آزول ، یکی از محبوب ترین بازی های فکری دنیا ! آموزش بازی جذاب و پرطرفدار AZUL .

توسط Hichkas

آزول از بازی های فکری رومیزی یا اصطلاحاً بورد گیم است که با سبک استراتژیک و سرگرم کننده خود ، طرفداران بی شماری را به سمت خود جذب کرده است . با مجله قمار همراه باشید با معرفی بازی زیبای AZUL .

کاشی های آزولخو !

در بازی آزول هدف اصلی شما این است که با کاشی هایی که به دست میاورید یک ترکیب زیبا خلق کرده و امتیاز بگیرید . کاشی های زینتی آبی و سفید رنگ که به نام آزولخو معرفو هستند توسط مردم آفریقای جنوبی ساخته شدند . مانوئل اول ، پادشاه کشور پرتغال وقتی که برای بازدید از کاخ الحمراء به کشور اسپانیا سفر کرده بود جذب این کاشی های زینتی شد . بعد از آن پرتغالی ها از این متود برای زیبایی خانه ها و خیابان هایشان استفاده کردند که اولین نفر مانوئل اول بود که بلافاصله پس از برگشت به پرتغال از اسپانیا دستور داد که کاخش را با کاشی های زینتی همشکل الحمراء تزیین کنند .

آماده سازی بازی آزول

برای شروع بازی آزول ، اول از هر چیز به هر بازیکن یک صفحه اختصاصی بدهید . صفحه را از طرف رنگی آن روبروی خود قرار دهید و از باقی بازیکنان هم همین را بخواهید . سپس یک نشان امتیاز برداشته و آن را روی امتیاز صفر در قسمت امتیاز شمار صفحه اختصاصیتان قرار دهید . صفحه های گرد شکل را که به آنها کارگاه کاشی سازی می گویند با توجه به اطلاعات زیر و تعداد نفرات در وسط میز قرار دهید :

  • برای تعداد چهار نفره 9 صفحه کارگاه
  • برای تعداد سه نفره 7 صفحه کارگاه
  • برای تعداد دو نفره 5 صفحه کارگاه

از هر شکل کاشی بیست عدد جدا کرده و مجموعاً صد عدد کاشی را درون کیسه مخصوص بازی آزول قرار دهید .

شروع بازی AZUL

در توضیحات بازی آزول آمده است که بازیکنی که اخیراً از کشور پرتغال بازدید کرده است شروع کننده بازی خواهد بود اما اگر کسی واجد این شرایط نبود می توانید توافقی یک نفر را به عنوان شروع کننده بازی انتخاب کنید . در شروع بازی بازیکن شروع کننده در نوبت خود 4 کاشی به صورت اتفاقی از کیسه بیرون آورده و آنها را در یکی از کارگاه های کاشی سازی خالی قرار می دهد و این کار ار آنقدر ادامه می دهد تا تمام کارگاه ها 4 عدد کاشی درونسان داشته باشند . سپس صفحه های اضافه بازی و نشانگر های امتیاز اضافه و هر چیزی که در بازی استفاده نمی شود را به داخل جعبه بر میگرداند .

روند بازی آزول

بازی زمانی تمام می شود که یکی از بازیکنان یک ردیف افقی را با کاش های خود پر کرده باشد و پس از ان دارنده بالاترین امتیاز برنده بازی است . بازی آزول شامل چند دور است که در تمام دور ها سه مرحله اصلی وجود دارد :

  • برداشتن کاشی
  • قرار دادن کاشی روی صفحه کاشی ها
  • آماده شدن برای دور بعدی

برداشتن کاشی

هر بازیکن در نوبت خودش به یکی از روش های زیر کاشی برمیدارد :

  • کاشی های یکسان یکی از کارگاه ها را بردارید و باقی کاشی های کار گاه را گوشه ای میز بگذارید (حذف کنید)
  • کاشی های یکسان را از قسمت کاشی های حذف شده بردارید و اگر برای بار اول این کار را می کنید نشانگر شروع کننده بازی را هم بردارید

پس از آن کاشی ها را در یکی از پنج ردیف سمت چپ صفحه بازی فرار دهید . توجه داشته باشید که هر ردیف را فقط با کاشی های یکسان می توانید پر کنید . کاشی هایی که به هر دلیلی نمو خواهید از آنها استفاده کنید را در ردیف افقی پایین صفحه بازی از چپ به راست بچینید .

قرار دادن کاشی روی صفحه کاشی ها

هر گاه در هر ردیف کاشی های سمت چپ صفحه تان پر شد می توانید از آن کاشی ها برداشته و روی صفحه اصلی کاشی ها که در سمت راست است قرار دهید . اما باولاً باید در هان ردیف افقی که کاشی های قرار دارند آنها را بگذارید و جایی که هم شکل کاشی مورد نظرتان است .

آماده شدن برای دور بعدی

اگر نتوانستید هیچ ردیف افقی از صفحه اصلی سمت راست را پر کنید و بازی به پایان رسیده بود میتوانید برای راند بعدی آماده شوید و بازی را مثل راند قبلی و با پر کردن کارگاه ها توسط شروع کننده بازی آغاز کنید . در آخر بازی هنگامی تمام می شود که یک بازیکن بتواند یک ردیف افقی را در صفحه سمت راست کامل کند . امتیاز هر بازیکن را نیز از روی دفترچه محاسبه کنید .

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهی بنویسید