کاتان ! بازی فکری جذاب و محبوب در دنیا ! آموزش کامل بوردگیم محبوب CATAN .

توسط Hichkas

بازی کاتان یکی از محبوب ترین بوردگیم های دنیاست که نسخه کلاسیک آن در دنیا بیش از صد میلیون نسخه فروش کرده است . با مجله قمار همراه باشید با آموزش کامل بازی CATAN .

بازی کاتان

کاتان از بازی های سبک رومیزی یا همان بوردگیم است که برای برنده شدن در آن به یک ترکیب مناسب از مهارت ، استراتژی و کمی شانس نیاز دارید . این بازی در سال 1995 اول از همه در آلمان به شهرت بالایی رسید و بعد از آن در آمریکا و کشور های اروپایی مرسوم شد و این بازی در همان سال 1995 موفق به کسب بهترین جایزه بوردگیم سال شد . یکی از جالب ترین موارد این بازی این است که یادگیری بازی خیلی سریع و آسان انجام می شود و قوانین و مقررات پیچیده ای ندارد .

محبوبیت در دنیا…

بازی کاتان در سال 1996 نیز در آمریکا توانست به چندید جایزه بزرگ دست پیدا کند و حسابی در روند خود موفق ظاهر شده بود . در حال حاضر این بزای به 31 زبان زنده دنیا ترجمه شده و در سراسر دنیا محبوبیت زیادی بین اهالی بوردگیم دارد تا جایی که برخی اعتقاد دارند که این بزای بهترین بوردگیم ساخته شده در اروپا و در تاریخ بوردگیم ها است ! این بورد گیم آلمانی توانسته به موفقیت های متعددی دست پیدا کند و در حال حاضر به جز نسخه کلاسیک آن ، 21 نشخه مختلف دیگر و در 30 زبان مختلف منتشر شده است و همین الان در حال فروخته شدن در سراسر جهان است .

روند بازی کاتان

این بازی دارای نونزده جاده است و هر بازیکن باید تلاش کند که قلمرو تصاحب کند و قلمروی خود را تا آنجا که بتواند گسترش دهد و در ادامه بزرگترین بازیکن بازی شود . این بازی متشکل از تعدادی زمین کیری است که چیزی در آنها قابل تولید نیست و پنج زمین تولیدی برای تولید مواد اولیه خاص است . در ابتدای بازی هر بازیکن دو جاده و یک اقامتگاه برای خود دارد . هر اقامتگاه به شما یک امتیاز می دهد و هر کس زودتر از دیگران به امتیاز 10 برسد برنده بازی است .

اقامتگاه بیشتر = امتیاز بیشتر

در نتیجه برای بدست اوردن امتیاز بیشتر ، جلو زدن از رقبا و نزدیک شدن به امتیاز 10 ، باید تلاش کنید اقامتگاه های بیشتری کنار جاده ها تاسیس کنید . در این بازی امکان معاملات و تعویض اقامتگاه ها با هم وجود دارد و می توانید با تعویض اقامتگاه های خود با دیگران شانس بزرگتر کردن قلمروتان را بیشتر کنید و در نتیجه به پیروزی نزدیکتر شوید . در بازی کاتان اقامتگاه ها فقط در تقاطع هایی که قبلاً در آن اقامتگاه ساخته نشده باشد تاسیس می شوند . در این بازی هرچه بیشتر به تولید و ساخت و ساز مشغول شوید احتمال بردن شما از رقبا بیشتر می شود اما در هر جال این بازی در کنار استراتژی کمی شانس هم در خود دارد !

مسابقات جهانی !

هر چه از محبوبیت بازی کاتان در آمریکا و آلمان بگوییم باز هم کم گفتیم ! هر ساله مسابقات متعددی در آمریکا از این بازی جذاب برگزار می شود و برندگان این مسابقات که در اوهایوی آمریکا برگزار می شود جوایز بسیار نفیسی دریافت می کنند و اسمشان در لیست قهرمانان کاتان می رود . البته اولین مسابقات کاتان در کشور مبدا این بازی یعنی آلمان و در شهر اوسن برگزار شد و تا سال 2009 هر ساله برگزاری این مسابقات در آلمان ادامه داشت تا اینکه تصمیم بر آن شد که ادامه این سالگرد در آمریکا دنبال شود . در حال حاضر بیش از 30 کشور در دنیا این مسابقات را به صورت سالیانه برگزار می کنند .

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهی بنویسید