مونوپولی ! از محبوب ترین بوردگیم های دنیا . آموزش بازی جذاب و محبوب Monopoly .

توسط Hichkas

مونوپولی یا همان Monopoly یکی از قدیمیترین و محبوب ترین بوردگیم های دنیاست که از سنین کوچک تا بزرگ همگان به این بازی جذاب علاقه دارند . با مجله قمار همراه باشید با آموزی بازی مونوپولی .

مونوپولی: اطلاعات اولیه

بازی مونوپولی مناسب دو الی هشت نفر می باشد . این بازی در حالت دو نفره جذابیت کمتری دارد و بهترین حالت آن چهار نفر به بالا است . دلیل اینکه سبک دو نفره آن پیشنهاد نمی شود یکی آن است که بازی خیلی بیشتر زمان می برد و دیگری این است که در حالت دو نفره با کوچکترین اشتباه یکی از شرکت کنندگان ، احتمال بردن دیگری بسیار بالا خواهد رفت !

بازی در حالت چهار تا شش نفره بهترین ریتم و روند را دارد چرا که یک توازن خاصی میان بازیکنان ایجاد می شود و هر اشتباه کوچکی به باخت منجر نمی شود و از طرفی نسبت به تعداد افزاد ، زمان بازی منطقی تر است . در بین بازیکنان نیاز به یک بانکدار است که وظیفه محاسبه و نگه داری اموال و مبالغ بانک را دارد که حتی می تواند به عنوان یک بازیکن هم بازی کند اما حساب شخصی و بانک را جدا از هم می گذارد .

اقدامات قبل از شروع بازی Monopoly

صفحه اصلی بازی را روی یک سطح صاف (ترجیحاً میز) قرار می دهیم و اول از هر چیز مطمئن شوید که هر کس فضای مناسبی دور میز داشته باشد . هر بازیکن یکی از مهره ها را برای خود بر می دارد که نوع آن در روند بازی مهم نخواهد بود و همه آنها یک هدف را دنبال خواهند کرد . هر بازیکن همچنین 1500 دلار اولیه برای شروع بازی دریافت می کند . این مبلغ را مقابل خود قرار می دهیم که همه بتوانند آن را ببینند . در طول بازی می تواند مبالغ خود را با بانک تعویض کنید . مثلا به جای یک 500 دلاری پنج اسکناس 100 دلاری دریافت می کنید .

بازیکنان به ترتیب تاس می اندازند و کسی که بالاترین عدد را بیاورد شروع کننده بازی خواهد بود و به دنبال خود در مسیر ساعتگرد بازیکنان به ترتیب نوبت خود را بازی می کنند . در دست های بعد نفر بعدی شروع کننده دست قبلی (در مسیر ساعتگرد) شروع کننده بعدی خواهد بود . می توانید به جای یک تاس از دو تاس نیز برای بازی استفاده کنید .

شروع بازی مونوپولی

هر عددی که روی تاس نشان دهد تعداد خانه هایی است که باید روی صفحه با مهره خود طی کنید . روی هر خانه که بروید میتوانید با پرداخت مبلغ روی آن ملک ، آن را خریداری کنید و پس از ان بانکدار عنوان مخصوص شما را روی آن ملک می گذارد که ملک به نام شما شود . در ابتدای بازی روی هر ملکی که می روید بهتر است ان را خریداری کنید چرا که نفر بعدی می تواند با مبلغی کمتر آن را بخرد ! اگر بر روی ملکی بروید و تصمیم به خریداری کردن کردن آن نگیرید ، آن ملک به مزایده گزاشته می شود و به بالاترین قیمت فروخته می شود .

در ادامه اگر بر روی ملک کس دیگری بروید باید مبلغ اجاره آن ملک را به صاحب آن ملک پرداخت کنید . اگر بتوانید همه ملک های هم رنگ را خریداری کنید ، یک مونوپولی (واحد امتیاز این بازی) دریافت می کنید . هنگامی که مونوپولی داشته باشید می توانید ملک های خود را ارتقا دهید و مبلغ اجاره آنها را بالا ببرید و در نتیجه کسب درآمد کنید . از طرفی اگر چهار ملک را در بازی ارتقا دهید می توانید یک هتل از بانک بخرید . هر بازیکن هربار که یک دور کامل صفحه را بزند و از خانه شروع عبور کند 200 دلار دریافت می کند .

اگر مهره شما بر روی خانه معاملات برود می توانید ملک های خود را با دیگران معوضه کنید و اینگونه به همرنگ شدن ملک های خود و دیگران کمک کنید .

انتهای بازی

در طول بازی هر کس که بیش تر از ثروت و دارایش ، بده کار باشد از بازی حذف می شود و ثروتش به بازیکنی که باعث ورشکستگیش شده تعلق می گیرد . می توانید برای پایان بازی زمانی خاص مشخص کنید . برای مثال می توانید بازی را سر یک ساعت متوقف کنید و بعد از آن برنده را معلوم کنید . پس از اتمام بازی ، بازیکن ها به شمردن اسکناس ها و ارزش ملکهایشان و مبالغ رهن می پردازند و کسی که بیشترین ثروت را در بازی داشته باشد بازی را برده است .

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهی بنویسید