تخته نرد را چگونه حرفه ای بازی کنیم ؟ آموزش کامل بازی پر طرفدار Backgammon .

توسط Hichkas

مقدمه

در این مطلب می پردازیم به یکی از قدیمی ترین بازی های وارد شده به ایران یعنی تخته نرد  و می توان گفت محبوب ترین. که امروزه در روزمره ی ما نقش پررنگی دارد… دورهمی های خانوادگی مهمانیها کافه ها قهوه خانه ها و حتی در دنیای مجازی سایت های شرطبندی بازی های آنلاین و اپلیکیشن ها… مواردیست که با این بازی هیجان انگیز برخورد میکنیم.

تاریخچه ی تخته نرد


قدمت تخته نرد به خاورمیانه و تمدنهای بسیار قدیم مانند تمدنهای ایران، روم، مصر و سومر بر می گردد. در هر کدام از این تمدنها بازی های تخته ای زیادی ابداع شده بود اما بازی مانند تخته نرد امروزی که در روم باستان انجام می شده  و حتی مورد تایید امپراتور رم هم بوده.,نام داشته که به معنی “هنر قمار با تاس” بوده

بازی تخته نرد خود کپی از بازی Kubeia یونان بود که بعدها این بازی را به نام Tabula تخته میشناختند. قدیمی ترین تخته نردی که تا به حال پیدا شده تخته نردی است که در شهر سوخته سیستان و بلوچستان پیدا شده است، به این دلیل تخته نرد را به ایران نسبت میدهند، در واقع تخته نرد را به اردشیر بنیانگذار سلسله ساسانی (224 سال قبل از میلاد مسیح) نسبت می دهند

به این دلیل به تخته نرد، نردشیر نیز می گویند. (نرد در پارسی قدیم به معنی چوب و کنده چوب بوده است).


این بازی از طریق ساسانیان به هند و از هندوستان به چین رفت

معادل انگلیسی تخته نرد نیز backgammon است، در مورد ریشه این کلمه احتمالات زیادی داده اند که محتمل ترین آنها به انگلیسی قدیمی باز می گردد که در آن gammon به معنی بازی بوده و ترجمه این کلمه ” بازی پشت” می شود زیرا در قدیم روی هر تخته صفحه شطرنج و در پشت آن تخته نرد قرار داشت.

آموزش بازی تخته نرد یا نردشیرابتدا مواد لازم برای بازی و مفاهیمشون رو که بسیار جالب است رو بررسی میکنیم.

 

1- زمین بازی

2- 15 مهره سیاه و 15 مهره سفید

3- تاس

4- جام تاس یا تاس ریز

5- تاس دو (داو) یا تاس دوبل

 از جام تاس و تاس دوبل در ایران استفاده کمتری می کنند اما در کشورهای دیگر بیشتر رواج دارد.

فلسفه تخت نرد و معنی و مفهوم آن بنا به متن کتاب شطرنج‌نامه (یا گزارش شطرنج و نهش نیو اردشیر)، که عموماً مربوط به باورهای زرتشتی است:

* تخته نرد: کره زمين

* 30 مهره: نشان گر 30 شبانه روز يک ماه

* 24 خانه: نشانگر 24ساعت شبانه روز

* 4 قسمت زمين: 4 فصل سال

* 5دست بازي: 5 وقت يک شبانه روز

* 2 رنگ سياه و سپيد: شب و روز

* هر طرف زمين 12 خانه دارد: 12 ماه سال

* زمين بازی: آسمان

* تاس: ستاره بخت و اقبال

* گردش تاس ها: گردش ايام

* مهره ها: انسان ها

* گردش مهره در زمين: حرکت انسان ها (زندگي )

* برداشتن مهره در پايان هر بازي : مرگ انسان ها

 

اعداد تاس در بازی

1: يکتايی و خداپرستی

2: آسمان و زمين

3: پندار نيک؛ گفتار نيک، کردار نيک

4: شمال، جنوب، شرق، غرب

5: خورشيد؛ ماه، ستاره، آتش، رعد

6: شش روز آفرينش


آموزش تخته نرد

چیدن مهره ها بر روی زمین( تخته نرد)

دو راه برای چیدن مهره ها بر روی زمین بازی (تخته نرد) وجود دارد که البته هر دو راه کاملا یکسان است. همانطور که در تصویر میببنید؛ اگر شما مهره ی سفید را انتخاب کرده باشید، نحوه ی حرکت شما روی زمین (تخته نرد) بر خلاف جهت عقربه های ساعت خواهد بود
و حریف کاملا  در جهت عکس شما  بازی خواهد کرد.شروع بازی


برای شروع بازی تخته نرد هر دو بازیکن تاس می اندازند و هر کدام تاس بیشتر و یا طبق توافق تاس کمتری را  آورد، می تواند رنگ مهر ها و  نحوه ی چیدن مهره ها را انتخاب کند و همچنین شروع کننده ی بازی خواهد بود.
در ایران معمولا تاس کمتر بازی را شروع میکند.


