مقدماتی جام جهانی فوتبال 2021 !بررسی وضعیت ایران در مقدماتی جام جهانی قطر 2022 .

توسط Hichkas

مقدماتی جام جهانی فوتبال مجموعه مسابقاتی است که در پی آن ، تیم هایی که موفق به صعود از گروه خود می شوند در مسابقات فوتبال جام جهانی شرکت خواهند کرد . در حال حاضر تیم هایی از سراسر دنیا برای شرکت در جام جهانی 2022 کشور قطر در حال رقابت هستند . با مجله قمار همراه باشید تا مروری بر اطلاعات موجود در مورد مقدماتی جام جهانی فوتبال و وضعیت تیم ها داشته باشیم .

مقدماتی جام جهانی فوتبال

در این مسابقات که هر 4 سال یکبار مستقیماً توسط فیفا برگزار می شود کنفدراسیون قاره ها اعم از : کنفدراسیون آفریقا ، کنفدراسیون آسیا ، کونکاکاف ، کونمبول ، کنفدراسیون اقیانوسیه و یوفا با برگزاری و نظارت بر مسابقات تیم های قاره خودشان آنها را راهی مسابقات اصلی جام جهانی خواهند کرد . اینکه هر قاره چند تیم را در سهمیه خود دارد از قبل توسط فیفا تعیین می گردد که با توجه به تعداد تیم های هر قاره و قدرت آنها محاسبه می شود .

برخلاف دیگر رشته های ورزشی ، نتایج جام جهانی قبلی و مسابقات قهرمانی قاره ای هیچ تاثیری بر صعود تیم ها به جام جهانی ندارد و تنها مسابقات مقدماتی جام جهانی فوتبال سرنوشت تیم های برای راهیابی به جام جهانی را مشخص می نماید . حتماً میدانیم که میزبان جام جهانی (قطر) بدون انجام مسابقات مستقیماً به جام جهانی صعود میکند !

تاریخچه خلاصه این رویدادها

تا جام جهانی سال 1930 میلادی مسابقات مقدماتی جام جهانی فوتبال برگزار نمی شد و فقط 13 تیم دعوت شده به نبر در این مسابقات می پرداختند . مقدماتی جام جهانی فوتبال اولین بار در ماه جون(ژوئن) سال 1933 که در آن تیم سوئد حریف خود که تیم استونی بود را 6 بر 2 شکست داد برگزار شد . با این اوصاف اولین گل بازی های مقدماتی را کنوت کرون از تیم ملی سوئد به ثمر رسانده است . تعداد کل تیم های صعود کننده به جام جهانی هر ساله در حال افزایش بوده است به طوری که تا سال 1934 تنها 16 تیم و در سال 1978 این تعداد به 24 تیم رسیده است و تا سال 1998 که به 32 تیم رسید این روند ادامه داشت .

جدول سهمیه هر قاره در مقدماتی جام جهانی فوتبال

قاره ها تعداد تیم های سهمیه
آفریقا 5
آسیا 4.5
اقیانوسیه 0.5
اروپا 13
آمریکای مرکزی ، شمالی و کارائیب 3.5
آمریکای جنوبی 4.5

وضعیت ایران در مقدماتی جام جهانی فوتبال قطر 2022

تنها چند ساعت تا سرگیری دوباره بازی های مقدماتی تیم ملی کشورمان در تاریخ امروز (13 خرداد 1400) باقی مانده است . امید و استرس در کنار هم در قلب ایرانیان رخنه کرده است و با توجه به لژیونرهای موفق ایرانی در مسابقات باشگاهی اروپایی و نتایج خوب بازیهای آنها امید در دلمان قوت میگیرد و اما نتایج بازی های قبلی مقدماتی ایران کمی استرس در وجود ما قرار می دهد !

