اشتباهات نوشتاری امروزه کدامند ؟ باگ های نوشتاری ما !

توسط Hichkas

مشکلات روز مره با ادبیات و نگارش


یکی از بزرگترین مشکلاتی که در روزمرمون مخصوصا  در دنیای مجازی بهش برمیخوریم غلط های املاییست که نمیشه خورده ای هم به خودمون بگیریم چون تقریبا همه ی ایرانی ها باهاش درگیرن.
ولی برای فرار از دندان های تیز نقد و چشم هایی که منتظر اشتباهی از ما هستند تا سریعا گوشزد کنن و قهرمان قلابی ما باشند بهتره که این چند نکته ای که در ادامه بهتون میگم رو خوب یاد بگیریم و حفظ کنیم هرچند که درست مثل نویسنده ی این متن دوباره به مشکل میخوریم و نیاز به سرچ پیدا میکنیم پس بذارین که این مطلب رو همین الان برای همیشه اینجا ثبت کنم تا یک پکیج کامل رو داشته باشیم برای مراجعه و با یه سرچ راحت همه ی جواب هارو بگیریم…
قبلش میخوام یه اعترافی بکنم. شرطای زیادی رو باختم و آرزو میکردم کاش یه مرجع کاملی وجود داشت تا توی شرطبندی هام موفق تر باشم.


بیشترین سرچ های گوگل در این رابطه1- هِکَسره

اگر عضو شبکه های اجتماعی به خصوص توییتر و اینستاگرام باشین حتما مطالب انتقادی زیادی راجع به ه کسره دیدین و یا خودتون رو درگیر کرده.
برای خود من این مسئله تبدیل به یک بازی و تفریح شده که پیشنهاد میکنم که شما هم امتحان کنید.

هکسره هچیست؟

در نگارش فارسی کسره (_) و حرف (ه) یک نوع تلفظ دارند. و هکسره اصطلاحیست که برای اشتباه نوشتن این دو به جای یکدیگر استفاده میشود. مثلا میخواهیم ببینیم (خر اصغر) درست است یا (خره اصغر) ؟
در اینجا چندروش تشخیص هکسره رو بهتون میگیم.

– روش اول:
اگر هکسره در آخر جمله بود، حتما باید «ه» استفاده شود. مثلا وقتی می‌گوییم «توی ظرف آبه» کاملا درست است. چون «آبه» در پایان جمله آمده و صورت کتابی آن می‌شود «توی ظرف آب است». شکل غلط :«توی ظرف آب)

– روش دوم:
روش محبوب من. روش (است) به جای (ه)
اگر هنگام استفاده از هکسره، حرف «ه» را حذف کنیم و به جای آن «است» بگذاریم و جمله، معنای درستی دهد پس می‌توان از هکسره استفاده کرد؛ اما اگر با این تغییر، معنای جمله نادرست باشد، پس باید «ه» را حذف کنیم
به همین راحتی.

مثلا وقتی می‌گوییم «هوا خرابه» با حذف حرف «ه» از آخر واژه‌ی «خرابه» و جای‌گذاری «است» جمله تبدیل به «هوا خراب است» می‌شود که معنای صحیحی دارد؛

اما اگر بنویسیم «گرگه سفید فرار کرد» اشتباه است؛ چرا که با حذف «ه» جمله تبدیل به «گرگ است سفید فرار کرد» می‌شود که معنای اشتباهی دارد و بنابراین « گرگ سفید فرار کرد» صورت درست آن است.

– روش سوم:

اگر بعد از به کار بردن «ه»، واژه‌ی دیگری گفته شود به طوری که آن دو کلمه به هم مرتبط باشند، استفاده از «ه» اشتباه است و باید آن را حذف کرد

مثلا وقتی می‌گوییم «کاره بدی کردی رفتی»، اشتباه است؛ چون دو واژه‌ی «کار» و «بد» به هم مرتبطند و استفاده از «ه» بین دو کلمه اشتباه است. پس عبارت « کارِ بدی کردی رفتی» درست است.

یا وقتی می‌گوییم «لیوانه چنگیز خراب شده است» اشتباه است. باید بگوییم «لیوان چنگیز»؛ چون دو واژه به هم ارتباط دارند. صورت صحیح: «لیوان چنگیز خراب شده است).

اما اگر بعد از استفاده از «ه»، مکث کنیم و واژه‌ی بعدی با این کلمه مرتبط نباشد، می‌توانیم از «ه» استفاده کنیم

نکته‌ی دیگر اینکه اگر بتوانیم بعد از استفاده از «ه» علامت کاما (،) قرار دهیم، استفاده از «ه» درست است. برای مثال وقتی می‌گوییم «هرچی بگی قبوله»، درست است؛ چون بعد از «قبوله» مکث می‌کنیم و می‌توانیم علامت کاما هم بگذاریم.


2- توجیه یا توجیح

فکر میکنم هیچوقت از شر این کلمه راحت نشیم.امیدوارم مجبور به نوشتن متن های رسمی و ادبی نباشین و به این کلمه بر بخورید چون حسابی گیر میفتین.
قبل از اینکه ادامه ی مطلب رو بخونید حدس بزنید که کدوم درسته؟

خب میخوام با یه روش ساده کار شما رو راحت کنم.
معنی این کلمه موجه کردن است . پس از ریشه ی این کلمه میفهمیم که توجیه درست است.
یعنی هروقت که به این کلمه برخوردیم کافیه به معنیش فکر کنیم.

3- بزار یا بذار

اگه تا اینجا با ما همراه بودین میدونم که سر این یکی یه روزی کلافه شدین.
نمیخوام خیلی وارد جزئیات بشم که از حوصله خارج بشه ولی همونطور که میدونید جفتش معنی میده ولی ما جاهای بدی استفاده میکنیم.
درواقع مورد پرکاربرد ما بذار هست که از بگذار و گذاشتن میاد ولی ما تقریبا در همه ی مواقع از بزار استفاده کردیم . البته بخشیش هم بخاطره ی قیافه ی قشنگترش بوده .
خلاصه که حواسمون رو جمع کنیم.
راستی هواس درسته یا حواس ؟؟؟


4- …
موارد پرتکرار دیگه ای هم داریم مثل :
بلیت یا بلیط
صواب یا ثواب
نسب یا نصب
حوزه یا حوضه
فارغ التحصیل یا فارق التحصیل
اصرار و اسرارو …
اگر به این مطلب علاقه داشتین ما رو دنبال کنید به زودی مطالب مشابه و جذاب تری در اختیارتون قرار میدیم.

راستی
ترجیه یا ترجیح ؟؟؟


همچنین ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهی بنویسید