قوانین

1- مهره سفید روی مهره سفید قرار می گیرد (برای حریف هم به همین صورت) اما مهره سفید را نمی توانید به خانه ای که حداقل دو مهره حریف در آن وجود دارد حرکت کند و اگر مقصد حرکت، خانه بسته بود باید مهره دیگری را برای حرکت انتخاب کنید.

2- بازیکنی که تاس جفت می آورد (مانند ۲و۲ یا ۳و۳ یا ۶و۶ و…) باید ۴ بار آن عدد را بازی کند. مثلاً کسی که جفت ۶ (۶ و ۶) می آورد باید چهار بار ۶ را بازی کند. تاس جفت بهترین تاس در بازی تخته نرد است و شما را در بازی از حریف جلو می اندازد

3- اگر مثلاً ۳ و ۵ آوردید می توانید یک مهره را ۸ حرکت به خانه ای باز ببرید و یا یک مهره را ۵ حرکت و مهره دیگری را ۳ خانه حرکت دهید.

4- هیچ گاه در بازی تخته نرد مقصد یک مهره نمی تواند یک خانه بسته باشد. خانه بسته به خانه ای گفته میشود که بیش از یک مهره حریف در آن وجود داشته باشد.

5- اگر بازیکنی امکان بازی هر دو تاس را داشته باشد، باید هر دو تاس را بازی کنید، مگر آنکه هیچ راهی وجود نداشته باشد گاهی اوقات شما ممکن است یک تاس را بازی کنید به طوری که تاس دیگر شما از بین برود و شما بگویید من دوست ندارم تاس دیگر را بازی کنم و این حرکت من است.

6- در بازی تخته نرد هر بازیکن باید تاس بریزد و حتما مهره هایش را حرکت بدهد مگر اینکه، حریف خانه هایش را بسته باشد و بازیکن قادر به حرکت دادن مهره نباشد.


اتمام بازی تخته نرد

هدف بازی تخته نرد جمع کردن یا رساندن همه مهره های خود به خانه خودی است. حال فرض کنید ما تمام مهره ها را به خانه خودی رساندیم. باید چه کنیم؟ پس از جمع شدن همه مهره ها به خانه، هدف ما خارج کردن مهره ها به بیرون تا آخرین مهره است و بازیکنی که زودتر همه مهره های خود را از خانه خارج کند پیروز بازی خواهد بود.


این ها قوانین کلی و ساده ی بازی هستند


ولی قوانین حرفه ای تر و جزئی هم وجود دارد که به مرور آنها را یاد خواهید گرفت ما هم سعی میکنیم در مطالب بعدی اشاره ای بهش داشته باشیم.

تخته نرد انواع مختلفی دارد و به چند سبک بازی میشود که هر کدام قوانین جزئی و خاص خودش را دارد.

همچنین اصطلاحات رایجی در ایران داریم

برای مثال :

چیدن: قرار دادن مهره در زمین  برای شروع یازی
فرار: برداشتن مهره در تیررس حریف و بردن بر روی دیگر مهره های خودی ، مخصوصا مهره ای اسیر در زمین حریف
جفت: وقتی دو تاس مانند هم به زمین میشینند

گشاد دادن: وقتی شما مهره ای را به صورت تک در خانه ای قرار می دهید و حریف قادر است آن را بزند. به تصویر زیر دقت کنید، اگر شما مهره ی سفید باشید به مهرهای نشان داده شده گشاد گویند.

مارس: هنگامی که شما تمام مهره های خود را از بازی خارج کردید و حریف هنوز هیچ مهره ای برنداشته

سگ مارس: هنگامی که شما همه مهره ها را خارج کردید و حریف هنوز در زمین شما مهره دارد
زدن: کشته شدن مهره تک که باید برگردد و از زمین حریف بازی رو اغاز کند

خانه آزاد: خانه هایی که مهره ای در انها قرار نگرفتهبازی به دو: بازی که داو یا دبل ردو بدل شده و امتیاز برد آن بازی 2 شده است

نشستن: قرار گرفتن مهره کشته شده از روی پیشخوان به روی زمین
تاس بالا: تاسهای که عدد بزرگتری دارند مثل  چهار و پنج شش

تاس پایین: تاسهای که اعداد کمتری دارند  مثه یک و دو وسه

دست به مهره: طبق قوانین ایرانی دست شما هر مهره ای را لمس کرد باید همان ار بازی کند درست مانند شطرنج

شش بش در بازی تخته نرد: تاس شش پنج

باز کردن خانه: برداشتن یک مهره و ازاد ساختن خانه ای برای نشستن یا زدن حریف


امیدوارم که از این مطلب استفاده کرده باشید اما فراموش نکنید برای آنلاین بازی کردن و شرطبندی کردن نیاز به تمرین بیشتری دارین و بهتره که با دونستن همه ی جزئیات وارد رقابت بشین چ.ن هم.نط.ر که میتونه باعث درآمدزایی بالاتون بشه میتونه شمارو ورشکست کنه.


همچنین ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهی بنویسید