تیم ملی کشورمان ایران تا به حال چهار مسابقه گروهی انجام داده است که جمعاً موفق به دریافت 6 امتیاز شده و با توجه به اینکه یک بازی کمتر انجام داده است در مقام سوم گروه خود قرار دارد . شکست در مقابل عراق و بحرین در سال 1398 کمی راه را برای صعود شیر های ایرانی سخت کرده است  چرا که با توجه به معادلات جدید AFC برای صعود ، ملاک بودن نتیجه رو در رو به جای تفاضل گل می‌تواند تیم ملی را تحت فشار قرار دهد .

قوانین جدید AFC !!!

قوانین کنفدراسیون آسیا برای مسابقات مقدماتی جام جهانی فوتبال امسال به این صورت است که 40 کشور آسیایی در 8 گروه پنج تیمی مرحله اول این مسابقات قرار می گیرند که از میان آنها 12 تیم به دور بعدی راه پیدا می کند و در نتیجه هشت سر گروه مرحله اول به همراهی 4 تیم برتر جایگاه دوم گروه ها ، در مرحله دوم به دو گروه 6 تیمی تقسیم شده و در نهایت 4 سهمیه آسیا به علاوه تیم ملی میزبان (قطر) مشخص شده و به جام جهانی 2022 راه می یابند .

در چه صورت ایران در مقدماتی جام جهانی فوتبال به جام جهانی صعود می کند ؟

متاسفانه با توجه به نتیجه های کسب شده تا به اینجای کار ، تمی ملی کشورمان ایران در صورت گرفتن جایگاه دوم احتمال زیادی به صعود به مرحله بعد نخواهد داشت و نکته بد بعدی این است که کره شمالی با کنار کشیدن از مسابقات به بهانه کرونا وضعیت جدول را به کلی به هم ریخت و کار را برای ایران سخت تر کرد !

با توجه به دستورالعمل جدید فیفا به AFC ، با اینکه گروه H پس از خروج کره شمالی چهار تیمه خواهد شد، برای برقراری توازن در تعیین برترین تیم‌های دوم نتایج آن‌ها مقابل ضعیف‌ترین تیم هر گروه حذف خواهد شد تا معیار سنجش همه گروه‌ها هشت مسابقه باشد. در نتیجه پیروزی 14 بر 0 ایران مقابل کامبوج در صورت دوم شدن تیم ملی فایده ای نخواهد داشت و بازی برگشت 11 روز بعد با این تیم باز هم کمک چندانی نخواهد کرد .

حال تکلیف تیم ملی کشورمان چیست ؟

با توجه به مسائل پیش آمده و وضعیت تیم های گروه H ، بهترین گزینه برای تیم ملی ایران صعود به مقام اول گروه است . در صدر گروه C عراق قرار دارد که با یک بازی انجام شده بیشتر از ایران 11 امتیاز کسب کرده است . عراق دو مسابقه بسیار ساده در مقابل کمبوج و هنگ کنگ خواهد داشت که گرفتن 6 امتیاز از آنها کار بسیار ساده ای برایش خواهد بود .

اگر بخواهیم بدون تعارف و ساده بگوییم ، تیم ملی کشورمان برای صعود از مرحله اول مقدماتی جام جهانی فوتبال نه تنها باید سه بازی آینده خود در مقابل هنگ کنگ، کامبوج و بحرین با پیروزی و کسب 9 امتیاز پشت سر بگذارد ، بلکه در تاریخ 25 خرداد ماه باید در مقابل عراق به پیروزی برسد و در حال حاضر چاره ای جز بردن هر چهار بازی آینده خود نخواهد داشت .

جدول حال حاضر گروه C در مقدماتی جام جهانی فوتبال قطر 2022

تیم ها بازی برد مساوی باخت تفاضل گل ها -/+ امتیاز
عراق 5 3 2 0 +7 9-2 11
بحرین 5 2 3 0 +2 3-1 9
***ایران*** 4 2 0 2 +14 17-3 6
هنگ کنگ 5 1 2 2 -2 3-5 5
کامبوج 5 0 1 4 -21 1-22 1

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهی بنویسید