اسکربل ، بوردگیم مشهور و محبوب در دنیا ! آموزش بازی جذاب و مهیج Scrabble .

توسط Hichkas

بازی رومیزی با بوردگیم اسکربل – Scrabble – از جمله بازی های مطرح در سراسر دنیاست که می شود گفت در خانه هر آمریکایی یک جعبه از آن پیدا میشود . با مجله قمار همراه باشید با معرفی این بازی جذاب .

اسکربل

در بازی اسکربل بازیکنان سعی می کنند با چیدن حروف کنار هم و ساختن کلمات بزرگتر در خانه های خاص ، امتیاز بیشتری بدست بیاورند و در اخر برنده بازی شوند . هر خانه در این بازی امتیاز خاص خود را دارد و مقداد امتیاز کسب شده بستگی به تعداد حروف و جایگاه آنها روی صفحه دارد . این بازی تا زمانی ادامه پیدا خواهد کرد که درگر خانه ای برای پر کردن کلمه ای موجود نباشد . این بازی باری دو تا چهار نفر مناسب است که البته می توان آن را به صورت تیم های دو نفره تا 8 نفر نیز بازی کرد . این بازی کمی استراتژیک هست و ورزش بسیار خوبی برای ذهن و حافظه می باشد چرا که دائماً ذهن شما مشغول پیدا کردن کلمات مناسب تر است .

تشکیلات بازی Scrabble

بازی اسکربل از یک صفحه مربع شکل اصلی تشکیل شده است و تعدادی تایل یا کاشی چوبی . صفحه بازی به تعدادی خانه مربع شکل تقسیم شده است که در مرکز آن که در واقع جایگاه شروع بازی نیز می باشد یک خانه با علامت ستاره وجود دارد . بر روی هر خانه عددهایی دیده می شود که نشان دهنده امتیاز آن خانه است . بر روی کاشی هایی که در نسخه استاندارد چوبی می باشند (در نسخه هایی از پلاستیک نیز استفاده شده است) هرکدام یک حروف و یک عدد کوچک وجود دارد و تعداد کاشی های نسخه استاندارد این بازی 100 عدد کاشی است .

حروف و اعداد کاشی های اسکربل

تعداد حرف موجود در کاشی های یکسان نیست برا مثال حروف پرتکرار “i” و “A” تعداد بیشتری در بین کاشی های دارد تا حروفی که کمتر کاربرد دارند . دو عدد کاشی پوچ نیز بین کاشی ها می باشد که امتیاز آن صفر است اما می تواند جایگزین هر حرفی بشود و برای مواقعی که یک حرف از یک کلمه را در کاشی های دستتان ندارید بسیار کاربرد دارد .

اعداد روی کاشی که نشان دهنده امتیاز آنها می باشند از بین 1 تا 10 مشخص شده اند . در جعبه این بازی یک کیسه وجود دارد که کاشی های حروف را درون آن ریخته و هرگاه لازم به برداشتن کاشی شد ار آن به صورت تصادفی برداشته میشود . معمولاً در بازی های دوستانه زمان خاصی برای هر نوبت درنظر گرفته نمی شود اما اگر بخواهیم کمی هیجان چاشنی بازی کنیم می توانیم یک زمان تعیین کنیم . همچنین استفاده از یک کتاب فرهنگ لغت برای یافتن کلمات توافقی است .

شروع بازی Scrabble

در ابتدای بازی اسکربل نفری یک کاشی از کیسه بیرون می آورند و کسی که کاشی حرف A را بیرون آورده است شروع کننده بازی است (می توان آغازکننده بازی را توافقی نیز مشخص کرد) . کاشی ها را داخل کیسه بریزید و پس از هم زدن کیسه ، هر بازیکن 7 کاشی حروف از داحل کیسه بر میدارد . تعداد چهار نگه دارنده داخل جعبه را بیرون آورده و هر کس کاشی های خود را درون آنها نگه می دارد طوری که فقط خود بازیکن آنها را ببیند . بازیکن شروع کننده باید از ترکیب دوتا هفت کاشی یک کلمه درست کرده و آنها را طوری که یکی از کاشی ها روی خانه ستاره قرار بگیرد ، به صورت عمودی یا افقی قرار می دهد .

قوانین و امتیازات اسکربل

امتیاز هر بازیکن در اسکربل از مجوع امتیاز کاشی هایی که به آنها کلمه ساخته است بدست می آید . پس از احتساب امتیاز به تعداد کاشی های استفاده شده از کیسه کاشی ها برمی دارد و در نگه دارنده اختصاصی خود قرار می دهد . نفر بعدر در جهت ساعت گرد به همین صورت یک کلمه می سازد که حداق یک حرف آن از اتصال به حرف های بازیکن قبلی بدست بیاید . اگر بتوانید در یک نوبت بتوانید از هقت کاشی خود برای ساختن کلمه استفاده کنید 50 امتیاز اصافه دریافت می کنید که به آن اصطلاحاً BINGO نیز می گویند . اگر قصد استفاده از یک کاشی پوچ را دارید باید تعیین کنید که به جای چه حرفی استفاده می شود و آن کاشی تا آخر بازی به جای همان حرف روی صفحه قرار دارد . در اخر بازی دارنده بیشترین امتیاز برنده بازی است

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهی بنویسید