ورق یا پاسور ! نگاهی به بازیهای مطرح و اصطلاحات معروف پاسور .

توسط Hichkas

بازی ورق

با ۵۲ عدد کارت یا ورق که در ۴ گروه ۱۳ عددی قرار می‌گیرند، به‌علاوه ۲ عدد کارت جوکر تشکیل شده‌اند میتوان بی شمار بازی انجام داد که همچنان این بازی ها در حال افزایش هستند . در ورق بازی به هر یک از گروه‌ها خال گفته می‌شود. چهار خال در بازی ورق عبارتند از: دل، پیک، خشت و گشنیز. هر کدام از خال‌ها، نماد خاصی دارند. از این کارت‌ها برای انواع بازی‌ها و شعبده بازی‌ها استفاده می‌شود. بیشتر بازی‌ها فقط با ۵۲ کارت اصلی انجام می‌شود و جوکر نقشی در این بازی‌ها ندارد و گاهی در این بازی‌ها از کارت جوکر به جای کارت گمشده یا شکسته استفاده می‌شود. بازی‌هایی نیز هستند که با کارت جوکر انجام می‌شوند؛ مثل بازی شلم (Shelem) و پیک (Spades)⬇. در برخی بازی‌ها هم از همه ۵۲ کارت استفاده نمی‌شود و تعدادی از کارت‌ها بیرون گذاشته می‌شود؛ مثل بازی 66 (Sixty-six) و یوکر (Euchre). 

در این مقاله بازی هایی به بازی ها و تاریخچه ی آنها نگاه میندازیم . و قصد ما آموزش این بازی ها در پست های بعدی میباشد . تمام این بازی ها رو میشه در سایت های زیادی به انجام رسوند . دونستن تاریخچه هر چیزی به فهم ما کمک میکنه . ابتدا به تاریخچه میپردازیم.

تاریخچه

در این  موزد بحث‌ها و اختلافات زیادی هست و خاستگاه و چگونگی ایجاد ورق‌ها متفاوت بیان می‌شود.منشأ دقیق کارتهای بازی همچنان مورد بحث محققان است و حتی بهترین نظریه ها بیشتر از حد اثبات ، به حدس و گمان متکی هستند. شواهد تاریخی واضحی وجود دارد که نشان می دهد کارت های بازی در اواخر دهه 1300 و اوایل دهه 1400 در اروپا ظاهر می شوند ، اما چگونه آنها به آنجا رسیده اند؟ یکی از این نظرها اینچنین است:

تاریخ شروع ورق بازی به قرن یازدهم در چین برمی‌گردد. در آن زمان پول‌های کاغذی چینی دارای چهار شکل مختلف بود و هم‌چنین دارای اعدادی بین ۲ الی ۹ در سه مورد و در یکی اعداد ۱ الی ۹. چنین تصور می‌شود که اولین ورق‌های بازی در واقع همان اسکناس‌های چینی بوده‌است که برای موارد شرط‌بندی و بازی نیز از آن‌ها استفاده می‌شده‌است

.

برخی از محققان نیز  بر این باورند که کارت بازی در چین در زمان سلسله تانگ در حدود قرن 9 میلادی اختراع شد . از این زمان به بعد شواهدی از انواع بازی ها شامل کارت بازی (و نوشیدن مشروبات به همراه آن!) وجود دارد ، از جمله ؛ کارت هایی با نمادهای نشان دهنده سکه ، که بعداً به عنوان آیکون در کارت های بازی بعدها در اروپای غربی ظاهر می شوند. اگر صحیح باشد ، ریشه کارت های بازی را قبل از قرار می دهد و می بیند که آنها در کنار یا حتی از بازی های کاشی مانند دومینو و فال ماهجونگ ریشه گرفته اند.         

میتوان فهمید این بازی در شرق ریشه گرفته . به ایران رسیده به اعراب رسیده و به اروپا پایش را باز کرد و اکنون یک رویه زندگی شده برای خیلی ها .

ورق بازی در ایران

پیش از مرسوم شدن ورق بازی به شیوه امروزی در ایران نوعی بازی ورق به نام گنجفه در این سرزمین مرسوم بوده‌است. گنجفه به احتمال زیاد در قرن شانزدهم و در دربار صفویان پدید آمده و از آنجا به هندوستان راه یافته‌است. با توجه به شباهت‌های ساختاری گنجفه و ورق بازی اروپایی، این دو مسلماً از هم تأثیر پذیرفته‌اند، هر چند که جهت این تأثیر به درستی معلوم نیست.

در بازی گنجفه هشت دستهٔ دوازده‌برگی که نود و شش ورق دارد به کار می‌رود. هر یک از این دسته‌های هشتگانه سابقاً نامی به ترتیب زیر داشت: غلام، تاج، شمشیر، اشرفی (زر سرخ)، چنگ، برات، سکه (زر سفید)، قماش. هر دسته ۱۲ برگ داشت: دو تا به نام شاه و وزیر و بقیه به شمارهٔ یک تا ده شناخته می‌گردید. برای این بازی، دستگاهی مخصوص می‌ساختند و آن را گنجفه می‌نامیدند

در جمهوری اسلامی ایران بازی با ورق، به دلیل نهی شدن آن توسط اسلام به عنوان آلت قمار،. جرم محسوب می‌شود. با این‌وجود بازی با ورق همچنان محبوبیّت خود را در بین مردم حفظ کرده‌است، چنان‌که ورقِ بازی در رده ۱۶ ام فهرست بیشترین کالاهای قاچاق شده در سال ۱۳۸۳، پس از مواد مخدر و قبل از ارز قرار گرفته‌است.

