نوامبر از برداشت محصول فارغ می شدند و می توانستند بدون دغدغه‌ی معیشت در انتخابات شرکت کنند، تعیین روز سه شنبه نیز به دلیل شرایطی بوده که امروزه دیگر وجود ندارد. در آن زمان، به دلیل ابتدایی بودن راه های مواصلاتی میان ایالت ها، قانون گذاران آمریکایی تصمیم گرفتند روز سه شنبه را برای انتخابات برگزینند تا مردم بتوانند از راه های دور خود را به مراکز رأی گیری برسانند. در آن زمان، رسیدن به محل رأی گیری، گاهی یک روز کامل وقت می گرفت.  با وجود تغییرات بسیار در ایالت های آمریکا، همچنان روز انتخابات ریاست جمهوری براساس سنت های گذشته برگزار می شود.


2- انتخابات به صورت الکترال

همانطور که می دانید انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا مانند سایر کشورها با رای مستقیم مردم تعیین نمی شود، به عبارتی ممکن است آرای مردم به نفع فرد دیگری باشد اما بر اساس رای الکترال که در ادامه کامل توضیح داده می شود، فردی دیگر پیروز کارزار انتخابات و راهی کاخ سفید شود. برای مثال  این اتفاق در انتخابات دوره پنجاه و هشتم  یعنی دوره گذشته ریاست جمهوری آمریکا رخ داد، با وجود اینکه هیلاری کلینتون رای مردمی بیشتری کسب کرده بود، ترامپ در کاخ سفید مستقر شد

شرح اجرای این روشبراساس قانون اساسی آمریکا، فردی در کاخ سفید مستقر می شود که در انتخابات الکترال بیشترین رای را آورده باشد نه اینکه مردم رای بیشتری به او داده باشند. به این معنا که هر ایالت به نسبت جمعیتش تعداد مشخصی رای در کالج الکترال دارد که در مجموع شامل ۵۳۸ رای می‌شود در واقع فردی گوی رقابت ریاست جمهوری را به دست می آورد که حداقل ۲۷۰ رای الکترال را کسب کند.

معنی این فرایند این است که مردم وقتی به نامزد مورد علاقه خود رای می‌دهند در رقابتی ایالتی شرکت می‌کنند، و نه رقابتی سراسری. در همه ایالات به جز دو ایالت، فردی که بیشترین رای را کسب کند کل آرای ایالت در کالج الکترال را نیز به خود اختصاص می‌دهد. در اکثر ایالات های آمریکا تعداد رای‌دهندگان جمهوری‌خواه و دموکرات تقریبا برابر است. از این رو نامزدهای ریاست جمهوری تمرکز خود را بر روی کسب رای 10 تا 12 ایالت می گذارند تا بتوانند سبد رای خود را در این ایالت ها سنگین تر کنند، اصطلاحا به این ایالت ها، ایالات محل رقابت می گویند که سرنوشت رئیس جمهور آینده را تعیین می کنند.

اینکه آرای الکترال بین ایالات های آمریکا چگونه تقسیم شده است باید گفت بستگی به جمعیت ایالت و نسبت آن به کل کشور دارد، ایالت‌های پرجمعیتی مانند کالیفرنیا، تگزاس، نیویورک، فلوریدا، پنسیلوانیا و ایلی‌نویز که بیشترین جمعیت را در میان ایالت‌های آمریکا دارند، بیشترین آرای الکترال را هم به‌خود اختصاص داده‌اند. به طور مثال  کالیفرنیا با 37 میلیون نفر، 55 آرای الکترال و ایالت ورمونت با 600 هزار نفر جمعیت تنها سه رای الکترال دارد


احتمالا برایتان این سوال پیش می آید که چگونه هیلاری کلیتون در انتخابات گذشته بیشترین رای مردمی را کسب کرد اما در آرای الکترال کاخ سفید را به ترامپ باخت. این اتفاق از جمله نقاط ضعف مهم انتخابات به سبک الکترال است. در توضیح این اتفاق باید گفت ممکن است یکی از کاندیداها، اکثریت آرای مردم در 11 ایالت پرجمعیت یعنی کالیفرنیا، نیویورک، تگزاس، فلوریدا، پنسیلوانیا، ایلی‌نویز، اوهایو، میشیگان، نیوجرسی، کارولینای شمالی و جورجیا را به‌دست آورد و رئیس‌جمهور می‌شود، حتی اگر در 39 ایالت کم جمعیت‌تر هیچ رایی به‌دست نیاورده باشد. مجموع آرای الکترال آن 11 ایالت به 270 می‌رسد و این حد نصابی است که نامزد برنده باید از مجموع 538 رأی الکترال به‌دست آورد


این نکته باید مورد توجه قرار گیرد که پنجاه و نهمین انتخابات ریاست جمهوری آمریکا تنها تعیین کننده رئیس کشور نیست بلکه رای دهندگان اعضای جدید گنگره را نیز مشخص می کنند. در حال حاضر دموکرات ها بیشترین کرسی در مجلس نمایندگان را در اختیار دارند و به دنبال آن هستند با تصاحب اکثریت کرسی ها درمجلس سنا و کنگره در صورت پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری مانع از اجرای برنامه های او شوند. در انتخابات امسال تمامی ۴۳۵ کرسی مجلس نمایندگان و ۳۳ کرسی سنا به رای گذاشته خواهد شد.

اما نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا ساعات اولیه پس از اتمام رای گیری، اعلام می شود با این حال شمارش آراء زمان بر است، امسال به دلیل شیوع بیماری کرونا، احتمال افزایش آرای پستی وجود دارد و همین امر باعث دیرتر اعلام شدن نتیجه نهایی می شود. در هر صورت دولت جدید 20 ژانویه در کاخ سفید مستقر می شود البته اگر ترامپ موفق شود اثبات کند که تقلب شکل گرفته . او به کارش ادامه میدهد.
اما بعید است همچین اتفاقی بیفتد.

از آنجایی که این انتخابات در سرنوشت ما تاثیر بسیاری دارد بهتر است اطلاعات خود را کامل کنیم تا راحت تر مسائل را دنبال کنیم و ببینیم این قمار بازان امریکایی چه سرنوشتی رو برای جهان رقم میزنند.


همچنین ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهی بنویسید