بریج بازی هوش ، حدس و مهارت . آموزش حرفه ای بازی کردن بازی بریج .

توسط Hichkas

 بریج چیست ؟

بریج یک بازی میباشد که نیازمند نهایت مهارت ، ارتباطات و حدس بی نهایت احتمال میباشد .

در سراسر جهان مردم این بازی را در خانه هاشان انجام میدهند و اگر تمایل داشته باشند بسیاری نیز برای لذت بردن از جنبه های اجتماعی و رقابتی آن این بازی را در باشگاه ها و مسابقات بازی می کنند.

این بازی برای ذهن و روان بسیار مفیده بخصوص در سنین نوجوانی و جوانی، تحقیقات و تجربه نشان دهنده اینه که بریج باعث شده تا قوا و مهارت هایی که در زیر بهش اشاره میکنیم پرورش و بهبود پیدا کنه: 

قدرت درک، تقویت حافظه (چه کوتاه مدت چه بلند مدت)، تمرکز، خلاقیت و ابتکار، قدرت تجسم ، منطق ، توانایی حل مسائل، استدلال، قدرت قضاوت،  آمار و توصیف، قدرت تصمیم گیری، روانشناسی، الگو شناسی، استراتژی و ایدئولوژی، رعایت ترتیب و مرتب بودن، قدرت در ارتباط برقرار کردن با دیگران و بز شدن روحیه، توانایی انجام کار گروهی و تیمی ، بالا رفتن دقت در بینایی و شنوایی.

یادگیری قدرت منطق از مهم ترین فایده بازی بریج هست. بالا رفتن منطق در جامعه و ارتباط مستقیم با افزایش بار فرهنگی جامعه رو داره و موجب میشه تا جامعه در تمام زمینه ها از جمله اجتماعی، اقتصادی و خیلی از مشکلات دیگر سربلند بیرون بیاد .

بریج، فراتر از یک بازی و سرگرمی لذت بخش میباشد  و در سلامت جسم بسیار تاثیر گذاره. این بازی بهترین ورزش فکری هست که هم آرامش میدهد و هم نیرو بخشه و میتونیم قبل از اینکه کارهایی با تمرکز بالا انجام بدیم قبلش بریج بازی کنیم.

ریشه بازی

رد پای این بازی را میتوان در بازی ویسل نیز مشاهد کرد . بازی وست  یک بازی قدیمی میباشد که در انگلیس انجام میشده که در قرن 16 مشاهداتی هست .

این نام ممکن است به عنوان پل گالاتا در استانبول باشد که سربازان انگلیسی طی جنگ کریمه قرن نوزدهم از آن عبور کردند تا به یک قهوه خانه که در آن کارت بازی می کردند ، برسند. بازی بریدج در دهه 1920 و هنگامی که هارولد وندربیلت با سیستم امتیازدهی اولیه ارائه کرد  ، آغاز شد.

مسابقات جهانی بریج در سال 1950 در برمودا ( به صورت تیمی ) افتتاح شد و بعد از اون هر دو سال یک بار ( در سالهای فرد و ) و از سال 1951 تحت عنوان جام برمودا برگزار میشه. برای اولین بار این مسابقات در بخش زنان در سال 1974 در ونیز برگزار شد و هر دو سال یک بار از سال 1975، به عنوان کاپ ونیز و در بخش پیشکسوتان ، در سال 2001 هر دو سال یک بار، تحت عنوان جام سالمندان در حال برگزاریست.

فدراسیون جهانی بریج که سال 1958 تأسیس شد در سال 1960 اولین المپیاد تیمی جهانی برگزار کرد. این المپیاد، هر چهار سال یک بار، و برای آخرین بار در سال 2004 برگزار شد. ایران تنها در سال 1976 در دور پنجم از این رقابت ها شرکت کرد.

فدراسیون جهانی بریج به همراه فدراسیون بین المللی شطرنج، معروف به فیده از طرف کمیته بین المللی المپیک در سال 1999، تحت عنوان فدراسیون ورزشی بین المللی به رسمیت شناخته و به عنوان عضوی از انجمن فدراسیون های بین المللی ورزشی المپیکی و غیر المپیکی در سال 2000، معروف به GAISF انتخاب شد.

اینو هم باید بگم که این بازی در حال حاضر 124 کشور عضو فدراسیون بریج اند و در این بین 11 عضو از خاور میانه داره که متشکل اند از : اردن، بحرین، بنگلادش، پاکستان، سریلانکا، سوریه، عربستان سعودی، فلسطین، قطر، کویت و هندوستان . با نهایت تاسف باید گفت که نام ایران در این لیست غایب است .   

در سال 2005 انجمن بین المللی ورزش های فکری بر پایه چهار ورزش فکری تأسیس شد: این پایه ها عبارتند از بریج ( Bridge )، شطرنج ( Chess )، دروتس ( Draughts ) و گو ( Go ).

قوانین بازی

بهترین سرگرمی برای دوران بازنشستگیه.

بازی بریج میتونه جایگزین مناسبی برای گیم های کامپیوتری باشه و از این حیث بین خانواده هایی که از زیاد بازی کردن فرزندانشان با این سیستم ها متضرر هستند طرفدار داشته باشه. این هم باید گفته بشه که اغلب بازی های کامپیوتری، برای جسم و روان مضر هستند .