اصطلاحات

به بسیاری از رویدادها در بازی «دست» گفته می‌شود، مانند: دست دادن (برگ دادن، همچنین: برگ خوب دادن، برگه‌های مورد نظر آمدن، به عبارتی «دست خوب»)، دست (برگ‌هایی که در اختیار داریم؛ مثال، دست خوب، دست بد، دست پُر)، دست بازی (دُور یا نوبتی که در حال بازی شدن است)، ست (یک دست ۷ تایی در بازی حکم)، برگ‌های روی زمین (زمینه)، یک پک یا دِک ۵۲ تایی برگ (دسته)، سمت وسوی چرخش برگ‌ها (از دست راست برگ بده) و … ما به همهٔ این‌ها «دست» می‌گوییم، حال آن که هر یک تعریف و اصطلاح جداگانه ای دارند. واژهٔ «بازی» نیز به همین شکل است؛ بنابراین در واژه‌نامهٔ مختصر زیر، تنها به واژه‌های مشخصی پرداخته شده‌است و معادل انگلیسی آن‌ها میز نوشته شده‌اند:

خال (Suit): علامت مشخصه کارت‌ها شامل گشنیز، خشت، پیک و دل.

دُور (Trick): یک بار بازی که در آن هر بازیکن یک کارت می‌اندازد. مثلأ در حکم، دُور عبارت است از ۴ برگی که از نفر اول (آغازگر) شروع می‌شود و با بازی نفر آخر پایان می‌پذیرد.

دست (Game): یک بازی کامل که در آن تمام برگ‌ها بازی شده باشند. مثلأ در حکم یک دست شامل ۱۳ دور است که در آن هر تیمی که ۷ دور را ببرد، بازی را برده‌است.

ست (Set): یک سری کامل از پیش تعین شده؛ مثلأ در حکم هر ۷ بازی را که یک تیم ببرد یک ست تمام می‌شود. از مجموع بازی‌ها تشکیل می‌شود و با شماری از ست‌ها کل بازی ورق به پایان می‌رسد، مثلأ با ۲ یا ۳ ست.

آغازگر (Leader): بازیکنی که دور را آغاز می‌کند و باقی بازیکنان طی ترتیب مشخص بعد از او بازی می‌کنند. معمولاً کسی است که دور پیش با برگ برنده او به پایان رسیده‌است.

دست دادن (Dealing): پخش کردن برگ‌های بازی میان بازیکنان.

دست دهنده (Dealer): کسی که برگ می‌دهد (پاسور).

حکم کردن (Bidding): عملی که طی آن خال سر، یا امتیاز تعهد شده مشخص می‌شود. می‌تواند به صورت رقابت باشد (یعنی هر کس تعهد بزرگتری کرد حکم کردن را ببرد، مثل شلم) یا می‌تواند به صورت نوبتی و تک نفره باشد (مثل حکم).

ورق سرد: دست ورق آکبند که هنوز باز و اصطلاحاً «گرم» نشده‌است. حرفه ای‌ها معمولاً متقلب هم هستند و برای آن که هیچ تقلبی مانند چیدن برگه‌ها یا نشان گذاشتن برگ خاصی با گوشهٔ ناخن یا به هر شکل دیگر صورت نگیرد، در بازی‌های رسمی و حرفه‌ای برای هر دست بازی، ورق برند مشخصی که سرد و باز نشده‌است جلوی چشم همهٔ بازیکن‌ها باز و با آن بازی می‌شود. آن‌ها حتی چندین دوربین مختلف از زوایای مختلف روشن و آمادهٔ ضبط می‌گذارند تا در صورت تقلب، ویدئو چک کنند.

رو بازی کردن: روباز بازی کردن، که هم می‌تواند قانون بازی باشد و هم نشانهٔ اعتماد به نفس بیش از حد فرد، که به معنی این است که مطمئناً برنده است.

زیر کشیدن: وقتی برگی نسبت سایر برگ‌ها برتری دارد و برنده است، اصطلاحاً سایر برگ‌ها را «زیر می‌کِشد».

این کلمات و واژه های انگلیسی آنها مهم هست چرا که همیشه و در همه ی بازی ها یکسان بوده و به کار میرود .

لیست بازی‌های ورق

در این لیست به تعداد زیادی از بازی ها اشاره میکنیم که در مقاله های بعدی قصد آموزش آنها ا داریم

·         ۸ و ۹

·         لارانس

·         باکارات

·         بریج

·         بلک جک (۲۱)

·         بلوف

·         بورس و قدرت ذهن

·         بی بی سلام

·         بی دل

·         چهار برگ (یازده یا هفت خاج)

·         پوکر

·         پینوکل

·         جریمه

·         زندگی

·         حکم

·         ریم

·         رینگو (سرباز خشت)

·         شلم

·         جوکر

·         قاشقی

·         قهوه

·         کاناستا

·         نپ

·         وسیت

·         هزاری

·         هفت خبیث

·         لحافی (بازی فوزیه ای)

·         مارک

·         اسپید

·         آلمانی

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهی بنویسید