این ویژگی هایی که اعلام کردیم به وفور در بسیاری از بریج بازان دیده شده این در حالیست که در سال 1996 ، بریج توسط سازمان علمی، فرهنگی و آموزشی ملل متحد (یونسکو) به عنوان یک ورزش بیدار کننده، باعث افزایش بصیرت و توانایی های ذهنی شناخته میشه به این علت تعهد داد که در همه زمینه ها فدراسیون جهانی بریج رو در گسترش این بازی در مدارس و در بین جوانان یاری بده .

هم اکنون بیشتر از 220 میلیون نفر از انسان در جهان بریج بازی می کنند. در واقع ورزش نوین بریج به سرعت در حال رشد و تکامل بوده و جزوی از درس های آموزشی در مدارس برخی از کشورها مانند چین، لهستان و هلند هست. 

آموزش بازی بریج برای شرط بندی 

بریج بازی ۴ نفره با ورقه. اما بسیار  جذاب تر و سخت تر از حکمه، با این تفاوت که در این بازی شانس کمترین نقش رو داره و یادگیری اون مثل بازی های فکری انتها ندارد و یک بازی ایده آل و ورزشی فکری محسوب میشه. بریج در خیلی از کشورها تیم ملی داره و مسابقات المپیاد جهانی سالانه برگزار میشه و این ورزش رو بیش از پیش بین مردم محبوب کرده .

معنای بریج به معنای پل هست و باید کارت ها رو به ترتیب ارزش ها چید. این بازی مخصوص جمع های خانوادگی و دوستانه و دورهمی هاست و افراد میتونن که با برگزاری این بازی در جمع های خودمانی لذت ببرند و شور و هیجان زیادی رو به خانواده خود بدهند. اگر چنانچه پاسور در اختیار نداشتید میتونین این بازی رو در فضای مجازی به دست بیارید.

این بازی با یک دسته کارت 52 تایی انجام میشه . و هر چهار خال پاسور در این بازی استفاده میشه . ارزش کارت ها هم مانند حکمه یعنی اول  آس ، پادشاه ، بی بی ، سرباز و … هست . 4 بازیکن وجود داره که از دو تیم تشکیل میشه . هر بازیکن مقابل  همبازی خودش میشینه. .

بازی با صفر امتیاز در هر تیم آغاز میشه و هدف از این بازی پیروزی در 3 بازی هست . هر بازی متشکل است از یک بازیکن که قبل از حریف خود به 100 امتیاز برسه . امتیازات با پیشنهاد و ترفندهای برنده کسب میشه که در این بازی کتاب نامیده میشه .

پیشنهادات برای یک بازی موفق به شرح زیر هست

اگر Diamonds در اختیار دارید 20 ترفند میتونین بزنید اگر heart داشته باشید 30 ترفند و اگر غیر این دو تا باشه، 40 ترفند .

با رسیدن یک تیم به 100 امتیاز و برنده شدن در یک بازی ، بازی تمام میشه و به پایان میرسه.

کارت پخش کن، پخش کردن کارت ها رو شروع می کنه (در جهت عقربه های ساعت). در هر نوبت یک بازیکن ممکنه پیشنهاد بده. در صورت وجود باید بالاتر از پیشنهاد قبلی باشه. اگر پیشنهاد قبلی توسط حریف بود و قبلاً دو برابر نشده بود ، باید گفت “مضاعف”. اگر پیشنهاد قبلی توسط هم تیمی خود شخص بود و توسط حریف دو برابر شده بود ، اما هنوز دو برابر نشده، باید گفت که “دو برابر”.

عبور ، با گفتن “بدون پیشنهاد” یا “تصویب”. نشان میدهد که بازیکن نمی خواهد در اون نوبت، دو برابر کن اعلام کنه، اما بازیکنی که پاس کرده در نوبت بعدی همچنان مجاز به پیشنهاد دو برابره. توجه کنید “هیچ پیشنهادی” یا “پاس” مجاز نیست، اما شما باید به یک اصطلاح یا اصطلاح دیگر پایبند باشید.

اگر هر چهار بازیکن از اولین نوبت خود برای صحبت عبور کنند، اصطلاحا گفته میشه دست خالی شده است . کارت ها ریخته میشه و دیلر  بعدی کارش را شروع میکنه.

اگر کسی پیشنهاد بده ، پخش کردن کارت تا زمانی که سه تصویب متوالی انجام بشه ، ادامه پیدا میکنه و سپس متوقف میشه . پس از سه پاس پیاپی، آخرین پیشنهاد قرارداد میشه . تیمی که پیشنهاد نهایی رو ارائه داد حالا سعی می کنه قرارداد را منعقد کنه .

اولین بازیکن این تیم که نام قرارداد را ذکر کرد اعلام کننده میشه. اگر یک بازی مناسب رو انجام میدهید، هر کسی که از هر سه بازی 2 بار برنده بشه، برنده هست . برنده هر بازی شخصی هست که 100 امتیاز کسب کنه.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهی بنویسید